Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai atat ar trebui sa intre la z16xep, la mine tot la fel intra 4 litri cu filtru schimbat
Skip ads

  • madalin8

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Da dar pe joja parca nu se vede uleiul pana la ultima liniuta, de aceea zic. Asa trebuie sa fie?
  • yooman

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
La mine mecanicul a pus de fiecare data aprox 4,5 litri ulei pt ca nivelul sa ajunga aproape de liniuta maxim pe joja.
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
http://imageshack.com/a/img833/4140/0qbe.jpg

eu vad 4 litri in autodata si asa am pus la cele 2 schimburi de pana acum, sper sa nu gresesc
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Z16XEP fabricat PANA la data de 05.2005 , intra 4 Litri ulei inclusiv filtru. Deci trebuie bagat cam 3.7 Litri.
Z16XEP fabricat DUPA data de 05.2005 , intra 4.5 Litri de ulei inclusiv filtru.
De fapt am postat si pe prima pagina catitatile.Intotdeauna uleiul trebuie sa se afle pe joja la jumatate intre MIN si MAX. Daca se trece de maxim se va crea o presiune prea mare de ulei, caz in care acesta va forta in simeringuri , si inevitabil vor aparea scurgeri.
  • nicocorsar

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
bine ai facut, eu am pus mai recent castrol 0w40 si se comporta bine.
atentie OP3L, poate ai vrut sa spui ca 10w40 ajunge un 15 sau chiar 20w30,. adica mai prost , pierzandusi calitatile ,nu mai bun... Sad
  • invizibilulsic

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare eu am masina de vrio 4 ani si folosesc GM ulei super va spun nu am avut probleme .....5w40 .la uleiul Castrol aveam dupa un timp pe capacul de sus an interiorul lui o pasta galbena maronie ce cred ca nu era normal si pe timp cald. si rece mai ales dar acum nu mai am asa ceva.......
  • nicocorsar

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
asa ceva se intampla din cauza condensului. daca urmaresti mai atent si la GM ai ocazia sa gasesti asemenea dar depinde perioada cand verifici ..
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
salutare, postez si eu aici, detin tot acelasi motor insa am un consumul de ulei de 500-600ml/1500km.
actualmente am GM 5w40, risc ceva sa bag 10w40 ? un mecanicul la care merg spune ca, castrol nu mai este uleiul care era odata si ca merita sa pun altceva. ceva nemtesc la care nu am reusit sa-i retin numele.
de la ultimul schimb de ulei am facut 3000km, trebuie sa schimb si filtrul de ulei ?
  • Schweppes95

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Va salut!
De curand mi-am achizitionat un Bertone din 2005 cu motorul z16xep si doresc sa ii fac o revizie generala, din ce stiu tatal meu de 8 ani de zile la zafira y20dth lui baga numai GM 5w30 asa ca m a sfatuit si pe mine sa cumpar tot un ulei GM...Spre deosebire de a lui masina mea nu stiu exact cati km are, asa ca nu as vrea sa bag un ulei care sa mi-l pape.
Am intrebat un prieten care are tot o astra h cu aceeasi motorizare si mi-a spus ca la noi in tara Mobil1 si Castrol majoritatea sunt facaturi si sa merg pe ARAL 5w30/40 pentru ca el asta foloseste si este multumit... sau daca ma tine buzunarul sa bag Motul tot 5w30.
Voi ce mi-ati recomanda? ARAL 5w nu vad ca are nici o specificatie GM sau Dexos 2
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
@Schweppes95 eu dupa multe cautari am decis ca voi baga Valvoline Durablend 5w40 si daca vad ca este consumat voi baga 10w40
a fost greu sa ma decid, unii recomanda ceva, unii altceva dar am cautat si eu dupa specificatii si vadca asta se cam potriveste + ca mi-a fost recomandat
1 de mecanicul care se ocupa expre de masina
2 un prieten foooarte apropriat
3 de 2 persoane de pe forum
eu credeam ca, consumul de ulei il aveam ca este motorul uzat, insa am descoperit ca supapa de pe capacul cu culbutori nu functioneaza, si garnitura capacului era sparta majoritatea uleiului l-am gasit in locul unde se afla bujiile iar restul ....................
  • Gabriel Marinescu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XÈ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
player7k a scris:Eu am pus GM 5w40 si dupa 700-800 km imi apare in bord ca nu mai am ulei pana acuma de cand am facut schimbul am completat cu 2L. Ce ulei imi recomandati sa imi pun sa nu mai manance ulei?
Omule de ce nu scoti joja de ulei sa te uiti pe ea sa vezi nivelul?
Skip ads

  • Gabriel Marinescu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XÈ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Pana la 150-200.000km se poate folosi ulei subtire 5w30,dar cand motorul imbatraneste se recomanda un ulei mai gros precum 10w40 semisintetic iar mie mi s-a parut cel mai bun valvoline atat la opel cât și la Ford Mondeo.Ambele desigur pe benzina.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
De ce 10w40 semisintetic?!🤔
De ce sa fie prea vascos iarna, pe ger?
Ca sa se distruga motorul mai repede?
Trebuie ulei 100% sintetic:
Ow40 sau 5w40.
ACEA C3
Nu conteaza Dexos.....
Fiecare producator are vrajelile lui de norme.
E strict comerciala treaba.
Producatorii de ulei platesc pentru a fi "licentiati" de catre producatorii de autovehicule😂
  • _costi_

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 20NG0889
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Salut tuturor. Am facut schimbul de ulei in urma cu 1 luna >( mi-a bagat 1 ESP 5W30 )am Controlat niv Uleiului si este cu aprox 3-4 cm peste nivelul max al jojei.( prima oara am dat vina ca sta masina stramb - sau nu am lasat-o suficient dupa drum - eu sunt superincepator - am 3 luni de condus ) Ca sa nu mai ajung la mecanicul minune cum pot scoate eu din ulei sa nu am probleme ulterior ? ( motor 1.6 16 benzina ) - in bord nu imi arata nici o eroare dar ma tem sa nu dauneze

Multumesc pt sfaturi si raspunsuri
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
desurubezi busonul si scoti surplusul, asta daca ai cum sa-l masori. sau scoti mai mult si completezi ulterior.
cel mai simplu este sa scoti tot uleiul si sa pui altul proaspat, la nivel. filtrul poate ramane acelasi intrucat e nou.

daca mecanicul nu e in stare sa faca un nivel de ulei, cauta pe altcineva.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
O seringa mareeee ( cea pentru animale) si cu un furtun ( pentru perfuzie) , incerci sa bagi pe la joja si scoti surplusul.
  • BAndrew

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Salut am si eu tot un 1.6 16 valve si eu folosesc 10w40 numai ca am o intrebare imi creste presiunea de la ulei si pana acuma mia aruncat capacul de 2 ori in mers poate sa fie din cauza uleiului sau ceva mecanic?
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
a se verifica daca sorbul ulei e obturat infundat,, vascozitatea uleiului,,,
asteptam si alte pareri de la colegi.. bafta.!
  • GClosca

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2022

  • Mesaj Privat
Tot acelasi motor il am si eu pe un astra h si eu ii bag GM 10W40 si nu am consum de ulei deloc de la schimb la schimb nu ii comoletez deloc si are 326000 km si ii fac schimbu si la 15000km
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR