Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • eldin

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Vectra B,1997,1800cmc,benzina,x18xe
Am pe masina un compresor Delphi 6560493 (Harrison-korean) si as dori sa-mi explice cineva modul de functionare al acestuia , eventual daca are cineva documentatie de reparatii si o adresa de unde pot procura kitul de reparatii.
Mentionez ca am incarcat instalatia si nu ma tinut mai mult de 4 luni ...se vede curgind pe la inelele 'O' din jumatea compresorului. L-am desfacut si nu am mai gasit in el mai mult de 20-30 g de ulei.Deasemenea in partea cu supapele am gasit ulei, este normal?Este normal ca Freonul sa aiba acces la ulei sau s-a intimplat ceva ? Nu ar trebui ca cele 2 cavitati (ulei si freon) sa nu aiba contact intre ele? Ma gandesc ca uleiul din compresor a ajuns undeva pe circuitul freonului...ce ziceti? Am vazut pe site mai multe discutii despre presetupa...aceasta este pentru separarea celor 2 cavitati sau este la iesirea axului spre fulie?


  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din cate stiu, cand ii baga freon in instalatie il baga impreuna cu ceva ulei deci este normal sa ai ulei in instalatie.
Du-te intrun service care au detector scurgeri freon (nu de colt de strada, sa verifice instalatia se scurgeri)
Posibil ceva garnituri de schimbat daca zici ca ai scurgeri.

Posibil si compresorul sa aibe ceva dus in el "...se vede curgind pe la inelele 'O' din jumatea compresorului."
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Tataru Ion - Una este ulei din instalatie - si alta este ulei din compresor ! in instalatie sunt maxim 5g, si in compresor sunt mult mai mult !
  • vio28

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Este in municipiul IASI un atelier sau persoana fizica care poate rezolva AC la Vectra B. Verificare si remediere a instalatiei. As prefera sa primesc recomandari de la cei care si-au rezolvat problema cu meseriasi priceputi. Multumesc!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Încearcã sã dai de @dancuciureanu, tot din Iași, nu se ocupã cu așa ceva, dar sigur îți poate recomanda pe cineva...pe-aici pe forum, dai și de numãrul lui de telefon...ai grijã cum vorbești...sã nu zici cã nu ți-am spus.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR