Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
Solutie
  • costy_227

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2007 1.9 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Bunã ziua. Va rog ajutațima am o problema cu clima la mașinã o zafira b din 2006 19 cdti cu clima am schimbat la ea compresorul radiatorul am umplut instalația cu freon am fãcut o grãmadã de teste cu op-com și cu alte testere fãrã nici o eroare dar totuși mia îmi baga cald în loc de rece în mașinã adicã aer de afara nu de pe instalație. Nu știu ce sai mai fac unde sa mai umblu la ea toatã lumea îmi zice ca instalația din punct de vedere electronic și mecanic sunt bune.


MODEL: Zafira 2007
MOTOR: 1.9 dth

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
"îmi baga cald în loc de rece în mașinã adicã aer de afara nu de pe instalație" ...
Eu, problema nu am inteles-o, cam deloc.
1. "baga" aer la temperatura la care este afara, adica seara, noaptea este relativ racoros?
2. "baga" aer cald, adica si noaptea, daca mergi 10Km sa zicem, aerul intra foarte cald?

Raspuns in functie de situatie:
1. Chiar si dupa toate piesele schimbate, instalatia de AC, nu functioneaza. Aici, defectele pot fi multe si reparatia nu se face dupa pareri/presupuneri, ci dupa o constatare facuta de o persoana care stapaneste fenomenul. Primul pas, trebuie vazut ce presiune exista acum in instalatie si ce presiune este cunoscuta in ECU (transmisa de catre senzorul de presiune). In functie de valori, se pleaca pe firul problemei.

2. Foarte posibil clapeta de amestec aer cald/rece este blocata/rupta intr-o pozitie care lasa mai mult aerul cald sa intre in habitaclu. La fel de bine poate fi defect si actuatorul (motorasul) pentru aceasta clapeta.
  • costy_227

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2007 1.9 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Bunã ziua sa rezolvat toatã problema prin schimbarea supapei de expansiune fiind blocata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR