Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • Valypredica

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira Tourer 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Salutare! A procedat cineva la anularea sistemului adblue? Ce consecinte poate avea? Sunt interesat, deoarece am inceput sa am erori pe partea de adblue, si stim cu totii ce mult costa sa repari un sistem care, pana la urma nu face cine stie ce... Cele mai multe componente ale sistemului adblue nu se repara, iar inlocuirea unui injector adblue, de exemplu, duce la 6-700 eur.


MODEL: Zafira Tourer 2017
MOTOR: 1.6 cdti, 120 cp
Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
De curiozitate, ce erori ai?
  • Valypredica

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira Tourer 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2020

  • Mesaj Privat
P20BD - reductant heater 2 control. Am inteles ca e ceva legat de un preincalzitor adblue. Vreo 450 eur ....
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
AdBlue impreuna cu alte sisteme (DPF, catalizator) nu este parte a normelor E6? Adica, daca scot DPF (funinginea nu va fi adunata) sau anulez tot AdBlue mai am masina E6?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca anulezi ADBlue ca si sistem nu o sa iti mai dea nimeni ITP-ul pentru ca are influente si in reducerea noxelor nu doar a particulelor in suspensie. Nu iti vor mai iesi noxele pentru ca cele cu ADBlue nu mai au catalizatorul ca cele cu DPF clasic...
Cand ai cumparat masina trebuia verifica bine si daca cumperi o astfel de masina iti asumi apoi si intretinerea ei...
Ca fapt divers ce ai patit tu a patit un amic care si-a luat o Mazda acum vreo 5 ani super ieftine, masina cu putini km si la o luna dupa i-a aparut problema cu ADBlue si l-a costat 2000 euro sa o faca dupa ce a incercat anularea sistemului si nu a mai primit ITP-ul...
  • Valypredica

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira Tourer 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2020

  • Mesaj Privat
De acord. Masina nu va mai fi E6. Filtrul SCR, din cate stiu, este dupa DPF. Deci totusi o filtrare a emisiilor va face, intrucat DPF va continua sa-si faca regenerarile (regenerare uscata). Cat despre ITP... sa fim seriosi, cu 50 ron spaga trece si daca scoate fum ca tractorul... Eu eram interesat mai mult in legatura cu eventuale consecinte tehnice ale masinii, ce probleme poate genera ulterior anularea sistemului adblue. Masina a fost verificata temeinic, la cumparare si nu are alte probleme. Circul cu ea de 10 luni, cca 10000 km facuti. Problemele de adblue la toate marcile, sunt arhicunoscute si intr-adevar, scumpe la reparatie.
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Daca este rescris software-ul (cel mai probabil) atunci nu vor fi probleme. Masina (ECU central) nu stie ca are AdBlue si care are nevoie de el.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR