Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ddalex_ro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o Vectra-C cu motor Z18XE care a stat in depozitare cam 1 an - inainte de depozitare era in stare buna de functionare.

Acum ca am scos-o la plimbare are un simptom in care transmisia aluneca cand e la viteza si turatie mare - si se manifesta mai ales in viteza 3 si viteza 5. Practic la viteza cand o turez motorul se tureaza fara ca masina sa accelereze la fel de tare, dar viteza creste si in 1-2 secunde ajunge la viteza dorita.

Ambreiajul tine destul de sus, dar mereu a tinut la fel, nu simt nici-o schimbare la pedala. La plecarea de pe loc nu sunt probleme, daca trag frana de mana si incerc sa plec se opreste motorul, deci cred ca discul de ambreiaj in sine nu e dus.

Nu se aud zgomote ciudate si nu miroase nimic ciudat cand merg cu masina. Pe OBD2 nu apare nici-un cod de eroare. Nivelul de lichid hidraulic e pe la jumatatea intre linia maxima si linia minima, pare ok. Singura chestie in neregula e ca cutia de viteza e murdara pe sus de ulei, care nu-mi dau seama de unde vine - nu am gasit nici-o scurgere evidenta de la motor, si nivelul uleiului din motor este sus.

Aveti vreo idee ce ar putea sa fie, la ce sa ma uit ?




MODEL: Vectra 2004
MOTOR: Z18XE
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
1.Schimba lichidul de frana la ambreiaj
2.este posibil ca acesta din cauza vascozitatii sau a valvei de protectie a transmisiei ( daca ai) ,inseriata pe traseu lichidului de frana sa nu lucreze corespunzator ,aleatoriu.
3 exista si posibilitatea blocarii discului pe canelurile prizei de putere, mai ales daca a stat masina
4 exista posibilitatea la pct. 3 sa si revina singura dupa ce mai mergi cu ia
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR