Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect.Am intampinat o problema urata tare,am o statie blaupunkt GTA2100 (2*100W.1*400w),m-i s-a ars siguranta de la statie de 30Amp si se arde in continu.Am pus cablurile + si - si cand dau sa aprind satia ,buf siguranta.Si acum sare siguranta chiar daca este statia stansa,fara sa o mai aprind.Am desfacuto bucati si nu stiu de unde vine scurtul asta.E posibil ca finalii cand se ard sa dea la scurt?Orice sugestie e bine venita.Va multumesc!
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Eu nu vad ce treaba au finalii in cazul tau daca zici ca se arde siguranta si cand ai amplificatorul oprit. Nu se presupune ca circuitul de alimentare e deschis ( intrerupt) atunci cand butonul e pe OFF? Doar daca ai firul de" -" prin intrerupator si plusul ajunge la finalii arsi ce dau la " masa" .
Asta presupune si o impamantare a amplificatorului...
( Parerea mea)
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
comanda de aprindere si satangere a statie este dintre borna din mijloc acelor doua alimentari,(adica plus si minus)si borna plus,ma refer doar la statie,nu la baterie.Nu am nici un fel de intrerupator pe minus.Am uitat sa specific,ca am folosito cu un subwoofer JBL125wRMS.Si probabil ca am folosit statia data tare timp indelungat,s-o fi ars ceva de-mi da la masa.Oricum multumesc tare mult de sfat.
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema.Am gasit doi tranzostori arsi,m-AU COSTAT 8LEI SI statia e ca noua.V a salut cu respect
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,nu vreau sa fiu off-topic,dar am o problema si eu cu staia mea..poate aveti vreo idee..am un sony XM-ZR604 , in toamna..am gasit firul care pleaca de la borna + pana in masina la siguranta de 30 A...era oxidat..adica..curgea un praf alb din el...am schimbat abia acum 2 zile acel cablu..si surpriza..nu mai functioneaza..in sensul ca ,am verificat conexiunea pana la bornele statiei..cu un cablu am atins borna plus de minus..si imi da scanteie..deci am curent pe ea..am schimbat si cablul de la remote..din statie la mp3 player..si tot nimic...am verificat cele 2 rezistente de la statie..nu is arse..ce poate fi?
Multumesc anticipat!
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca zici ca ai curent pana la ea,nu strica sa ei un voltmetru si sa masor voltajul care ajunge pana la ea,si scoate puntea care pleaca spre mp3player si pune tu un fir si faci o punte directa intre borna ''-''cu borna din mijlocul celor doua''-''si''+''.Tine-ma la curent cu ce ai facut.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Smile,era de la subwoofer...un cablu desprins!Multumesc mult ptr info!
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pe remote se pune plus, nu minus.
  • Mihaiepcs

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare si la multi ani! Vin si eu cu o intrebare va rog : am achizitionat un subwoofer activ Alpine swe 815 care vine cu cabluri incluse. Cel de remote are 2 capete , cum il leg la cablul de remote de la casetofon? Casetofonul este Sony , am sa atasez o poza pentru lamurire. Multumesc anticipat!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
La origini, acea derivatie avea scopul de a oferi varianta de a putea fi folosit indiferent de iesirea din HU (tata sau mama) si de a oferi inca o iesire "remote".
Spre exemplu, daca radioul de pa masina, ar fi comandat deja o antena automata (pe iesirea aceea de "remote"), ca sa nu trebuiasca sa tai/dezizolezi fire si sa le legi, ai fi pus firul tau in mufa radioului si antena automata in pinul ramas liber.

Acum, daca iesire "remote" din radioul tau, nu are acest fel de conectori ... ramane la latitudinea ta cum le conectezi ca sa indeplinesti cele 3 conditii (siguranta, functionalitate si aspect).

LATER EDIT:
Da.


Ultima modificare facuta de sebage la Sam 01 Jan, 2022 7:07 pm
  • Mihaiepcs

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns , in mare am inteles, deci practic caut firul remote in mufa respectiva si ma leg la el, cred ca e cel albastru cu alb dupa schema casetofonului
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR