Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • DIvanoiu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Zafira 2009 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2021

  • Mesaj Privat
Va salut stimati colegi ! Sunt de curand fericitul posesor al unui Opel Zafira 1.9 cdti ! Masina este din 2009 cu tot istoricul de service de la primul propritar din Austria ! Totusi am inteles ca are ''celebra" cutie M32 care ar avea ceva probleme in timp cu rulmentii ! Masina are 197.000 km reali dar momentan cutia intra perfect in viteza, nu agata, si nu am sesizat vreun "suierat" specific vreunui rulment cu probleme ! A mai avut careva pe Zafira B probleme cu acesti rulmenti ? Intreb ca din ce am inteles sunt destul de costisitori ! ps: Am un verisor ce are una la fel dar ai lui au inceput sa suiere pe la 160.000 km si la costat 1.500 lei rulmentii + manopera! Dar mi.a mai zis ca are un prieten la fel ce are 300.000 km si nu a schimbat nimic la cutie ! As fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu un raspuns ! Multumesc !


MODEL: Zafira B
MOTOR: Z1.9DT
  • 20lxu

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Și eu am avut cutia asta vreo 4 ani și peste 50 mii de km, pe o Astra H Z19DTH, luatã pe la 240 și ceva de mii, și vândutã pe la 292 mii. Nu am avut niciun fel de problema, dar bãiatului care a luat-o de la mine, i-a picat la câteva luni, deși nu dãdea niciun semn când am vândut-o eu cel puțin. Am înțeles cã e vorba de treapta a 6 a, la rulmenții respectivi.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
M32 este o cutie mãi sensibilã nu prea bunã pentru o mașinã așa grea cînd pierde puțin ulei și scade nivelul rulmentul de la axul central nu se mai unge bine și e bine de evitat frînã de motor prea agresivã are ambreiajul de 240 mm . aceste cutii sint și pe Croma .Insignia cu motoare de 130 cai .eu am o Insignia din octombrie 2010 la 176 km am schimbat kit ambreiaj dar am optat pentru cutie F40 cu un cuplu mult mai mare și ambreiaj de 250mm dar îți trebuie sa schimbi toți 3 suporți de cutie cel de sub baterie cel din fața cel din spate doar suportul de aluminiu și planetarele care cele de la m32 nu se mai potrivesc la sateliți Sint mai subțire la buticul cu frînã Sint la fel.eu am fãcut aceastã schimbare dar eu zic cã meritã de la treapta a3 in sus pinã la a 6 simti cum mașina trage cu adevãrat dar și în A6 la 140 cînd vrei sa depãșești te ajutã ff mult și este mult mai rapidã Sint mai mulțumit de aceastã cutie f40.cu ce de pe mașinã nu am avut nicio o problema.Controleaza uleiul în cutie dal jos schimbal și vezi pe dopul de golire ce pilitura rãmîne chiar și în ulei lasã sã se declanșeze și îl scurgi ușor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR