Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • INGERUL NOPTII

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra W0L0ZCF6931151611
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea!
Va rog sa ma ajutati cei care aveti asa ceva pe masina.Am o vectra C 20dti an fabricatie 2003 , pana aici toate bune ,dar azi am observat la efectuarea unei parcari cu spatele,ca oglinda laterala stanga nu mai pivoteaza dupa roata spate , in schimd cea din dreapata este k functioneaza.Pur si simplu nu imi mai aduc aminte ,nici sa ma omorati daca cea dupa partea stanga (oglinda) a functionat pana acum,am cautat pe club dar nu m am edificat.Va !rog cei care aveti asa ceva pe masina , luminati ma si pe mine ,PLS!
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
INGERUL NOPTII a scris:Salutare la toata lumea!
Va rog sa ma ajutati cei care aveti asa ceva pe masina.Am o vectra C 20dti an fabricatie 2003 , pana aici toate bune ,dar azi am observat la efectuarea unei parcari cu spatele,ca oglinda laterala stanga nu mai pivoteaza dupa roata spate , in schimd cea din dreapata este k functioneaza.Pur si simplu nu imi mai aduc aminte ,nici sa ma omorati daca cea dupa partea stanga (oglinda) a functionat pana acum,am cautat pe club dar nu m am edificat.Va !rog cei care aveti asa ceva pe masina , luminati ma si pe mine ,PLS!


Poate a prins ceva gheata si e inghetat mecanismul(si la mine nu a vrut odata sa se miste din cauza ghetii stranse sub sticla oglinzii)
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu v-as ruga sa ma luminati cu privire la pivotarea oglinzii dupa roata spate. Cum adica pivoteaza oglinda dupa roata? Rolling Eyes
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mark a scris:Eu v-as ruga sa ma luminati cu privire la pivotarea oglinzii dupa roata spate. Cum adica pivoteaza oglinda dupa roata? Rolling Eyes


banuiesc ca se refera la faptul.. ca la cuplarea manetei in marsarier, oglinzile laterale se pozitioneaza automat
in jos ..ceea ce nu cred sa aiva optiunea asta la opel,indiferent ce model,poate la insignia..
dar la vectra c 2003 sigur nu..
oricum poate ne detaliaza omu mai bine..
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Oglinda pivoteaza in mers inapoi dar numai daca ai scaun cu memorie, in acest caz driver seat module face sa pivoteze oglinda de la pasager deci inteleg ca masina are volan pe partea dreapta.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La vectra mea scria in manual si despre pivotarea oglinzii, dar versiunea mea nu are asa ceva.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mariani a scris:
mark a scris:Eu v-as ruga sa ma luminati cu privire la pivotarea oglinzii dupa roata spate. Cum adica pivoteaza oglinda dupa roata? Rolling Eyes


banuiesc ca se refera la faptul.. ca la cuplarea manetei in marsarier, oglinzile laterale se pozitioneaza automat
in jos ..ceea ce nu cred sa aiva optiunea asta la opel,indiferent ce model,poate la insignia..
dar la vectra c 2003 sigur nu..
oricum poate ne detaliaza omu mai bine..
In Romania optiunea s-a pus standard pe echiparea cosmo intre 2002 si 2004 la vectra c
  • INGERUL NOPTII

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra W0L0ZCF6931151611
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut .Vectra am cumprat o din olanda,este un model destul de bine accesorizat,pot spune ca full,imi lipseste doar instalatia xenon. Si acum mai multe lamuriri;
1.are ambele scaune pe fata cu 3 pozitii de memorie
2.masina are volan pe stanga
3.in momentul accesarii unei pozitii memorate anterior oglinzile inclusiv cea retrovizoare se regleaza automat,
4.la mersul cu spatele ,daca apasam butonul uneia dintre oglinzi ,aceasta se lasa in jos ,astfel incat puteam sa vad roata ruland pe langa bordura
5.precizez faptul ca de reglat ,ambele oglinzi merg perfect
Cool si in insignia inca nu s a transformat!Am crezut ca mai are cineva asa ceva pe vectra si poate o idee cam pe unde sa ma uit sa vad ce ar putea avea.Din moment ce reglajul oglinzii merge perfect nu se pune problema de vreo siguranta arsa.Poate aveti voi vreo alta idee mai buna
multumesc anticipat.
Skip ads

  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut, am observat si eu chestia asta cu oglinada care se pivoteaza in treapta R, numai cea din dreapta, deoarece te ajuta pt parcarea laterala la bordura asa ma luminat si pe mine un prieten el are chestia asta la Pasat
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pe Vectra C exista oglinda care pivoteaza in jos. Am fost la un test-drive cu un GTS V6 diesel de la reprezentanta din Arad, in 2005 parca, si cand am dat cu spatele, oglinda din dreapta s-a lasat in jos. Nu stiu daca si cea din stanga a facut la fel pentru ca eu am virat dreapta si m-am uitat doar in cea din dreapta, sau poate depinde in ce parte virezi, nu stiu sigur. Masina pentru teste era full-option. Deci exista. Logic mi se pare ca numai oglinda din partea pasagerului sa se rabateze ca mai mult cu acea parte se parcheaza langa bordura.
  • skypanu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am shi eu o problema cu oglinzile .. am tot o vectra C 2003 shi pe 24/12/2008 am schimbat ambele oglinzi laterale ca cele originale mi-au fost furate.. de atunci cand actzionez butonul de memorie dupa scaun oglinzile nu se mai pozitzioneaza cum erau in memorie shi trebui reglate fiecare in parte .. acum mai am o problema la oglinda din partea dreapta cand vreau sa o reglez nu mai merge sa o dau sus-jos merge numai stanga-dreapta .. unde sa fie buba in mecanismul oglinzi sau in tabloul de pe cotiera .. de mentzionat ca cea din partea stanga perge perfect stanga-dreapta shi jos-sus ... ashtept o indicatzie Wink
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am sa resuscitez eu topicul asta deoarece am de gand sa pun aceasta functie de rabatare a oglinzii de la pasager la mersul inapoi pe Zafira mea si pe Astra H a fiului meu.
Am gasit pe net doua tipuri de module electronice care sa faca acest lucru, dar unul dintre ele era vandut de o firma al carei patron a plecat in strainatate si nu se mai ocupa de aceste vanzari (vezi link-ul AICI), iar celalalt era construit de cineva care se ocupa cu tot felul de module electronice (vezi link-ul AICI), dar pe care nu reusesc sa-l contactez pentru ca nu raspunde la mail.
Am cumparat componentele electronice si am construit singur modulul, dar am nevoie de cineva care sa-mi programeze PIC-ul. Eu nu ma pricep si nici nu stiu pe nimeni care sa stie sa faca astfel de programari.
Rugamintea mea este sa ma ajutati sa gasesc pe cineva care sa-mi programeze acest circuit integrat sau sa-mi spuneti de unde as putea sa gasesc un astfel de modul care sa-mi coboare oglinda de la pasager atunci cand bag in marsarier.
Am tot cautat pe net astfel de module dar nu am reusit sa gasesc decat aceste doua tipuri. Am scris inclusiv pe forumul celor de la Renault, unde am aflat de fapt despre cel de-al doilea link, dar degeaba. Nimeni nu ma baga in seama. Sper ca voi, care sunteti "tovarasii mei de suferinta" si care ati inventata atat de multe chestii pentru marca noastra preferata de masina, sa ma bagati in seama si sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc.
Skip ads

  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Domnule Felicitari chiar zilele trecute ma gandeam la asa ceva !

Din pacate nu cunosc electronisti / programatori care pot sa programeze un PIC, dar am sa caut si eventual te anunt, insa as dori sa imi spui EXACT ce trebuie facut la programarea PIC-ului (ai / nu ai programul; trebuie doar scris in PIC programul; trebuie conceput programul, testat si apoi scris in PIC; etc, samd) ca sa stiu ce sa intreb cand caut un programator / electronist.
Daca intre timp gasesti tu pe cineva, sa stii ca sunt si eu interesat de acest modul (contra cost binenteles).
Drumuri bune si sa auzim de bine.

Daca te ajuta cu ceva vezi link-ul de mai jos:
Programator PIC
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut @Acidutzu,
Programul nu il am. Trebuie conceput si scris in PIC. Din ce am mai citit si eu pe NET, pentru un programator nu este mare lucru, dar pentru un "profan", este.
Pana la urma, daca nu gasesc sa rezolv problema cu tipul asta de modul, o sa incerc sa fac acelasi lucru cu un Arduino sau cu Raspberry Pi, deoarece sunt sigur ca am sa gasesc mai repede un programator care sa stie sa faca programe pentru asa ceva. Chiar am un coleg de serviciu care stie sa programeze Raspberry, dar este extrem de ocupat pentru ca si-a facut casa noua si isi face automatizarea acesteia cu un astfel de mini PC. Eu sunt convins ca si printre colegii de forum sunt destule "minti luminate", dar ori nu au timp sa ne ajute, ori nu au chef sa se complice cu "prostiile noastre".
Am sa te anunt daca rezolv ceva, pentru ca sunt sigur ca sunt mai multi colegi interesati de aceasta imbunatatire pe care o putem face masinilor noastre.
P.S. Eu am un astfel de dispozitiv de programare pentru PIC-uri, dar ce folos daca nu am programul.
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Redeschid acest topic vechi.
Am un opel vectra c.Am schimbat scaunele fata cu unele electrice plus cablajul aferent..Ele functioneaza foarte bine.Am schimbat si mecanismul oglinzilor electrice cu unele cu 8 pini.Mentionez ca le aveam tot rabatabile ca si pe cele care le-am pus acum..Doar ca in momentul in care pun cutia in R ..oglinda din dreapta nu pivoteaza in jos pentru a putea vedea bordura.Trebuie activat ceva cu opcom sau tech2 ca sa se sincronizeze?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu ai in meniu acea functie? o aveai inainte sa schimbi oglinziile? posibil sa se poata activa si cu Op-Com dar trebuie vazut la fata locului...
  • redfoxy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nickm a scris:Salut,
Am sa resuscitez eu topicul asta deoarece am de gand sa pun aceasta functie de rabatare a oglinzii de la pasager la mersul inapoi pe Zafira mea si pe Astra H a fiului meu.
Am gasit pe net doua tipuri de module electronice care sa faca acest lucru, dar unul dintre ele era vandut de o firma al carei patron a plecat in strainatate si nu se mai ocupa de aceste vanzari (vezi link-ul AICI), iar celalalt era construit de cineva care se ocupa cu tot felul de module electronice (vezi link-ul AICI), dar pe care nu reusesc sa-l contactez pentru ca nu raspunde la mail.
Am cumparat componentele electronice si am construit singur modulul, dar am nevoie de cineva care sa-mi programeze PIC-ul. Eu nu ma pricep si nici nu stiu pe nimeni care sa stie sa faca astfel de programari.
Rugamintea mea este sa ma ajutati sa gasesc pe cineva care sa-mi programeze acest circuit integrat sau sa-mi spuneti de unde as putea sa gasesc un astfel de modul care sa-mi coboare oglinda de la pasager atunci cand bag in marsarier.
Am tot cautat pe net astfel de module dar nu am reusit sa gasesc decat aceste doua tipuri. Am scris inclusiv pe forumul celor de la Renault, unde am aflat de fapt despre cel de-al doilea link, dar degeaba. Nimeni nu ma baga in seama. Sper ca voi, care sunteti "tovarasii mei de suferinta" si care ati inventata atat de multe chestii pentru marca noastra preferata de masina, sa ma bagati in seama si sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc.


Vezi ca primul s-a reintors
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@redfoxy, multumesc pentru pont, dar am reusit sa rezolv problema. Pe langa asta, modulele lui sunt exagerat de scumpe pentru ce stie sa faca.
Eu am reusit sa gasesc un programator care mi-a facut doua module cu 250 lei pentru ambele bucati, dar studiind mai bine problema, am observat ca la configuratia electrica a oglinzilor noastre (a mea si a fiului meu), pot face modulul sa-mi comande ambele oglinzi (stanga sau dreapta), in functie de care dintre ele este selectata atunci cand bagi in marsarier, sau sa nu comande niciuna atunci cand selectorul de stanga - dreapta este pe neutru, dar pentru asta am mai adaugat inca o placuta cu doua relee.
Ca sa pot sa fac acelasi lucru cu module cumparate de la el, as avea nevoie de doua bucati pentru fiecare masina, deci de 1080 lei, ceea ce nu cred ca se merita.
P.S. scuze ca ti-am raspuns asa tarziu, dar nu prea am mai avut timp de intrat pe acest forum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR