Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • simion

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2006 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am o zafira 2006 cosmo 120 cp.f multumit de ea. am deja aproape 40.000 km cu ea , un consum mediu de 6.6(mers cu ea si incarcata,oras,exterior,viteza,tot ce vrei si acesta e consumul)numai ca a aparut o problema.cauciucurile s-au uzat si avand in vedere ca iarna bate la usa nu sunt inca decis ce fel de gume sa-i cumpar.all season,de vara de iarna(205-55-16 91 H)parerile sunt impartite, nu mai stiu.ma gandeam sa iau de iarna pe fata.am janta de otel la rezerva, sa mai iau una si sa la pun pe fata cu cauciucurile de iarna(cred ca ar fii o prostie,dar as vrea sa aud pareri despre rocada asta).va rog sa imi spuneti parerile voastre cat mai repede.a!pe an,in medie fac cam 30.000 km.va multumesc anticipat!respect zafira! Cool

Skip ads

  • sili1169

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Parerea mea este ca merita sa-ti pui toate patru pneurile de iarna fiinca te ajuta foarte mult mai ales daca ai o panta de urcat si in curbe. Nu merita sa risti pentru 800 de lei, fiinca aproximativ atat te costa toate 4.
Daca ai posibilitatea, cumparãþi (de la dezmembrari fiinca sunt ieftine) 4 genti de 15, la acestea si pneurile (195x65x15 T)sunt mai ieftine. Gasesti multe modele pe la METRO sau Selgros pana in 200/buc. Inca ceva: sa nu-ti cumperi reesapate.
  • simion

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2006 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
as mai putea sa-mi cumpar de iarna cum da inghetul,sa le folosesc pe tot parcursul iernii si apoi sa-mi iau de vara.merg cu cele de iarna 2-3 luni si le pastrez pt iarna viitoare.cum ar fii?
  • sili1169

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu asa fac, dar nu am numai un rand de genti. Toamna/iarna, pe la inceputul lunii Noiembrie imi pun gumele de iarna si in Martie mi le schimb cu cele de vara. Cele de iarna te tin pana la 4 sezoane (depinde si cat circuli). La primavara vreu sa-mi cumpar si eu 4 genti de aliaj sa nu mai schimb in fiecare an pneurile de pe ele.
Skip ads

  • simion

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2006 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cred ca ar fii cea mai buna solutie. e mai scump,dar se amortizeaza in timp cheltuiala si iarna viitoare nu imi mai fac griji ca tre sa-mi iau cauciucuri pt ca am deja.acum apare intrebarea.care ar fii cele mai potrivite pt iarna?
  • sili1169

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Orientativ:

premium - michelin,goodyer,dunlop,pirelli,continental,brigestone
medii -firestone, BFG,hankook ,kleber,nokian,vredenstein,viking,yokohama
low cost (o multime) -matador debica sava semperit,nanakang,toyo,tyfon,fulda,barum,uniroyal,GT


Eu mi-am luat "EUROSTONE" tip SIRIUS - licenta CONTINENTAL de 195x65x15 T la 180 RON/buc.
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ia-ti un set de jante de tabla si puneti anvelope de iarna.iti protejezi jantele de aluminiu de eventualele derapari in borduri asa ca merita o investitie care cred ca nu e atat de mare.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Asta e sincer cea mai buna solutie la asa o masina.
Skip ads

  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Completez si eu, cauciucurile cel mai bine se pastreaza umflate pe jante, asa ca, parerea mea, se merita din plin doua randuri de jante. Asa am procedat si la dacia si mergeam 5 - 6 sezoane fara sa se imbatraneasca. Este un pic mai mare efortul cand cumperi la inceput, dar pe urma uiti de anvelope cativa ani buni, timp berechet pentru accesorii Laughing
  • SoponSer

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 CDTI 16valve 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Draga Simion, si eu am o zafira ca si a ta, dar cu 150cp, si nu cred ca ti-ar placea cum arata cu jenti de otel... A mea e din decembrie 2005, si sunt la al doilea set de gume de iarna. Am studiat f. atent ofertele din toate p.d.v. si mi-am cumparat de la www.laros.ro cele mai bune anvelope de iarna la cel mai bun pret. Dunlop M3 205/55/16 91H. E cea mai buna alegere.
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu la parerile celor care te sfatuiesc sa-ti iei un al doilea set de jante de 15 pe care sa pui cauciucurile de iarna. Cand va creste temperatura peste 7 grade dai jos setul de iarna si il pui pe cel de vara, iar in toamna viitoare faci schimbul invers. Cauciucurile de iarna se comporta mult mai bine sub 7 grade celsius. Eu urc la munte destul de des si vad clar de tot diferenta dintre ele, atat pe zapada sau polei, cat si pe asfalt la temperatura joasa. Am mers pe tot felul de drumuri si am lanturile in cutia lor, n-a fost nevoie sa o desfac decat sa le probez, sa vad daca sunt bune.
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Am o intrebare pt colegii cu Opel. As vrea sa stiu in primul rand cat costa un set de jante de tabla (cele simple negre cu capace).
In al doilea rand as fii interesat sa-mi achizitionez un set de jante din aliaj. Nu am inca un buget in care sa ma incadrez.. imi voi fixa un buget in functie de pretul jantelor de tabla.

Apoi voi avea nevoie de ceva pareri din partea voastra in legatura cu modelul. Daca mai aveti si alte sfaturi de care pot tine cont nu ezitati sa mi le ziceti.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Un set de jante tabla originale GM costa in jur de 400Ron ( 4 bucati SH ). Pretul pentru o janta noua este in jur de 180 Ron. Dimensiunea este de 6.5J, 5X110, ET37, 16".
Desigur s-ar putea sa gasesti si mai ieftin ( cu putin noroc Smile ). Eu am gasit la 75Ron/buc. anul trecut ( dupa muuuulte cautari )
Pretul pentru un set de jante aliaj ( tot originale GM ) este in jur de 200-400 E in functie de model. Poti trece putin pe la sectiunea "Vand/Cumpar piese" si vei gasi acolo toate modelele existente. Acolo iti poti face o idee si despre preturi si poti vedea poze cu jantele. Astfel iti dai seama care iti plac mai mult.
Pe Zafira B poti monta jante de 16" respectiv 17", depinde care iti plac mai mult. Pentru jantele de 16" vei avea nevoie de anvelope 205/55/16, iar pentru cele pe 17" anvelope de 225/45/17.
Eu am un set de 16" pentru iarna, si un set de 17" pentru vara. cele de aliaj sunt modelul "Sport" originale GM. Vezi linkul din semnatura pentru poze. Succes Wink
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asta m-ar interesa si pe mine. Din cate stiu, iarna aceasta vor fii obligatorii anvelopele de iarna. Tocmai de aceea vreau sa ma pregatesc din timp si sa nu ma trezesc in Septembrie-Octombrie, cand o sa fie o goana nebuna dupa anvelope, ca imi trb si mie.

Ca si tine am de gand sa tin jantele de tabla pentru iarna, iar cele de aliaj sa le folosesc restul anului. Mi-as fii dorit si eu un set de jante de 17" insa asta ar insemna sa schimb si anvelopele care sunt cumparate vara trecuta.

Multumesc pentru informatii. O zi buna!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In acest caz cumperi si jantele de aliaj tot pe 16".
Dar acum ce jante ai pe masina? De tabla sau aliaj?
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
vezi ca era un coleg pe la vanzari care avea niste jante echipate cu cauciucuri de iarna la vanzare.era din Tulcea daca nu ma insel. bogdan marian il cheama (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=81565)
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Te-ai gandit si la partea financiara pentru anvelope? Asta in sensul ca cele de 16 sunt mai ieftine cam cu 100 de lei/buc fata de cele pe 17, daca nu cu mai mult. Eu le am pe 16 si mi-as dori tare mult sa am pe 17 dar cand vad ce preturi sunt la anvelope renunt imediat. Eu zic ca toate depind de capacitatea ta financiara.
  • alexmarius56

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Edwin pana acum am avut jante de tabla cu capace. Insa cum am zis si ma sus, avand in vedere ca vor fii obligatorii anvelopele de iarna, sunt dispus sa fac un compromis financiar si sa imi achizitionez un set de jante din aliaj de 16" (mergeau mai bine unele de 17" insa nu am destui bani sa-mi cumpar si anvelope de vara, plus ca cele care le am acum sunt destul de putin uzate).

M-am gandit Tomde Very Happy. Tocmai din acest motiv am optat pentru unele de 16".

Sandu apreciez efortul insa nu imi place acel model. Am vazut astazi la un Astra H Break un set de jante care mi-au placut destul de mult. Erau cele argintii in multe spite, originale GM.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Te-am intrebat deoarece din primul tau post reiesea ca vrei sa cumperi jante de tabla precum si jante de aliaj...si ma gandeam de ce le vrei cand masina sigur are deja un set Rolling Eyes
In acest caz e clar..cele de tabla le folosesti iarna si cele de aliaj le cumperi pentru vara. Mult succes.
  • mihaizam

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salve,
Poate ma dumiriti si pe mine ce jante am la Zafira mea.
In descrierea masinii zice ar fi jante de 16" cu aspect de aliaj usor.
Sunt de tabla sau din vreun aliaj mai ieftin inventat de GM?
Si inca o intrebare: cam cat costa un set de asa ceva? Ma gandeam sa mai achizitonez un set pe care sa pun cauciucurile de iarna pentru noiembrie.
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR