Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • xtrail

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Pentru a treia oara deschid un topic zic eu interesant,aproape fara raspunsuri ,totusi cred eu interesanta folositorii masini Zafira C despre combustibil.Mai ales combustibili premium diesel-
Sunt curios ce parere aveti,unii zic,ca motorina premium prea uscata dauneaza dupa o folosire indelungata potential grav sistemul de injectie(pompa de inalte,injectori),dar dupa alte pareri ar fi buna pentru sistemul de evacuare EGR,DPF etc.Si motorina standard e mai buna pentru ca are mai mult cantitate sulf.Deci pro si contra.Asta dupa enumerate informatii,videouri etc.Pareriile sunt despartite din pacate.Multumesc.


MODEL: Opel Zafira Tourer c
MOTOR: A20DTH
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aoleo, la mulțean!
Nu știu ce citești, dar sigur nu e bine. Trebuie sã citești altceva: Edgar Allan Poe, Emily Bronte, Marin Preda...astea dau rezultate...pozitive, desigur, pe termen lung. De unde ai scos-o pe asta cu ”motorina standard e mai buna pentru ca are mai mult(ã!) cantitate (de) sulf”?! Cre'cã și nepotu-meu de 11 ani știe cã sulful nu e bun...nici în bocanci.
  • xtrail

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2021

  • Mesaj Privat
bibu16v, Am pus si eu aceasta "problema"ca si intrebare.Daca nu imi raspunzi in mod corect,mai bine lasai.La multi ani.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Parerile nu sunt ,,despartite din pacate.. ci sunt impartite, din fericire.

Nu e nicio diferenta la aceiasi pompa intre motorina premium si cea standard ca si compozitie de baza, e aceiasi motorina cumparata ,,en-gros,, insa sortimentul asa zis premium are o cantitate mai mare de aditiv decat cel standard (regular).

DA, exista o diferenta intre statiile PECO privind motorina achizitionata, ex. Rompetrol are doar motorina saraca in sulf, motiv pentru care eu personal avand motor EURO4 pe masina mea nu bag motorina de la ei. In urma cu ceva mai mult de un an atunci cand am bagat motorina de la ei am citit la pompa ca motorina respectiva era fara sulf, ceea ce m-a cam pus pe ganduri.

Fiecare sa-si faca temele (sa citeasca, sa faca documentare, sa aplice ce a citit) in concordanta cu motorul masinii din dotare.
Skip ads

  • xtrail

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Multumesc.Ultima data tot de la Rompetrol am bagat si eu Efix s 55,dar nu am fost atent ce scrie acolo la pompa.Atunci care peco sau motorina imi recomanzi pentru un motor E5 common rail?In actele masinii am gasit doar ca combustibilul trebuie sa s corespunda normelor EN590.In zona la noi sunt:Petrom,Rompetrol,Mol,OMW
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu numai cu EfixS (cifra cetanica 55) de la Rompetrol alimentez. Am alimentat de 2-3 de la OMV dar si atunci cu motorina premium. Diferenta (usoara) am simtit de la motorina standard (Petrom) la EfixS. Cu motorina premium motorul merge mai rotund (relantiu) si am impresie ca trage mai bine. Motor B16DTH-> E6
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR