Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • Neagra
  • OP
  • 11 mesaje
  • din 28 Jul 2021
  • Crossland X 2020 1.2 130CP Turbo
  • Oradea
  • Neagra

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 130CP Turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua, da, sunt nou pe acest forum pentru ca am vazut un alt Opel la semafor care avea stick-er cu forum-ul si am zis sa intru si eu sa imi exprim "off-urile" despre Opel.
In Aprilie, am decis sa merg impreuna cu familia pana in Delta Dunarii (noi fiind din Oradea)... Ne-am urcat in masina toate bune si frumoase pana pe langa Bucuresti, unde, masina incepe sa piarda din viteza si sa mii se aprinda N luminite in bord. Trag pe dreapta ( opresc motorul, il las sa se raceasca cam 10 minute...) ii dau cheie iar, la fel nu acceleratie luminite'n bord...
Imi sun dealer-ul din Oradea care imi spune sa sun la numarul de la opel saa tracteze blablabla... Eu stiind ca am si tractatea activa (nu mi-a spus nimeni ca expirase)
Sun la Opel aia tot cu bla bla bla.. Eu clar, masina noua NERVI... Ajung in Bucuresti (unde dealer-ul de acolo un om de milioane a incercat sa ne ajute, sa ne continuam mini concediul spre Delta)... Dupa 3 zile primesc telefon ca, problema la bujii, ca am alimentat de la Lukoil.. (cauta un tap ispasitor)...
Dupa inca 2 zile merg sa predau masina care am primit-o la schimb.. Si sa aflu ca defapt problema la masina e in motor, o fisura una alta... Si ii zic ca, ok nici o problema garantie bla bla bla... DAR ca nu au masina cu care sa ma intorc la Oradea.. Si sa vorbesc cu o firma de inchirieri auto... Nici vorba... Tam tam am sunat avocatul ca pana la urma mi-au gasit o masina a 2a zi doar... Am plecat spre Oradea si Crossland'ul a ramas in Bucuresti pentru a schimba motorul cam 1 luna a durat desigur, cautau iar tap ispasitor si imi cereau facturi unde am facut revizia etc... Am venit dupa Crossland iar pana in Bucuresti.. Am luat masina, ajung in Oradea, ma mai plimb cu ea cam 1.saptamana, si iar imi scade viteza, engine fail, luminite'n bord...
Motorul avea undeva la 20.000 Km, IAR suna dealer-ul, nervi alea alea... Ca, a trebuit tot din buzunarul meu sa platesc si RAR'U pentru schimbare motor, cazari prin Bucuresti etc... Ultima data dupa ce a stat cam 1 saptamana jumate la Opel, am aflat ca cei din Buciresti nu stransese ceva bine la bujie.. (habar nu am ce, dar la gropi si cand turam motorul trepida si nu mai facea bine contact).
P. S. Imi cer scuze pentru ca am scris aproximativ toata povestea.
P. S. S. Ma bucur sa cunosc




MODEL: Crossland X 2020
MOTOR: 1.2 turbo 130Cp
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
sa speram ca dupa pataniile astea sa vina soarele pe strada ta,,,,,sa nu mai ai probleme si dureri de cap!
  • Neagra
  • OP
  • 11 mesaje
  • din 28 Jul 2021
  • Crossland X 2020 1.2 130CP Turbo
  • Oradea
  • Neagra

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 130CP Turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Da Marius , sa speram .. oricum ,Opel nu mai cumpar Very Happy
  • BZaharia212

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Mie mi se pare cã ai avut ghinion. De doua ori chiar, o data cu mașina și o data cu reprezentanța. Din pãcate nimic în lumea asta nu e perfect și se întâmplã chestii de genul și la branduri mai mari. Vezi și tu cum se comportã, daca mai face așa discuta cu ei sa o cumpere înapoi sau sã îți dea alta. Garanție mai are?
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Neagra a scris:Da Marius , sa speram .. oricum ,Opel nu mai cumpar Very Happy


nu fi asa suparat eu dintotdeauna am avut si mai am 2 opel-uri,,,,e masina care nu o sa o schimb,,,,,ai fost ghinionist, dar trebuie sa se rezolve prin garantia masinii in primul rand!succes! si numa bine sanatate din capitala ardealului!
  • Neagra
  • OP
  • 11 mesaje
  • din 28 Jul 2021
  • Crossland X 2020 1.2 130CP Turbo
  • Oradea
  • Neagra

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 130CP Turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Da, pai indiferent de service dai peste persoane care isi fac treaba de mantuiala.
BZaharia, da, mai am garantie.. O sa imi fac garantie extinsa.

De cumparat au spus ca ei nu mai iau BuyBack din cauza pandemiei... Nu stiu ce sa zic... Macar daca mi-ar spune ok... Nu platesti o luna rata la masina, ca ne pare rau ceva... Orice... Nimic, doar ca nu stim, nu putem...
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Clar ghinion .Eu alimentez numai de la Lukoil benzina de 100, tot 2020 masina si am 23k cu ea. Am plecat in Grecia in concediu cu ea si a vazut lukoil si la bulgari tot de 100 si la greci am facut plin cu benzina de 98 sau 100 depinde ce gaseam iar masina nu a facut probleme, deci exclus benzina.Si apoi va vb in cunostinta de cauza benzina super sau normala de la MOL este mai buna?Este aceiasi benzina de la rafinaria lukoil , cel putin la noi in zona Moldovei asa ca......Sincer si eu am vazut reteaua de service e cam pe langa meserie, eu am fost cu camera pus tester nu arata nimic normal au umblat ceva pe sub masina la sonde cica si nu ar fi ceva contact imperfect..Si eu cand se termina garantia o sa bag divort de crossland fara partaj , ramane la mine suma de bani ce iau pe ea si ea se duce invartindu-se la altul se o ingrijeasca ,si am sa vad ce gasesc la momentul acela
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Pentru un forum dedicat m-as fi asteptat la detalii concrete referitor la avarii asa de grave care sa fi dus la inlocuire motor....sincer. Nu ader la povesti cu luminite in bord.
Pare fake in absenta datelor concrete si mai ales in conditiile sederii prelungite in service si inevitabilelor discutii cu cei de la Opel.
Am auzit de motoare cazute la multe marci cunoscute. Majoritatea au avut clauze de confidentialitate pt clienti. Adica se evita publicitatea negativa. Ce avem noi de fapt aici?
La Opel si echivalentele PSA e vb de ulei prost si revizii depasite ce au dus la LSPI sau uzura curea transmisie cu efect final distrugere motor.
Concluzia e ca noul ulei Total si schimb la 10-15 k fac masina safe.
  • Neagra
  • OP
  • 11 mesaje
  • din 28 Jul 2021
  • Crossland X 2020 1.2 130CP Turbo
  • Oradea
  • Neagra

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 130CP Turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Cand masina iti este in leasing... Schimburile si tot ce tine de mecanica se face STRICT LA OPEL , mie la motor mi-au spus ca e o fisura din fabrica... Indiferent de forum dedicat sau nu.. Daca atata informatie primesc nu pot oferii mai multe detalii nici eu.. Nu is mecanic... (a ajuns foarte greu motorul din nush ce tara...)
P. S. Vrei sa iti fac o poza la factura motorului?
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu a fost o acuza ci mai degraba dorinta de a avea date concrete de natura tehnica.
In lipsa experientei e ok si simpla enumerare a situatiei. Sper sa fie cat mai putine cazuri de acest tip la acest motor...ma bazez pe faptul ca utilizarea sa a fost extinsa in toata gama PSA...plus in Asia si America desi odata cu trecerea pe hybrid se miza pe marirea cilindreei si cresterea nr de cilindri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR