Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Sebi_b

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

De ceva vreme nu imi mai merge bine motorasul de reglare a oglinzii din dreapta. In jos si in exterior merge, in sus si in interior, se aude de parca aluneca dintii rotitelor. Practic face "clanț" si nu se ridica mai sus.
Aveti vreo idee daca se pot repara, sau daca nu, de unde se pot cumpara?

Mersi.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu se poate repara, va trebui sa cauti un alt ansamblu functional.

CristianTM.
  • B74NIV

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Apasa pe oglinda , in sensul care nu functioneaza(sus interior), o sa auzi un "trosc" (nu te speria)si gata o sa-ti functioneze din buton.
  • Sebi_b

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
B74NIV, zici ca e doar decalibrat? Eu am mai apasat sa il mut manual, atunci cand nu reuseam din butoane.
Mersi
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Motorul n-are nimic...geamul oglinzii e asezat altfel in "suport". Intradevar apasa geamul oglinzii in directiile in care acum nu merge, el o sa "sara" in alte "scaturi" (convenabile) de unde o sa faca toate miscarile (St/Dr/Sus/Jos).
  • Iulian Starpitu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am aceeasi problema la oglinda din dreapta (scapa angrenajul de actionare pe directiile sus si dreapta). Ce as dori sa stiu este urmatorul lucru: trebuie apasat pe oglinda in directia in care nu se misca in timp ce se actioneaza electric motorasul sau trebuie apasata din starea de repaus? Trebuie apasat perpendicular pe suprafata oglinzii sau in directia in care este actionata electric? Astept o descriere mai amanuntita de la voi! Multumesc, Iulian.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Un raspuns cat se poate de scurt: modifici pozitia oglinzii in "suport"...apasand pe ea aproape de marginea spre care "nu face servici". Apesi scurt, hotarat pana auzi "trosc"-ul amintit mai sus. Banuiala mea...daca apesi (si se aseaza la locul ei) in laterala "nefunctionala... o sa mearga apoi si reglajul sus-jos.

Toata "joaca" o faci cu oglinda, n-ai treaba cu butonul.
  • OpelistuTM

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Ati rezolvat? Aceeasi problema o am si eu ... motorasul il exclud pentru ca mergea perfect pana sa imi deregleze oglinda cu jetul la spalatorie .. dupa care sarea cand faceam cursa spre dreapta... dupa care am dat jos oglinda am pus-o loc si acum nu se mai regleaza nici sus in jos.. motorasul invarte dar nu prinde pe oglinda ..
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ai citit? Apesi cu degetul...
  • OpelistuTM

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nu va mai chinuiți cu ele pentru ca ansamblu de rotițe dinãuntru sunt duse, ele pot fi reparate de cineva care cunoaște dar nu se merita din moment ce gasiti motorasul sau oglinda întreaga la dezmembrari pentru 100 ron… am încercat toate metodele , am apasat in zona in care refuza mai faca cursa , am ajutat oglinda cu mana in timp ce încercam sa o reflez si nimic… am schimbat motorasul de ghidaj si acum merge ca nou! Mi-a luat 5 min toata treaba. Spor la treaba
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR