Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • Daniel Dima

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2021

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pot sa ma declar proaspat posesor de Insignia B, motorizare B20DTH. Primul feedback este ca masina imi place, se conduce bine, este silentioasa( are un pachet de extra insonorizare), motorul ok raport putere consum. Overall, o experienta de condus superioara vs Skoda Ovtavia 3FL.

Dupa cum am mentionat si in titlul, masina nu are senzorii de parcare 360, are 4 senzorii fata/spate, intrebarea mea este daca din punct de vedere tehnic se poate face upgrade-ul? si ce implica?. Aceeiasi mentiune si pentru sistemul de asistenta la unghi mort, daca achizitionez oglinzile se poate face upgrade-ul? si ce implica?

Multumesc de ajutor!

Am pus cateva imagini cu bestia:)))




MODEL: Insignia 2018
MOTOR: B20DTH
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu daca merita sa faci investitia pentru sistem 360 iti trebuie sa schimbi grila fata + camera de pe fata, camera spate banuiesc ca e acceasi, + oglinzi cu camera.
Pe langa asta sigur trebuie un vre-un ecu special pt adaptarea a 4 intrari video. Asta banuind ca nu trebuie schimbat harnasamentul de fire.
La toata filozofia asta se adauga o procedura speciala de calibrare a camerei care e destul de laborioasa.

Eu am avut ghinionul sa imi sparga unu cu carligul grila fata si sa trebuiasca sa inlocuiesc camera + grila si doar astea au costat ~ 2000 lei. Iar pentru calibrare am inteles de la reprezentata ca a venit un tip special care stia procedura si avea echipamentele de calibrare.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
te costa de nu face si pentru unghiurile moarte doar cele doua calculatoare sunt 6000ron cu soft cu tot si plus oglinziile care mai costa si alea mult, doar oglinda este 500ron (sticla) si la asta se adauga sistemul de 360° care cred ca te costa minim 2000 euro mai ales ca masinile noi sunt mai sunt precablate cum era inainte....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR