Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • PCristian557

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Va salut ! Stiu ca s-a tot discutat pe unde intra apa in masina.
Am izolat cu silicon boxele din portiere,fiindca le-am schimbat pe cele originale cu unele aftermarket. Acum nu stiu daca va mai ajunge apa in masina dar intrebarea mea este ,de ce intra apa pe langa chederele de la geamuri.am pus furtunul pe geam si se aude cum cad picaturi in portiera. Se gasesc de cumparat chedere pentru geam,doar partea de jos cu tot cu ornamentul ce vine pe portiera ?! Doar pe geamul fata dreapta nu curge apa in portiera dar la celelalte 3 usi se pare ca sunt duse chederele desi nu par coapte sau labartate de geam. Acum urmaresc sa vad daca mai ajunge apa in masina,ca s-a uscat siliconul la boxe....dar ma intreb cum de sunt asa proaste chederele la opel,ca am avut si alte marci,cu o vechime in ani mult mai mare,dar niciodata nu am avut probleme cu apa in masina. Revin cu solutii sau noi constatari.


MODEL: Astra h 2005
MOTOR: Z19DT
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
În orice ușã intrã apa, nu existã ușã etanșã...ãsta e motivul ptr care ușa are scurgeri la bazã și este izolatã de panoul ușii cu folie de plastic. Iar scurgerile trebuie sã fie desfundate, iar folia integrã și lipitã unde trebuie.
  • PCristian557

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Ok,intra apa in portiera,dar ce facem cu boxele ca se umezesc membranele,se oxideaza papucii... etc. Am acoperit boxele in portiera cu o banda care rezista la apa ,dar se pare ca acum se aud ca in galeata,nu mai au acustica buna ( sunt montate pe amplificator). Ciudat cum de curge asa multa apa inauntrul portierei. Oare chederele se ung sau intretin cu vreo solutie ceva,sa nu mai fi batoase,sa fie mai moi pentru o mulare mai buna pe geam ?!
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Se numeste inlocuire. Nu costa o avere periile de geam. Stai linistit ca nu oxideaza nimic, daca ar oxida sa afecteze contactul s-ar defecta in primele luni nu dupa 15 ani.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Chiar așa! Decât 200-300ron/bucatã, depinde unde arunci privirea...ce mare lucru...
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Pana la urma depinde ce doresti. Doresti tiganeala? Atunci pui silicon. Doresti sa risti la dezmembrari cu piese vechi de 15 ani? Nu e ca si cum nu ai gasi perii geamuri la dezmembrari cacalau.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR