Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Spre rusinea mea, eu recunosc ca nu stiu de vreun Op Com care sa nu aiba nevoie de PIN. Da, stiu de Op Com Advanced, care stie/poate scoate codul PIN din diferite module, la diferite modele de Opel (nu din toate modulele si nu la toate modelele), dar nu cred ca ti-ar fi folositor, din moment ce tu ai doar CIM (acela SH).
In principiu, variantele de lucru pentru tine, ar fi doua (din ceea ce cunosc eu, poate alti colegi, stiu mai multe):
1. daca modulul CIM SH, este identic cu cel avut de tine, si daca este modelul cu eeprom 95160, se poate transplanta pur si simplu memoria eeprom de pe modulul tau, pe modulul SH.(varianta care nu are nevoie de cunostinte si scule speciale)
2. Indiferent ca este cu eeprom dedicat (95180) sau cu microcontroler, se poate citi memoria eeprom de pe modulul tau si apoi scrie pe modulul SH (nu va fi nevoie de imperecheri) sau se poate citi memoria eeprom de pe modulul SH si te vom ajuta sa afli codul PIN din CIM SH si astfel vei putea sa il resetezi cu un Op Com ordinar si sa faci programarile necesare. (aceasta metoda are nevoie de ceva cunostinte si de ceva scule pentru citit/scris un eeprom sau un microcontroler.

Despre variante Hardware de OpCom, nu pot da sfaturi, nu mai sunt la curent cu eventualele noutati. (Eu stiam ca varianta hardware ok, OpCom V5, iar ca firmware stiu ca ultima oficiala este 1.67, deci orice peste aceasta, cam suna a facatura la facatura)

P.S. Si totusi, ce putea sa pateasca acel CIM de la o inundatie (in afara de deja cunoscutele probleme de contacte ... vorbind de anul 2005)?
Skip ads

  • bogdan077190

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2021

  • Mesaj Privat
OP-COM este un sistem profesional de diagnosticare special conceput pentru Opel . Sunt acceptate toate vehiculele Opel cu o conexiune OBD2 pânã în jurul anului 2017 , care corespund standardelor de comunicații ISO-9141-2, KW81, KW82 și KWP2000 (ISO-14230).

Sistemul de diagnosticare constã din software-ul OP-COM bazat pe Windows și o interfațã hardware pentru conectarea la vehicul. Cu acest echipament puteți citi multe funcții de diagnosticare și afișaje de valori reale. Datoritã utilizãrii clare și ușoare, programul este ușor de înțeles chiar și pentru utilizatorii de computer neexperimentați. Datoritã funcției dongle de licențã, sistemele sunt, de asemenea, capabile de mai mulți utilizatori. OP-COM avansat

a fost dezvoltat și pentru utilizatorii care reinstaleazã unitãțile de control folosite . De asemenea, puteți citi codul de securitate al unitãților de control, cum ar fi B. sã citeascã unitãțile de control ale motorului, grupurile de instrumente, afișajele de informații și aparatele de radio și sã înregistreze componentele imobilizatorului care nu au fost anterior radiate.


Aplicații:

Citiți și ștergeți memoria de erori
Prezentarea afișajelor extinse de valoare realã
Programarea unitãților de control
Configurarea EHU și a radiourilor (MID, CID, GID)
Codificarea echipamentelor suplimentare (de exemplu, cuplarea remorcii)
Resetarea parametrilor sondei lambda
Programarea imobilizatorului I., II și III. generaþie
Programarea tastelor cu telecomandã radio
Citirea codurilor de securitate
Programarea kilometrajului
Resetarea unitãților de control folosite fãrã cod PIN

https://shop.pci-diagnosetec...e/OP-COM-Advanced

Uite aici ce spun ei: varianta Advanced poate reseta unitatilor de control folosite fara cod PIN.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cam poluam forumul cu material total inutil.
Eu am inteles ca tu cauti o clona si/sau o solutie ieftina pentru problema ta, se pare ca am inteles gresit, astfel incat, imi cer scuze ca m-am "introdus" in discutie, aiurea. Asteptam colegi cu experienta mai mare in domeniu.
Rezolvari simple si ieftine, am oferit eu, poate mai ofera si alti colegi.
Rezolvarea ca la carte, ai oferit-o tu. La acel furnizor vad ca este pe stoc.
  • bogdan077190

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Vãd cã ai înteles gresit, ai spus cã nu ai idea de vrun soft care sã facã cea ce eu doresc, ar fi simplu sã-l cumpãr, 2000 si gata dar tinând cont masinã nu face atâta sau probabil nici atâta, nu repar (nu este cea ce fac eu zilnic), iar cât despre CIM m-am uitat si solutia datã de tine poate functiona doar 20%, pentru cã masina a fost sub apã, microcontrolerul (tot ce înseamnã integrat, etc) partea unde existã un curent permanent sa oxidat din cauza apei, acel piciorus a dispãrut când a întrat în contact cu apa, probabil din cauza amperajul ridicat. M-am uitat si la solutiile furnizate de tine, îti multumesc dar din cauza slabei sanse nu doresc a le folosi. Cea ce am pus mai sus ne este reclamã, nu este nici firma lui mama, este doar o sperantã cã poate existã o clonã mult mai ieftinã.
Dacã ai înteles gresit sau crezi cã doar asa sunt prin trecere gresesti. Recunosc, eu am greșit, trebuia sã cumpãr un kit complet SH și rezolvam problema, am demontat toatã mașinã, spãlat cu presiune, remontat, schimbat absolut tot ce înseamnã electronic în interior, știu ar fi fost mai ușor sã cumpãr altã mașinã 🙂🙂😉 dar de, îmi rea greu sã renunț la mașinã....... O sã revin cu detalii dupã ce rezolv, dacã rezolv 😄😄😁😁

Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Off topic:
Nu comentam motivele pentru care cineva prefera sa reconditioneze, in loc sa arunce. Personal, imi plac provocarile, deci imi place ideea ta de a ti-o reface.
Tu ai introdus in ecuatie, "mai ieftin" si "chiar si chinezarie", deci clar, nu original. Ei bine, aceste date, exclud posibilitatea de a functiona cu un soft original (full, cum ii spui tu).
Ultimul soft OpCom Advanced, la care avem acces, este din 2016 si EU nustiu sa aiba posibilitatea de a face ceea ce tu doresti (resetare fara PIN).
Nici eu nu ma ocup si nu traiesc din asa ceva si categoric nu discut in contradictoriu cu tine (si cu nimeni de pe aici).

On topis:
Nu stiu de unde ai scos acele procente (20%), eu ti-am oferit mai multe variante, variante care se folosesc in asemenea situatii. Cineva care stie cat de cat cu ce se mananca electronica, avand in fațã cele doua module ale tale si echipamentul necesar, in maxim 20 de minute ti-ar fi rezolvat problema (intr-un fel sau altul, cu una dintre acele variante si cu un cost aproape de zero).
Iti pot oferi acel soft, OpCom Advanced 2016 (free of charge, fireste), dar o sa ai nevoie de o interfata hardware care sa suporte modificarea de firmware.
Tot ai acces la modulul tau (original) CIM, de ce nu il deschizi sa pui cate o poza foarte clara, cu fiecare fațã? Ne-ar ajuta sa ne dam seama exact in ce stare este.
Am dat o cautare pe site-uri de anunturi, am gasit CIM cu PIN stiut, la 150 de lei (observ ca esti in Germania)

P.S. Repet, nu discut in contradictoriu cu nimeni, sper sa nu se inteleaga asta. Spun ceea ce stiu sigur ca se poate si am si facut, in speranta ca poate vine si altcineva cu alte idei care eventual sa te ajute.
  • bogdan077190

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Salut, ceva idei despre P1120 și P1122? Pedal sensor și ceva ce nu mai țin minte....
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#2073173

Pe langa ce scrie acolo, la tine, poate fi si din pedala sau mufa de pe pedala, din cauza apei. Din cate imi aduc aminte, pedala se demonteaza simplu si se poate si desface capacul, pentru o inspectie, macar vizuala.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
OpCom Advanced poate scoate cod pin doar pe Kline din ECU.La masina de fata poate scoate cod PIN din radio daca este disponibil si este programat cu codul masinii.Softul functioneaza OK atat cu interfata cu FW 1.45.1.67,1.95 sau 1.99.Functionarea este identica ,indiferent de FW interfetei.
Skip ads

  • iuli78

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Daca este cineva cu experienta in Op-com , este vreo clona mai de calitate care sa stie functii de invatare/reinvatare (exemplu turbo) ,activare/dezactivare (exemplu injectoare ,egr,diversi senzori,pompa combstibil ) , regenerare fortata dpf si evental activare buton functii speciale ?
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut,pana la urma clonele opcom alea cu softul mai nou,merge pe opelurile cu motorizare euro 6,an de fabricatie 2015? Ma intereseaza sa mai iau una de pe aliexpress,cu softul mai nou si nu sant sigur daca merge ok pe masina mea.(Zafira C 2015,2.0 cdti euro 6)
  • iuli78

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Op-comul vandut in tara si afara cu denumirea de 1.99 pe care il am ,suporta masinile pana in 2021 , pentru Zafira C din 2015 , are disponibile urmatoarele variante de motorizari :A 20 DTL ,A20DT,A20DTH,A20DTJ,A20DTR ,B20DTH, B20DTJ (am ales doar cele cele cu 20 ) , daca motorul tau este printre cele enumerate ,ar trebui sa-l suporte fara probleme.

Eu zic ca daca ai vanzatori in zona , sa iei una de la ei decat din China , poate merge sa o probezi inainte , sa vezi si ce optiuni are diagnoza pentru masina ta , de exemplu diagnoza mea nu stie sa faca regenerare fortata ,sau sau multe alte optiuni necesare.
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ce model op-com recomandati(ce firmware si ce soft chiar si Advanced) pentru o diagnoza completa pentru un Opel Astra J. 1.7cdti DTJ - 2012? Nu ma refer la interfetele originale, ci doar la clone. Sunt o gramada de oferte si chiar nu stiu ce sa cumpar!
Skip ads

  • iuli78

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Poate ai noroc si gasesti pe cineva cu o masina ca a ta si diagnoza , doar asa poti sti sigur daca Opcom are optiunile dorite .
De exemplu ,degeaba cineva cu Insignia poate face regenerarea din Opcom ,daca optiunea nu este si pentru modeul meu.

Este bine sa te informezi si de diagnoza VX Diag Nano pentru GM , care din cate vad stie si de Zafira C , este ceva mai scumpa , dar programul GDS 2 pare sa fie mai bun deca Opcom-urile gasite in comert. Daca suporta Corsa D ,luam una fara ezitare decat actualul Opcom.

Din ce am vazut pe OLX , sunt cativa din Craiova care vand diagnoze ,poate gaseti intelegere sa probezi diagnoza pe masina ta sa vezi ce stie sa faca sau nu .
  • oli42

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2012 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Sa stii ca m-am gandit la VXDiag Nano, e ceva mai scump intr adevar. Intre timp am comandat un Op Com Profesional v. 2020, cu firmware original 1.67, suporta OP Com Advanced si pe care vanzatorul o lauda. Mi a promis ca daca nu functioneaza corespunzator, ii pot face retur si eventual sa iau un VXDiag nano cu GDS2 vers 2019. Revin dupa proba cu impresii.
  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor ,am si eu nevoie de un soft, clona banuiesc pentru o interfata Op-Com mai veche ,ma poate ajuta cineva?
Pe placa scrie OPCOM 5 - 2017-12-10.
Mersi anticipat.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Sunt atat de multe interfete proaste, incat este cam greu de banuit exact despre ce este vorba cu a ta.
- Fiind veche, ar fi un semn bun (zic eu), nu se faceau atatea clone mincinoase;
- Data 2017-12-10, eu nu stiu sa existe (pe vreo clona Op Com).
Repet, daca unii sunt instare sa faca un dispozitiv electronic, sunt ei instare sa copieze si niste inscrisuri ... asa ca este putin dificil de identificat exact o clona buna.

Pentru siguranta ta, de ce nu folosesti softul cu care a venit interfata?

Pune niste poze cat mai clare, cu ambele parti ale cablajului si probabil se vor gasi colegi care sa iti spuna parerile lor, daca ai o clona buna sau nu.
  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai am gasit cd-ul cu care a venit ,dar este spart,deci nu il pot folosii.


Ultima modificare facuta de Cifi la Vin 16 Dec, 2022 9:14 am
  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sebage a scris:Sunt atat de multe interfete proaste, incat este cam greu de banuit exact despre ce este vorba cu a ta.
- Fiind veche, ar fi un semn bun (zic eu), nu se faceau atatea clone mincinoase;
- Data 2017-12-10, eu nu stiu sa existe (pe vreo clona Op Com).
Repet, daca unii sunt instare sa faca un dispozitiv electronic, sunt ei instare sa copieze si niste inscrisuri ... asa ca este putin dificil de identificat exact o clona buna.

Pentru siguranta ta, de ce nu folosesti softul cu care a venit interfata?

Pune niste poze cat mai clare, cu ambele parti ale cablajului si probabil se vor gasi colegi care sa iti spuna parerile lor, daca ai o clona buna sau nu.



  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O sa incerc cu 1.59 ,sa vad daca o sa ruleze.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
1.59 este versiune de firmware pentru interfata, nu are legatura cu versiunea de software OpCom.

Acum, asa din viteza si fiind chior, cat de rau vad eu, pare ca ai, asa cum am si crezut, o interfata mai veche si pare si destul de OK ca si calitate.
Teoretic, ar trebui sa o poti folosi cu succes.

Poate intervin si alti colegi, cu alte pareri si eventual sa iti si trimita un link.
Daca nu, spre seara, o sa incerc sa iti trimit eu.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR