Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Va salut! Vin aici dupa ceva timp in care n-am mai deranjat lumea cu intrebarile mele tampite Very Happy
Ei bine, am primit niste anvelope de iarna care au fost folosite un singur anotimp. Treaba sta in felul urmator:
In acest moment detinem montate anvelope cu dimensiunile de: 195/65 R15 91 T



Anvelopele pe care dorim sa le montam apar in cartea de identitate a vehicului la Anv. opt: 195/60 R15 88 T





As vrea sa-mi spuneti daca cumva as avea nevoie de alte jenti pentru acestea din urma, sau merg montate pe jentile pe care le avem deja.
Va readuc aminte ca nu sunt sofer si nu am experienta legata de masini, dar am luat tot timpul sfaturile de la voi in considerare Very Happy

Va multumesc anticipat!


MODEL: Astra 2010
MOTOR: Z13DTH

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Merg montate pe vechile jante, fara probleme.
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
O ultima intrebare/problema:
Vad ca acestea nu apar trecute in talon, doar in cartea de identitate a vehicului. In cazul unui control, o sa avem probleme?
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
si eu folosesc 195/60/15 ,,,, la actele ce le detii in masina faci o copie de la c.i.v si aia o prezinti la un eventual control . ce scrie acolo e litera de lege.!asa ca le poti monta linistit fara nici o problema!
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pune-le linistit, astia daca te opresc o sa te intrebe anul asta daca ai certificat verde de vaccinare anti-COVID.. nici vorba sa stea sa se uite daca anvelopa e 195/65R15 sau 195/60R15. Pe vechea Vectra B a mea am mers cu cauciucuri omologate pentru Vectra A (196/60R15, in loc de 195/65/R15) un numar de 6ani si nu s-a deranjat nimeni pentru asta. In plus, vitezometrul din bord imi arata viteza corect, anvelopele le-am prins la un pret bun si erau unele "Low Rolling Resistance" deci am facut economie de carburat.

Fii pregatit sa nu te certi cu Organele.. fii conciliant si incearca sa explici mai intai la modul concret de ce mergi cu ele, iar daca e sa fie ,,de amenda,, atunci fii pregatit sa o platesti. Nu stiu cum e la Asigurari daca esti de vina, poate posteaza mai multe despre asta un coleg patit pe exact aceasta speta. Eu n-am ajuns pâna acolo, n-am lovit pe nimeni in tot acest timp (6 ani, 60.000km facuti cu ele).
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
axEseN a scris:O ultima intrebare/problema:
Vad ca acestea nu apar trecute in talon, doar in cartea de identitate a vehicului. In cazul unui control, o sa avem probleme?

Politia nu va intreaba de anvelope. Nu au competenta. Numai RAR in controalele pe care le fac..Dar nu o sa aveti probleme pt ca RAR ca are acces la baza de date in care apar toate anvelopele trecute in cartea dvs.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dpdv al legalitãții @livcro a pus punctul pe ”j”, are perfectã dreptate.
Doar cã la anvelopele cele ”noi”:
-ai garda la sol mai micã cu 9,8mm;
-circumferința mai micã cu 61,3mm;
-viteza realã fațã de vitezometru este mai micã cu 3,1%(la 100km/h, real 96,9km/h).
Nu e ceva insuportabil, dar e bine sã știi.
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatiile tehnice @bibu16v !
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Monteaza 205/55r16, cel mai bun compromis pentru astra h. Garda la sol decenta, inaltime balon potrivita pentru romania, pret aproape la fel ca cele pe 15, pentru 50 de lei diferenta mai bine 205/55r16
LE: nu incap in talon toate dimensiunile masinii, se verifica CIV pentru compatiblitate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR