Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
Solutie
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
poti folosi ermet pt antena. E un mastick special. Am inspectat zonele respective de la imbinari, nu pareau sa aiba probleme. o sa fac o poza la buson. Nu era garnitura, cred ca era mastic mai puternic de imbinari.
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aici si pozele. Nu le-am pus mai devreme pt. ca nu mi-a mers telefonul:

Scoateti capacul de la rezervor. Si scoateti afara mansonul acela de plastic. Nu l-am mai scos pentru ca eu am gaz si imi era greu sa mai demontez si mufa de la gaz. In spatele mansonului se uneste tabla de la exterior cu tabla din interior, din portbagaj. Acolo ar trebui sa fie un mastic, dar la mine, si din cauza ca s-a lucrat acolo pt a se monta mufa de la gaz, efectiv lipsea. Mai era doaro bucata din el si ala era uscat si casant. Am bagat, cu greu ca locul e mic, niste silicon mai bun.

Rezultatul a fost ca dupa ploi si inclusiv spalat masina, portbagajul a fost uscat.

edit: in ultima poza, am indicat usita de la rezervor. Eu pe aia am demontat-o ca sa pot lucra mai bine acolo.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
esti caz unicat,la tine problema a aparut la instalarea conducetei de gaz.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Posibil. Ideea e ca am rezolvat necazul.
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Aia e cel mai important.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pentru ca problema a revenit, dar in partea stanga a masinii, am tot cautat, si demontat si am gasit de unde veneau problemele. Am facut un filmulet, pe timp de noapte pentru ca nu am avut timp altcandva. Vreo idee cum sa il incarc aici? pentru ca nu am cont de youtube?!
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am zis hop pânã sã sar groapa. Am gãsit umed sub tabla pe care se închide haionul. Gãsisem intr.un loc pe unde curgea, am dat cu ermetic si credeam cã am rezolvat problema, dar se pare cã mai am putin de lucru.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu știu cum, dar intra pe la cheder. Am gãsit apa sub cheder, pe interior, in partea cea mai de jos a portbagajului.
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am fost la un meseriaș si mi a pus niste pastã care sa întãrit..problema e ca nu a ținut mult pasta aceea..acum a inceput iar sa intra apa in portbagaj..posibil sa fie prea puțin elastic si de la"deformãrile"caroseriei sa se fi crãpat iar..cu ochiul liber nu se vede..masticul e de culoare neagrã..dacã are vreo relevanțã..multumesc anticipat pt eventualele soluții
  • vectra.c

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Va salut din nou, dupa multi ani, am rezolvat problema de cateva luni cu apa din portbagaj. Dupa ce am facut tot ce se putea face, intr-un final apa intra pe la acele cleme de plastic negre prinse cu nituri pe care le banuiam in mesajele anterioare, le-am dat jos si le-am etansat, nu se mai gasesc noi de cumparat, totul este ok de cateva luni.
Deci, sa recapitulam ce este de facut ca sa scapam de problema apei din portbagaj: schimbare cheder portbagaj, schimbare sau etansare garnitura antena, etansare imbinari la stalpi spate, etansare gemulete mici din spate, etansare cleme negre care sunt prinse cu nituri, etansare la rezervor cum a zis colegu, etansare stopuri, dat bara spate jos si etansat si acolo si cam atat. La mine a avut tot ce am enumerat. Cel mai ok pentru etansat mi s-a parut siliconul negru Victor Reinz.

Succes si cati mai multi km!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR