Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Bogdan David
simeringu de care zici tu este intre volanta si motor,discu de ambreiaj si placa de presiune este intre volanta si cutie
chiar daca curge ulei pe la simering nu are cum sa ajunga ulei pe discu de ambreiaj,este volanta intre ele,la tine este o coincidenta sa uzat discu de ambreiaj si curge pe la simeringu de la palier,deci cand dai cutia de viteze jos ai de schimbat simering palier,volanta(daca este cu masa dubla si este uzata)si kitu de ambreiaj,si se verifica daca rulmentu de presiune mai este bun,daca nu este se schimba si el,chiar daca este scump
Skip ads

  • Bogdan David

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Nustiu nam desfacut cutia sa vad...da imi picura ulei pe la orificile de sub cutie si volanta luceste de ulei...
  • Bogdan David

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pana nu desfac nam ideie da patineaza numai dupa 2000 rtm si picura ulei intruna...acum voi dedea!
  • Bogdan David

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pana nu o desfac nustiu da curge cam mult ulei jos...si daca sta 2-3 zile nemiscata nu prea mai patineaza vreo 2-3 km asta daca o bruschez,ca daca merg frumos nare nicio treaba nici nu se simte ca ar avea o problema...
Skip ads

  • b66cdk

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut.
Am patit ceva cu ambreiajul. Am ajuns acasa si totul era ok. A doua zi am remarcat ca pedala de ambreiaj se misca foarte usor (chiar cu un deget). Acum cateva luni am scimbat tot setul de ambreiaj (placa presiune, ambreiaj, rulment de presiune). M-am uitat pe sub masina .. nu sunt scurgeri de ulei. Lichid de frana este. Posibil sa fie de la pompa de la ambreiaj sau de la rulment?
Stima, Nic
  • CNelu15

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2021

  • Mesaj Privat
Am și eu o problema la opelul meu Vectra b 1,6 16 v
Am ambreiajul moale de ce merg de ce se înmoaie dupã ce îl amorsez puțin prin calcarea lui își revin ce poate fi pompa ambreiaj am schimbato!
Mulțumesc!
  • GLogascu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2022

  • Mesaj Privat
Și eu am aceeași problema cu o Vectra B 1.6 16V motor x16xel
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR