Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • cosmiXs

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La o schimbare de viteza s-a intamplat ceva cu schimbatorul de viteze deoarece in momentul de fata el se misca liber sus jos (ramas jos - gravitatia) dar nu si stanga dreapta, iar masina a ramas blocata in trepta a2-a ... Daca stie cineva ce s-a intamplat si cum se poate remedia.

Zafira B 2007 1.9cdti

Multumesc
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
trebuie desfacut acolo si vazut ce s-a intamplat altfel nu are cine sa isi dea seama ce este acolo. pot fi multe cauze inclusib blocare cutie de viteza ceea ce nu prea cred ca este cazul dar asta o poti vedea prin actionarea parghiilor din compartimentul motor...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Desfa si verifica mecanismul la maneta si vezi unde duc cablurile pe CV. (posibil sa fie cablurile coapte, gripate sau ceva sarit uzat mecanism schimbator, Leviere) sau in cel mai rau caz CV
http://www.partsbase.org/op...--8-transmission/
M32

Daca ai cutie F17 posibil sa fie alfel.
  • cosmiXs

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsul prompt - TATARU Ion & mikyboy !

Am dus masina la service OPEL ... astept verdictul lor ... cred si sper sa fie unul din cabluri
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca ai dus-o reprezentanta sper sa nu te poarte din piesa in piesa si ajungi la concluzia ca mai bine nu o duceam.
(si cu buzunarul mai gol.) piesele sunt foarte scumpe la ei nu mai zic de manopera.
Un service bun nu ai gasit in tot Bihor-ul
  • hmv_86

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Am patit si eu sa mi se rupa timoneria ieri dimineata si a ramas blocata in viteza a doua , am mers cu masina la atelier, si m-am apucat sa desfac toata timoneria,defectul consta in ruperea cablului ce actioneaza vitezele si mersul inapoi ( negru ) . M-am apucat de treaba incercand sa o repar sa-i fac o chestie pe strung .....sfatul meu e sa nu incercati asa ceva ,pierdeti timpul degeaba ( am pierdut 5 ore in frig si nervi ) ,am cumparat dupaia o timonerie de Astra G 5 trepte care parea sa fie la fel ca lungime dar in final nu se potrivea , apoi negasind pe niciunde din cauza anului nou timonerie de Zafira b 1,9 cdti am luat de la cineva o timonerie de 1,7 110 cp 6 trepte.Am montat timoneria si i-ar probleme , cablul care actioneaza stanga-dreapta (cel alb ) era prea scurt asa ca am taiat mansonul de cauciuc care tine cele doua cabluri dupa care am pus cablul negru de pe timoneria de 1,7 si cablul alb de pe timoneria de 1,9 , le-am montat si merge ca unsa
  • hmv_86

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu am apucat sa fac decat doua poze la timonerie, cablul sa rupt exact unde se imbina cu metalul pe care e pus reglajul de la schimbator (poza 1 ,doar ca acolo e piesa intreaga )






  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca mai e de actualitate subiectul , dar am si eu aceeasi problema la Vectra mea. Schimbatul cablului e foarte scump asa ca am gasit urmatorul clip pe youtube. Cu o simpla clema metalica se rezolva problema. http://www.youtube.com/watch?v=4BpenCwvRcc
Skip ads

  • adrianaxin

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am onoarea sa va salut...rugaminte pentru cosmiXs ...."La o schimbare de viteza s-a intamplat ceva cu schimbatorul de viteze deoarece in momentul de fata el se misca liber ..." .am patit astazi 15 iunie 2016, acelasi lucru......cum s-a remediat problema si cu ce costuri...estimative....multumesc...stima nr meu de tel 0726101361
  • adrianaxin

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema cu schimbatorul de viteze....era inactiv datorita deteriorarii cablurilor de otel a timoneriei. am inlocuit timoneria...cost total, cu manopera inclusa, 750 lei. Acum functioneaza foarte bine si parca intra mai usor in viteze. stima tuturor !
  • SPatrascu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Om Opel Zafira cînd motorul e rece îmi intrã foarte bine în viteza dupã 50 kilometri începe sã intre greu îmi poate spune cineva ce poate fi.
  • lolocristi

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am aceeasi problema. Daca aveti un raspuns sunt foarte interesat de solutie!
Daca rezolv va trimit mesaj.
Skip ads

  • CCimpean

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Buna. Schimbatorul meu intra liber in marsarier fara sa apas butonul de sub nuca. Am verificat si tija de plastic exista,dar am impresia ca lipseste ceva din capul ei. Masina asa am cumparat-o si as vrea sa o fac pt ca uneori in loc de treapta 1 bag in marsarier.Masina e o Zafira b din 2008 1.7 cdti 125 cp.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

@CCimpean tu ai o piesa care s-a spart si a cazut pe jos pe acolo. Trebuie dat schimbatorul cu tot cu timonerie afara si uita-te atent cu o lanterna buna daca vezi o piesa de plastic patrata, cu gaura pe mijloc. Aia se prinde de capatul tijei care e actionata de butonul de marsarier. Iti recomand sa o prinzi bine cu niste sarma otelita incinsa la flacara (ca sa patrunda prin plastic). Lipiciul nu tine, am incercat eu cu Poxipol si a cedat dupa 3-4 luni.
In caz ca nu gaesti piesa cazuta jos sub schimbator, cred ca trebuie sa cumperi din dezmembrari un schimbator cu totul, alta solutie mai ieftina nu exista, sau sa fabrici cumva piesa lipsa si sa o montezi pe tija.
Succes!
  • CCimpean

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Da exact . Piesa aceea e lipsa . Eu asa am luat masina si banui ca a fost data jos intentionat . Multumesc frumos de sfat .
  • JJon557

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2021

  • Mesaj Privat
CCimpean a scris:Buna. Schimbatorul meu intra liber in marsarier fara sa apas butonul de sub nuca. Am verificat si tija de plastic exista,dar am impresia ca lipseste ceva din capul ei. Masina asa am cumparat-o si as vrea sa o fac pt ca uneori in loc de treapta 1 bag in marsarier.Masina e o Zafira b din 2008 1.7 cdti 125 cp.

Salut ai rezolvat problema ?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
FBogdan a scris:Salut!

@CCimpean tu ai o piesa care s-a spart si a cazut pe jos pe acolo. Trebuie dat schimbatorul cu tot cu timonerie afara si uita-te atent cu o lanterna buna daca vezi o piesa de plastic patrata, cu gaura pe mijloc. Aia se prinde de capatul tijei care e actionata de butonul de marsarier. Iti recomand sa o prinzi bine cu niste sarma otelita incinsa la flacara (ca sa patrunda prin plastic). Lipiciul nu tine, am incercat eu cu Poxipol si a cedat dupa 3-4 luni.
In caz ca nu gaesti piesa cazuta jos sub schimbator, cred ca trebuie sa cumperi din dezmembrari un schimbator cu totul, alta solutie mai ieftina nu exista, sau sa fabrici cumva piesa lipsa si sa o montezi pe tija.
Succes!

Banuiesc ca se schimba doar sportul tijei, inclusiv tija? Trebuie demontat si "tunelul" ca sa o schimbi?
In 7zap nu gasesc prea multe detalii, multumesc anticipat pentru raspuns!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR