Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Denis Palan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi, din punct de vedere al automobilelor, am si eu o problema pe care vreau sa o impartasesc cu dvs.
Detin un Opel Astra G break, 1.7 DTI, motorul ISUZU, an de fabricatie an 2003, masina la momentul actual are 420.000 km pe bord, iar in aceasta vara s-a defectat calculatorul de injectie, iar masina a stat nefolosita cam 3 luni, iar acum cateva zile am cumparat alt calculator de injectie de la alta masina(identica), am schimbat distributia plus ulei si filtre iar masina aparent merge impecabil, doar ca se aude un "suierat", iar mecanicul a spus ca turbina da semne de oboseala. Ma rog, acum 2 seri am vrut sa plec cu demaraj pe asfalt, iar masina pur si simplu nu patineaza absolut deloc in treapta 1. Culmea ca inainte patina super in treapta 1 pe asfalt si nu inteleg de ce, pentru ca in rest trage ca inainte de reparatie nu se simte diferenta, iar nu e de la ambreaj problema si as avea nevoie de un sft din partea dvs. care ar putea fi problema?
Va multumesc anticipat!


MODEL: Astra 2003
MOTOR: Y17DT
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca se aude un suierat de ce nu verifici personal , pune pe cineva sa accelereze si tu asculti la motor in ce zona se aude , posibil turbina are inceput de sfarsit , mare grija cu turbina ,daca o da pe ulei si il cara in admisie , o sa te trezesti ca se tureaza in 5000 si nu o poti opri , decat cand ramane fara ulei in motor ,iar urmarea sigur o stii singur , deci verifica turbina .Apropo de patinat , poate nu iti da voie esp-ul sa patinezi , daca ai buton de esp , apasa-l pt. a-l decupla si vezi daca patineaza , sau poate nu stii sa ii dai sa patineze , dar la peste 400k.km ce pretentii mai ai...
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ai spart vre un furtun sau plesnita vre o tubulatura pe traseul de presiune si poate aia se aude
Unul tureaza si altul se uita
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR