Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • remushanes

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cautat pe forum dar nu am gasit discutii despre problema pe care o intampin eu,
Am achizitionat de curand, mai exact in urma cu 2 luni un Astra H 2010 motor 1.7 CDTI 110 CP, 187.000 KM, reali verificati cu car vertical.
In prima saptamana masina a functionat absolut perfect, dupa care a inceput: Clapeta acceleratie, EGR murdar, actuator turbo dus, etrieri spate dusi, arc spate stanga rupt, in fine..
Problema cea mai mare a fost dupa un drum de Spania, ajuns aici masina a inceput sa bruscheze inainte sa aiba putere, am dus-o la un mecanic mi-a spus ca e dusa geometria variabila la turbo, bun, schimbat turbo, dupa 1 luna de la schimbarea turbo-ului avand aceleasi simptome, masina mergand mai rau. Am zis ca imi cumpar un tester eu ca sa ii fac diagnoza. Pe tester mi-au iesit urmatoarele:


Am comandat si senzorul MAP, astept sa imi ajunga. Pana aici una. Asta seara, cam acu 2 ore inainte sa scriu pe forum am iesit cu masina, am sesizat ca nu accelereaza deloc, am iesit pe autostrada unde nu mergea mai tare de 60 km/h, pur si simplu nu se accelera. Dupa 15-20 de km foaaarte putin si-a revenit, a inceput sa se auda din nou si sunetul de turbo, insa, SCUIPA ULEI PE LA TURBO, pe unde un am nici o idee, am sa atasez o poza.
Daca are cineva idee ce ar putea fi, pe unde sa scoata acel ulei i-as fi enorm de recunoscator sa isi dea cu parerea.

Seara faina.


MODEL: Astra 2010
MOTOR: 1.7 CDTI Z17DTJ
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR