Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
uite schema, este de la CORSA C 2004, Z14XEP - se vede in dreapta jos a imaginilor:


sigurantele 26 si 27 sint pentru incalzirea in scaune. firul care lipseste probabil ca este cel care vine din releul k50 (daca lipseste partea de alimentare a sigurantelor )

releul k50 este asta



iar sigurantele sint cele incercuite cu verde



si nu ar trebui sa fie o mare problema sa tragi doua fire de la el pina la cele doua sigurante.

din ce spui tu pare (caci ai zis ca nu ai verificat asta) sa lipseasca acest circuit.

dupa mine este mai complicat sa realizezi celalat circuit (de la sigurante pina la butoane, caci ar trebui sa ajungi cu cablajul din tablou pina in habitaclu, in spatele bordului)

spune doar ca iti doresti cu adevarat si ca esti dispus sa muncesti iar noi (cel putin eu da) te ajutam cu scheme si indrumari daca aici nu te descurci.

daca realizezi circuitul conform schemei este 100% protejat, nu inventam noi nimic, trebuie doar sa lucrezi responsabil si sa faci legaturile "cum scrie la carte". adica papuci sertzati corect si eventual lipiti cu cositor si izolate apoi legaturile cu tub termocontractor - se gaseste prin magazine.

daca nu te pricepi mergi la electrician sau faci rost de firele alea de prin dezmembrari, gata facute.

spune doar ce (si daca) doresti sa faci.
  • jbn
  • *
  • 11 mesaje
  • din 03 Apr 2018
  • Corsa 2004 Z14XEP
  • Bucuresti
  • jbn

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2018

  • Mesaj Privat
@gabimilo1, multumesc foarte mult pentru schema! Daca nu este cu deranj, imi poti spune te rog ce soft folosesti pentru a avea acces la aceste scheme?

Sincer, sunt in dubii acum, nu stiu daca imi doresc chiar asa mult incalzire incat sa ma apuc de aceste modificari. Eu eram incantat ca am precablarea in masina si ca totul va fi plug and play, fara alte interventii. O sa studiez putin problema prin cutia de sigurante sa vad cat de facila ar fi modificarea.

Mersi frumos inca o data!
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
schemele sint din tis 2000
  • MARYZORO

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Viktor Stoianovici a scris:si sunt fffff dezamagit de ceea ce am descoperit SadSadSad m-am uitat la sigurantele 27 si 28 si lipseau cu desavarsire..faza e ca in panou exista numai UN singur pin pentru sigrante in parte...deci nu este un fir tras..ce naiba am instaltia trasa pana sub scaun si nu e in panoul de sigurante? oare sa mai merite sa trag acel fir? trebuie sa-l gasesc sa vad unde se termina..desfac bord tigani nebunii?
nu cred ca mai reanteaza....

Aceasi problema am gasit la corsa c 1.2 sport ..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR