Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • 1701Corsa

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Am o problema cu al meu corsa d, am gasit pete de ulei in vasul de expansiune. Motorul functioneaza normal un mic zgomot al lantului la rece in rest ok. Nu am spuma sau crema de aia nici in motor nici in apa, ci doar acele pete de ulei. Apa nu fierbe nu face presiune sa de a pe afara. Am mai citit pe niste forumuri si ma gamdesc ca ar fi garnitura de la distributie. A mai intalnit cineva problema asta? Tin sa mentionez ca in ulei nu e apa


MODEL: Corsa 2007
MOTOR: Z12XEP
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Garnitura distributie/pompa de apa
Schimba distributia
O zi buna
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sigur este si apa ( antigel in ulei dar nu ai cum sa o verifici pt. Ca e putina
Garnitura distributiei este cea mai dispusa la probleme de genul asta. Multi umbla la distributie pt. problema asta( garnitura) si nu ca are o problema distributia.
La distributie presiune mai mare are apa decat uleiul in mers si posibilitatea sa intre este ulei in apa o vad atunci cand se raceste
Oricum asta e rezolvarea: schimbarea distributiei cu garnitura si pompa de apa daca tot umbli si binenteles garnitura de la baia de ulei
Este posibil sa gasesti cauciucul deformat sau lemn( cel de la garnitura distributiei)
Deformat de la antigel prost si lemn de temperatura
E bine sa o faci acum cand nu sunt inca probleme grave
Spalarea instalatiei de racire se face greu si nu se mai degreseaza cum trebuie niciodata
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR