Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • GIO

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am un opel astra 2006 cu motor 1.3 cdti si nu ii mai dau de cap
de cand am cumparat-o nu tragea, a avut turbo blocat. asta nu a fost o problema pt k l-am deblocat dar dar tot nu mergea cum trebuie. am fost la 2 reprezentante opel si nici una nu a fost in stare sa-mi dea un pronostic la masina. pur si simplu nu au habar ce are. Eu momentan merg cu furtunasul de la turbo scos k sa ma pot tarai cu ea. In momentul cand ii bag furtunasul si o accelerez imi scoate un fum ingrozitor si merge infundata, asta pana la vreo 4 mi de turatii cand isi da drumu si merge normal, celerand-o in continuare pt k dc o las la relanti apare aceeasi problema adik e "moarta".iar nu trage si trebuie sa repet acelasi lucru.
Dc nici cei de la opel nu si-au dat seama c are e ste o problema pt mn.
Mi-au schimbat debilmetrul de la o masin a din reprezentanta, nu mai stiu ce supapa de vid sau cam asa ceva si tot nimic. Mi-a facut si un test la injectoare cu niste furtunase....nu au habar ce are.
Senzaria este k masina merge infundata.
Poate este cineva care a mai patit sau auzit de asemenea sintome sa ma lamureasca si p mn ce pot sa fac.
Am mai citit p la voi de anularea egr-ului sau cam asa ceva. Mar interesa si asta dc se poate face la motorul acesta.
Va multumesc si astept un raspuns dc ma poate ajuta cineva.
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
GIO a scris: schimbat debilmetrul .......Va multumesc si astept un raspuns dc ma poate ajuta cineva.


Shocked Very Happy
Eu te sfatuiesc sa iei legatura cu maiandrei si sunt convins ca se va gasi problema.
Sigur au schimbat debilmetrul? Smile
  • GIO

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
da, ei asa mi-au spus k lau schimbat. Cum iau legatura cu tipul?
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Il gasesti pe forum, sau vezi la sectiunea contact pe www.eds-motorsport.ro(Marius).
Dar sa stii ca n-o sa poata nici el sa-ti dea un pronostic, ca nu-i mama omida. Va putea, in schimb, sa-ti faca o diagnoza, si sa-ti spuna ce are masina ta(banii mei sunt pe turbina iesita la pensie)

PS: PRONOSTÍC:Ipotezã, previziune referitoare la desfãșurarea și la sfârșitul unor evenimente; prognozã; Ipotezã privitoare la desfãșurarea unor evenimente viitoare.
Skip ads

  • GIO

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
o sa vad ce pot face. Chestia este k turbina lucreaza, se aude fluieratul ala si se unfla furtunele, dar park zici k o strange cineva de gat, merge infundar rau si isi da drumu l vre0 4,5 mi de ture asta accelerata p loc nu in timpul mersului. In timpul mersului nu vrea.
  • IPocker

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu si am intampinat si la masina mea 1.3 cdti opel si la o altã mașinã din ce descrii tu poate sa fie furtunul de la intercooler spart asa se sugruma si la mine si șuiera si ca nu trage poate sa fie filtru de particule înfundat sau sa fie desfãcut colierul de la furtunul ce duce in turbina sa scoata fumul ala asa a patit un prt de al meu la un ford nu tragea masina si scotea fum groaznic cand o accelera pe loc si am depistat ca era furtunul de la turbina de strâns nu sunt mecanic e doar ce am vãzut si eu ... sau poate sa fie si geometria variabila asa si pe opelul meu era blocata tija de la geometria variabila nu stiu ce sa zic poate te ajuta cv din ce ti-am zis eu ...
  • APaul765

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2021

  • Mesaj Privat
Salut, care a fost problema ai rezolvat-o?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR