Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati cu indrumari cum se demonteaza al treilea stop frana astra j hatchback. Am demontat masca dar nu stiu daca se desurubeaza ceva sau se trage direct de stop sa il scot. Am vazut ca exista doua suruburi sub masca haion. Trebuie desurubate? Am marcat cu galben in poza suruburile


MODEL: Astra 2010
MOTOR: A13DTE
Skip ads

  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Se desface pe exterior. Cu o racleta de plastic cu mare atenție bagi pe marginea de sus și declipsezi.
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Ok. Ms mult
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am demontat al treilea stop frana de pe haion. Atasat poze. Am folosit leviere tapiterie din plastic ca sa trag stopul din partea de sus unde are prinderile. Nu gasesc sa cumpar leduri flux de 5 mm ca sa le inlocuiesc pe cele existente. Daca stie cineva de unde pot comanda de pe net ledurile la bucata si sa nu fie comanda minima va rog sa mi spuneti. Sunt necesare 9 leduri.
Skip ads

  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat


Cumpãrã o banda de leduri ca în imagine.(roșii sa fie) Dai jos toate ledurile de pe placa de baza. Lipești cu picatura/poxipol banda de leduri pe placa de baza.(ai grija cum Tai banda de leduri astfel încât ledurile sa fie centrate pe placa de baza) Tai firele de la placa de baza și le lipești cu firele de la banda de leduri . Izolezi cu banda izolatoare și gata. Cost operațiune 20 de lei.
Le am de 5 ani puse. (Nu dau eroare de bec ars)
Daca vrei alta soluție cautã pe original la dezmembrãri sau electrician sã facã lipituri .alți bani, alta distracție.
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. Nu ma gandeam la varianta asta care e mult mai usor de gasit si usor de aplicat.
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
A, era sa uit. Înainte de a pune stopul la locul lui ,lipește de jur împrejur garnitura de cauciuc din aia care se pune la geamuri termopan. Gãsești la Dedeman sau alte magazine de profil. Ideea este sa etanșeze sa nu ți mai între umezeala. Pentru cã din cauza umezelii au cedat ledurile alea originale. Succes!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
https://www.zexstar.com/ledu...i-de-5mm-3mm.html
sau pe TME gasesti cate vrei...
aia cu banda imi pare asa o solutie de compromis dar eu sunt adeptul inlocuirii si realizarii exact ca pe original...
mai poti incerca sa cauti daca nu unul second de pe la o masina din accidente
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu ledurile care nu se aprindeau. Am cumparat de la Zexstar leduri superflux rosii si cu postolul de lipit am dezlipit ledurile care nu se mai aprimdeau si am lipit noile leduri. Am inlocuit doar un led iar al doilea led care nu se aprindea s a aprins dupa ce am refacut lipiturile. Mai jos poze inainte si dupa, cu ledurile functionale. Cu aproximativ 60 lei am rezolvat problema. Un stop costa in jur de 260 lei.


  • GCaleap

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Ce pret are?Ce tensiune are ledul?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR