Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • R3185

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salut, am un vectra b din 97 cu motor de 1.6 8v de 75 cp, ma intereseazã sa știu dacã pot pune un x25xe, daca încape în compartimentul motor, dacã trebuie sa modific ceva la prinderi, orice este de știut și sunteți cunoscãtori vreau sa aflu ce costuri implica aceasta modificare, am motorul și cutia ce vreau sa le montez. Însã înainte sa ma apuc și sa dau cu capul sub mine vreau sa ma documentez. Va mulțumesc.


MODEL: Vectra 1997
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E cam așa:
-se poate monta;
-ai nevoie de instalație electricã, ECU, evacuare, planetare și timonerie, dacã are cutie automaticã;
-ai nevoie de suporții adecvați(cv și motor);
-ptr a intra în legalitate, ai nevoie de omologare la RAR, un pas destul de complicat pe plaiurile mioritice, uneori imposibil; dar poate nu-ți pasã;
-dacã nu ai toate accesoriile, ai nevoie de unele, cel puțin;
-upgrade la frâne(feru”, mai puternic, trebuie și oprit corespunzãtor); din cauza asta și/sau a planetarelor ai nevoie de alte fuzete și butuci spate, foarte probabil și alte jante+anvelope;
-suspensia fațã, cel puțin(motorul e mai greu);
-ai nevoie de ceva cunoștințe de bazã mãcar, mecanicã+electricã;
-dupã toate astea, cred cã ți-ar trebui și ceva baftã(nu știu de unde ai motorul, ar trebui sã fie verificat înainte de montaj, intervențiile ulterioare, de naturã mecanicã, chiar o distribuție, pot fi costisitoare).
Economic și financiar vorbind, ar fi mai eficient sã cumperi una cu motorizarea asta, de departe ieși mai ieftin! Dar asta e doar o pãrere...de 2 paralei.
  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR