Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • CristianZ

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut prieteni,
Am o intrebare la voi si daca ma puteti ajuta si sfatui.Vrteau sa inlocuiesc becurile clasice de pe semnalizarile spate OPEL VECTRA C 2002 : semnalizare ,stopuri ,pozitii si marsarier cat si becurile de la numar cu becurile LED.Gasesc asa ceva pe soclurile orginale?...Daca da va rog sa mi lasati daca se poate tipurile de becuri LED pe care sa le caut sau poate furnizori care sa trimita asa ceva .
Multumesc mult dragi prieteni si va astept sfaturile


MODEL: Vectra 2002
MOTOR: 1.8 16 valve 105 cp benzina
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pe scurt:
- la pozitie fata + numar spate iti trebuie W5W cu anulatoare de can-bus/rezistente, altfel dau eroare de bec ars.
- la semnalizari + stop + pozitii spate nici nu m-as complica, electronica e diferita fata de masinile echipate cu LED din fabrica, iar la Vectra C toate becurile spate sunt normale 12V cu un singur filament, doar ca alea de la frana primesc voltaj mai mare ca sa se aprinda mai mult. In momentul cand ai un bec ars pe frana spate, becul de pozitie va functiona si ca pozitie si ca frana, deci cam greu sa gasesti LED-uri care se comporta ca un halogen simplu la diferite voltaje si sa nu dea erori de bec ars
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,457
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ceva recomandãri concrete/clare de becuri LED H7, verificate și cu rezultate mulțumitoare fatã de halogen, variante(premium vs. Made in PRC)? Mulțumesc ptr orice sfat util în practicã, cele teoretice mã intereseazã mai puțin...
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cele din China, sunt o mare tampenie, am montat pe faza lunga (HB3) si au doar un fscicul rotund, deci nu se incadreaza bine in oglinda farului.
Am incercat 2 modele.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,457
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc, Edi! Dar mã intereseazã, deși n-am specificat clar(mea culpa!), ptr fazã scurtã cu lupã, exact ca la Vectra C cu faruri obișnuite(dar cu CANBUS), nu AFL, HID sau mai știu eu ce acronime pompoase....
Am citit niște review-uri care zic cã unele(probabil mai de calitate), pe fazã lungã, sunt mediocre, dar pe fazã scurtã cu lupã ar fi Ok(-ish), adicã mai bune ca halogenul...practic asta m-ar interesa: sã fie mai bune ca halogenul și CANBUS error free.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Philips Ultinon Pro 9000, dar sunt ~700 de lei. Of course, not legal
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,457
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am luat pânã la urmã dela frații mai mari dela est. Spre oarecare surprizã, sunt foarte mulțumit de ele: luminã densã, bine focalizatã, 6.000K, stãlucitoare (xenoanele par niște luminițe oarecare), fãrã eroare de CANBUS, se pot monta fãrã nicio modificare. Dacã în termeni de fiabilitate vor confirma, iar vederea pe timp de ploaie va fi onorabilã(cele 2 aspecte îmi scapã momentan, deocamdatã nu am indicii directe vis-a-vis de ele), chiar nu vãd niciun motiv ptr acele ”renumite” Philips, care, culmea, sunt tot atât de legale ca și alea dela RPC. La un preț mai mare cam de 4-5 ori, nu cred cã existã vreo șansã ca diferența de preț sã se reflecte direct în diferența de calitate, nici mãcar la dublu...dar dacã banii abundã dramatic, atunci go for Philips.
O sã mai revin asupra subiectului, dupã ceva vreme de utilizare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR