Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • CRazvan806

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Salutare Dragi posesori de Opel. Vin cu rugamintea de a imi spune si mie ce Dumnezeu sa mai cred ca ar avea mașina. O bataie la motor se aude mai tare in partea stanga a motorului si creste in intenstitate pe masura ce accelerez. Acum am injectoarele la verificat, mecanicii imi spun ca mecanic (culbutori, vibrochen) nu ar bate nimic. Momentan motorul nu este desfacut in totalitate.
As dori sa mai specific ca mergea fara fum, nu manca ulei, nu pierdea apa, fara martori in bord si fara alte probleme. Tragea de rupea. Fara coduri de eroare.
https://youtube.com/watch?v=pYYOtH7m3KE


MODEL: Astra H 11.2004
MOTOR: 1.7 CDTI 74 KW

LOCATIE: Timisoara
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Bataie de injector cel mai probabil,sau vreun tachet uzat, pastila tachetului . Mai bine injector uzat , il schimbi , codat si talpa , dar daca e din pastile tacheti , e cam complicat pana nimeresti pastilele , ele fiind pe cote, numai un mecanic bun le regleaza.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Le-am reglat eu si nu sunt un mecanic bun, defapt... e doar o chestiune de masurare si calcul ulterior al grosimii pastilei.
NU trebuie codat nimic la injectoarele astea BOSCH de pe motorul de 74kw, e ultimul model de injectoare de Astra diesel care le reconditionezi, le montezi mai apoi si e gata.. e rezolvata partea de injectie la acest motor.

Iar din filmare... eu personal nu aud nimic suspect, cred ca ar fi meritat sa accelerezi putin motorul sa vedem cum bate. Sunt alte filmari pe youtube cu batai la acest motor, care intradevar bat ca naiba de stai si te intrebi cum de e posibil si de la ce e defapt.
  • CRazvan806

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Momentan astept injectoarele de la verificat si daca persista bataia dau pe tacheti si inainte. Mersi de raspunsuri
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Nu este injector.Daca nu vezi nimic pe axe( rotunjita pe cama) , desfa motorul, cel mai probabil o sa se lase cu inlocuit. bloc sau motor complet. Vezi ca este destul de costisitor sa-l desfaci, doar tecile la injectoare sunt 700 RON ... ma referla raportat la pretul masinii.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Poate are o cama decalata (camele astea sunt ambutisate pe axe, nu sunt turnate, pentru ca sa fie usoare si sa iasa pret mai mic de productie).
  • CRazvan806

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Salut din nou.

Am scos masina din service ca nu mai suportam bataia de joc si s-au descoperit urmatoarele:
In urma schimbarii a 3 injectoare bataia tot exista, verdict este un tachet...
Ulei scuipa, sa zic asa, pe la returul de la injectoare sau pe la capacul de la culbutori...
Verdict: Nu mai calc in niciun service autorizat RAR, bataie de joc...
Aceeasi bataie, in plus pierde ulei...
Am sa completez uleiul cat e nevoie pana gasesc un mecanic serios si care sa isi dea interesul.

PS: Au lucrat execrabil. Imi pare rau ca nu am avut rabdare sa gasesc un mecanic serios.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR