Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@pantalon, masina merge drept si cu geometria facuta praf, dar mananca, cauciucurile sau la viteza mare nu e ok (apar trepidatii.......).
Eu ambele masini, ( Zafira A 1999-2002, plus inca 2-3 care le-am vandut) cand am venit cu ele din Germania, mergeau pe autobahn cu 180 (178 km/h deh limitate) fara sa schiteze vreun gest cand luam mana dupa volan.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
din ce stiu eu in TIS sunt date valorile unghiurilor. momentan nu am TIS instalat ca nu a mai fost nevoie (din 2015 am avut Insignia A si acum am Insignia B)
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pff, talentul meu de artist, tinde spre zero, totusi, cred ca se poate intelege ideea.
In desen, toate situatiile sunt cu volanul "drept" adica pe centru si abaterile unghiurilor de la roti sunt exagerate, pentru a se intelege ideea.




  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Deci inseamna ca e altceva la masina, convergenta este in parametrii (0 grade si 04 minute stanga, 0 grade si 05 minute dreapta) in tis spune ca ai voie o marja de 10 minute, hmmmm
Caderea vad ca la fel este in parametrii daca este cum citesc eu (-0 grade 20 minute +- 30 minute, cum scrie in carte,trebuie sa fie maxim-0 grade si 50 de minute, iar la mine este -0 grade si 35 respectiv 49 minute) e corect? sau gresesc eu?
Ce naiba poate fii? Deja ma bat calculele matematice Sad
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Presiune din roti este bunã si egalã?
Sigur ai pus piesele cum trebuie?
Adicã dacã ai umblat la bilete le-ai pus fiecare pe partea ei si fiecare cu capul spre pivot.
Vezi ca la unele masini le poti inversa foarte usor dar nu mai merge masina bine.
Pivotii dacã ai umblat la ei sunt puși fiecare pe partea lui?
Ca unele piese sunt cu specificații pentru dreapta si pt stanga.
Aia cu volanul este d3 la ei.
Nu se mai obosesc sa intre in masina sa puna piedicã aia la volan o pun din afarã mașinii și astfel apare o eroare si volanul este strâmb.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca te uti atent la desenele facute de mine (desi desenate execrabil), o sa intelegi ca desi valorile, aparent se inscriu in limitele de toleranta, faptul ca sunt erori care nu se anuleaza, ci se insumeaza, face ca tu sa ai acea deviatie.
Tu te incadrezi in situatia 4, ultima catre dreapta.
Arunca un ochi si o sa intelegi. (stiu, nu este placut sa le privesti asa aiurea reprezentate, dar totusi ...)
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@sabage Smile)) Sunt prezentate corect, sa inteleaga tot p.. (omul) Very Happy
Dar asa spune ca trebuie sa fie corect, nu sa fie paralele (-0 grade si 20 minute ) asa scrie si in carte si in datele oferite de tine in TIS. Deci ele trebuie sa fie putin deschise nu drepte ( prima situatie)
@iulius Presiunea am facut-o eu si au verificat-o si ei, nu am demontat bieletele de directie, doar am demontat capul de bara din fuzeta, sa vad jocuri si am degripat contrapiulita si miscat capul de bara pe bieleta de directie (se stie ca se gripeaza). La pivoti nu am umblat pentru ca sunt ok, la volan au pus piedica cu boloboc.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mergi inapoi la ei si vb sa rezolve treaba.sau la alta firma.
Cred ca nu te putem ajuta din vorbe.
Ceva este aiurea acolo dar ne scapã.
Unghiurile nu se fac online.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Iti scapa un amanunt.
Eu am citit foarte atent datele si cele corecte si cele din raportul tau.
La tine diferenta unghiul de convergenta pe una dintre roti este pozitiv, iar pe cealalta este negativ.
Ori, corect, la orice masina ar fi ca pe ambele roti sa fie diferenta ori pozitiva, ori negativa.
La tine rotile nu sunt nici inchise, nici deschise. La tine, cu volanul drept, rotile sunt aproximativ paralele, dar virate spre dreapta, ambele. (asa reiese din raportul postat).
Citeste atent raportul postat de tine, pe rotile din fațã, la convergențã.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca nu ai fost atent si ai citit "initial" in loc de "final", sunt 3 rubrici, initial, specificatii si final.
Initial au fost inainte sa umble ei la roti, erau demontate de mine.......si final ce au scos ei
Convergenta este 0 grade si 04 minute stanga si 0 grade si 05 minute dreapta, din cate am inteles diferenta de minute este insignifiabila.


Ultima modificare facuta de taxi43edy la Mar 22 Sep, 2020 11:48 pm
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Corect, greseala mea!
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
taxi43edy a scris:Cred ca nu ai fost atent si ai citit "initial" in loc de "final", sunt 3 rubrici, initial, specificatii si final.
Initial au fost inainte sa umble ei la roti, erau demontate de mine.......si final ce au scos ei
Convergenta este 0 grade si 04 minute stanga si 0 grade si 05 minute dreapta, din cate am inteles diferenta de minute este insignifiabila.

A trecut ceva timp de la ultima postare pe acest subiect, dar eu acum l-am gasit, cautand valorile din specificatii ale unghiurilor pe fata. Eu, din 1992, imi reglez singur unghiul de convergenta. Sunt la a 4-a masina si n-am avut niciodata anvelopele uzate pe exterior sau interior, datorita acestui unghi dereglat.
Parerea mea (dupa ce am citit ce ai facut), este ca ai unghiurile reglate corect. Inainte nu prea erau, dar dupa reglaj, sunt in parametri din specificatii...Eu inteleg tot ce scrie acolo, dar n-am timp sa explic fiecare chestie...
Din acel raport, reiese ca nu ti-au reglat decat unghiul de convergenta, care si inainte era ok (per total), doar ca iti statea volanul putin stramb la mers drept al masinii si raza minima de viraj era diferita la virajul pe stanga fata de dreapta...fleacuri Smile
Ieri mi-am reglat unghiul de convergenta, pregatind masina pentru concediu (cam 1200km). Am testat-o si pe autostrada la 130km/h...e totul ok.
Cum se prezinta anvelopele tale dupa acel reglaj...a trecut aproape un an? Cum merge masina?
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sebage a scris:Pff, talentul meu de artist, tinde spre zero, totusi, cred ca se poate intelege ideea.
In desen, toate situatiile sunt cu volanul "drept" adica pe centru si abaterile unghiurilor de la roti sunt exagerate, pentru a se intelege ideea.




Desenele tale nu sunt corecte. Unghiul pozitiv e cand rotile sunt cracanate spre exterior (asa cum trebuie sa fie, corect la aprox 0)o si 10' per total.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Convergenta pozitiva sau simplu "convergenta" - doua orice (linii, trase, drumuri. etc.) care converg, care tind spre acelasi punct, ale caror directii, daca le prelungim imaginar, se vor intersecta;
Convergenta negativa sau simplu "divergenta" - doua orice (linii, trase, drumuri. etc.) care tind spre puncte diferite, care se departeaza si ale caror directii, daca le prelungim imaginar, nu se vor intersecta niciodata.

Oricum, discutia era putin despre altceva, iar eu, din vina mea, nu citisem raportul complet si vedeam doar valorile initiale.
Pe scurt, explicam ceva ce nu mai corespundea cu realitatea.
In desene nu sunt valori, ci doar explicarea fenomenului, fenomen care este cu mult mai amplu resimtit la directiile asistate si cu ceva electronica.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca a fost vina cauciucurilor (Pirelli X7 sau ceva de genul asta), aveau doar 3 ani si carne suficienta.
Am cumparat cauciucuri Dunlop noi si se pare ca am mai scapat de problema, inca mai am eu pitici pe creier si o sa schimb si bucsile la cadru motor, telescoape si arcuri.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca iar nu inteleg eu.
Sunt ok acesti parametrii la o Corsa C (masina copilului meu)
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Orice fraza care contine "se pare ca" n-are nicio relevanta, adica ori e ori nu e asa Smile Nu stiu ce-ai vrut sa spui cu asta:
"Se pare ca a fost vina cauciucurilor (Pirelli X7 sau ceva de genul asta), aveau doar 3 ani si carne suficienta.."
Ce nu intelegi din tabelul postat de tine?
Coloana 1= valori permise (minima, ideala, maxima si delta=diferenta dintre minima si maxima)
Coloana 2= valori masurate la diagnoza.
Coloana 3= valori dupa reglaj.
La col 2 si 3, delta e diferenta dintre stanga si dreapta.


Ultima modificare facuta de danpet la Mar 28 Sep, 2021 11:53 am
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
taxi43edy a scris:Se pare ca a fost vina cauciucurilor (Pirelli X7 sau ceva de genul asta), aveau doar 3 ani si carne suficienta..

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Erau deformate.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR