Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
intrebarea ar fi daca nu cumva merge modificat softul masinii pt a nu mai citi valorile sau a le modifica...
Skip ads

  • APreda357

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Aveti aici leduri noi de la osram https://www.amazon.de/BREAKE...%2C184&sr=8-3
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
A pus cineva LED pe Astra J cu proiector ? Am Xenon acum pe OPC dar nu imi plac matzele de acolo, plus a la oprire de politie + RAR mi-o fur sigur. As lua Ultinon Pro 9000 de la Philips, dar sa dau 750 de lei si sa vad ca nu merg sau bat prost parca nu ma coafeaza... Pe DRL am niste chinezarii w21/5w cu dubla intensitate, nu dau eroare pt ca la farurile cu halogen, DRL-urile nu sunt pe canbus, doar pe Astra 5 usi sunt pe Can Bus. Nici pe OPC-ul cu Xenon mi se pare ca nu sunt pe canbus. Pentru astea vreau sa iau tot Philips Ultinon X-Treme Gen 2, sunt vreo 150 de lei.

Marea mea problema e cu faza scurta, nu vreau nici in ruptul capului sa ma intorc la halogen. Pentru nr de inmatriculare, m-am dat batut, am incercat 4 perechi de led-uri, cu can bus, LED-urile cu totul, toate dau eroare. Pana la urma am pastrat luminile de numar care au venit cu tot cu carcasa (care cica sunt canbus) si le-am pus pe Vectra C, acolo merg fara eroare.

Se pare ca la Astra J sistemul canbus de verificare pt becuri e FOARTE bine pus la punct si strict. Mie xenoanele nici nu se aprind fara anulatoare de canbus, dar cand se aprind cu alea tot am eroare in bord.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu știu ce becuri ai pe Astra J, dacã ar fi H7(cum bãnuiesc eu), eu aș lua niște LED-uri mai ieftine(nu de-ale ieftine-ieftine, așa pe la 40-50EUR) dela bãeții cu ochii oblici și aș face probã, iar dacã rezultatele sunt mulțumitoare(eu ți-aș putea recomanda unele ce le am eu pe Vectra C și sunt foarte mulțumit de ele) și chiar mai vrei sã faci upgrade de brand, le muți pe Vectra C și ai împușcat 2 iepuri. Deși eu sunt convins cã poți gãsi ceva de calitate, non-Philips, la un preț (mult) mai lesne, mai sunt și alte firme care produc LED-uri de calitate, dar nu sunt atât de cunoscute pe plaiurile mioritice. O cãutare mai adâncã pe la unchiu” Goagãl s-ar putea sã te satisfacã neașteptat...nici vãru” Iutub nu e chiar neștiutor, e un bãețaș pe-acolo, destul de popular aș zice, care cu asta se ocupã: face recenzii bazate cu diferite tipuri de LED-uri din lumea largã. Și pare cã știe ce face.
PS
S-ar putea ca LED-urile dela ”frații noștri dela est” sã te surprindã atât de tare(și plãcut), încât sã nu mai vrei sã te desparți de ele, mai ales dacã faci o alegere chibzuitã.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pe OPC nu am H7, am HIR2 (9012) pe faza scurta care functioneaza si pe faza lunga. Pe Vectra C am deja bi-xenon de fabrica, acolo am pus 2x D2S de la Osram care lumineaza excelent, masina aia nu are treaba cu lumina.

Am facut mult research si pe YT si pe sfantu' Google, sunt 100 de modele de LED-uri dar cele mai bune sunt alea care au ledurile pe o parte si de alta , la aceeasi inaltime ca a filamentului becului normal fata de baza. Si nu vreau becuri cu drivere, vreau sa intre totul in far, sa nu se vada nimic.

PS: farurile sunt cu proiector.

M-am gandit si la Xenon retrofit, dar pe langa faptul ca farurile costa 1400E , bara cu spalatoare o gasesti doar la reprezenanta, e extrem de multa munca la refacut fire + schimbat panoul de sigurante de la motor, codat, si in ultima faza iti trebuie VCI pentru retrofit pe care nu ti-l da nimeni de la Opel.

Da il stiu pe Sorin care face pe YT reviews, o sa fac un test cu unele mai ieftine, macar sa vad daca se aprind.

Daca ai ceva calitativ si esti multumit, da-mi un PM te rog. Multam
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Au și HIR2 bãeții numeroși...astea sunt cu 2 filamente?
Da, corect, alea sunt cele mai bune, dar sã aibã și ventilator. Cele cu driver intern nu par sã fie recomandate, ci doar cele cu extern. Dar depinde și ce loc ai în far, la Vectra C nu au fost probleme.
Cu proiector, adicã lupã?
Nu de Sorin era vorba...e unu” (care pare) mai bazat...nu vorbește românește, ce-i drept.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, adica cu lupa , m-am tot uitat pe forumuri in UK si aia to spun "projector headlight", mi-a ramas in cap. HIR2 nu sunt cu 2 filamente, sunt cu un singur filament, diferenta e ca sticla e cu "proprietary reflexive infrared coating" fata de becurile normale H7, cica le-ar da luminozitate +15% fata de un halogen normal, ceea ce ma indoiesc, dar fie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ai PM/MP.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Done, am luat pana la urma Philips Ultinon Pro9000, lumina identica ca la xenon, doar ca se aprind instant. Nu dau eroare in bord, dar am luat si anulatoarele de CANBUS pt h7 de la ei, daca vrea cineva sa le ia , PM me.
Am reusit sa pun si capacele de la far, dar la strangere a ridicat becul dreapta fata un pic mai sus (lupa aia in far se misca un pic by default), am reasezat cu grija capacul , a trebuit deasemenea sa reglez manual sus jos , referinta a fost cealalta masina (Vectra C) cu afl xenon si am pus patternul aproape la fel ca la aia. Ca unda de lumina, testata pe un gard de beton seara de la 2 metri, este identica cu cea stock, nu bate in pomi, etc.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
De unde ai luat becurile si anulatoarele?
Pune te rog si o poza. Multumesc.
  • mercere

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Am pus si eu Philips Ultinon Pro9000 pe far cu reflector si halogen . Pentru ca nu am gasit informatii explicite aici, o sa le dau eu.
1. Incape in far si se inchid bine si protectiile ani-praf. Daca totusi vreti mai mult loc pentru ventilat se pot cumpara ( eu am gasit pe aliexpress) protectii sau se pot printa 3d.
2. Trebuiesc niste adaptoare de tabla pentru astra H/J etc pentru ca cele care tin becul fixat nu se potrivesc.
Aici o imagine cu ele
3. Nu trebuiesc anulatoare de erori pentru ca becurile vin cu ele integrate.
4. Nu sunt legale asa cum s-a mentionat deja, deci nu intram in polemica pe acest aspect.
5. Atentie la montaj, pentru ca prima oara le-am montat gresit si faceau dispersie mare. Atentie cum vine soclul lor si orientarea in far (trebuiesc orientate perpendicular cu solul si cu led-ul in jos ), se pot si roti(regla) pentru a face un cut-off line cat mai bun.
6. Atentie la polaritate, eu am folosit un aparat de masura, dar empiric unde vezi 2 fire prinse pe acelasi
borna, acela este minusul.
Ca prime impresii: cut-off line foarte bun, chiar mai bun decat la halogen, lumina e ok, un alb curat, nu bate spre albastru, nu bate spre rosu, nu orbeste soferii si nici nu dau impresia ca lumineaza excesiv. Am vazut lumini mult mai suparatoare pe xenon. Nu se incing prea tare ( cel putin iarna).
Mai revin cu impresii la cerere pe masura ce le folosesc.
Bafta si spor la instalat pentru cei care vor.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cand intalnesc cate unul cu led-uri sau xenon chinezesc in loc de halogen am o placesre sadica sa ii dau o faza lunga cu xenon (de-ala original, de fabrica) pe ultimii 5-10 metri cand ne apropiem unul de altul ca sa nu mai aiba timp sa dea si el faza lunga. si crede-ma ca se aude sfarait de retina arsa de la celalalt.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Xenon/LED e periculos pt ceilalti in faruri cu oglinda/reflector. Am xenon original de fabrica pe Vectra C (lupa) si xenon pe J , tot cu lupa (dar are halogen cu lupa default) , nu mi-a dat nimeni vreodata flashuri.

Update anyway ontopic: ieri am scos Philips-urile Ultinon si revin la Xenon aftermarket. Le-am instalat corect, dar mi se pare ca intensitatea luminii este foarte slaba pe proiectorul de la astra J. Am testat cu halogen HIR2 original si cu Xenon, se vad de 200 ori mai bine decat led-urile. Daca vrea cineva un set de LED-uri pt HIR2 (presupun ca doar la Astra J GTC merg, restul au H7), PM me.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mai dar unde mai gasim becuri t20 7443 mtec sau polarg ...din alea albastre , ca prin ro pare ca nu mai aduce nimeni ..... iar de ebay e mai scump trasportu decat becu
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
A durat cam 20s...
https://www.xenon-store.ro/s...DUBLA-INTENSITATE
https://leoauto.ro/becuri-ar...HXRxoC_lEQAvD_BwE
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sa citesc "stoc epuizat" a durat mai putin de 20s ..... dont be a smart ass
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ești pripit... dar nu și isteț.
Ce zici de-al doilea link? Sau nu conteazã...
Și mai pui și etichete la oameni pe care nu-i cunoști....
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,283
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
chill pls

aici ai incercat? https://www.domo.ro/bec-auto...ct-pMiI7NTEqNg-l/
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Osram H7 legale in germania. Osram s-a pus pe treaba. Hai ca incepe sa sune bine....

https://www.osram.com/ecat/C...en/GPS01_1056947/
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Neah...prostii...vine mofo RAR și-i dã cu capu” de pereți. Pãi, ce, ați uitat cine-i jupânu” pã Romania?! Hai, reveniți-vã!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR