Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ionutalin2

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Salutari,

Am achizitionat un Opel Astra J 2010, hatchback, 1.7 cdti 81kw 125mii.

Am doua probleme: franele sunt moi, daca dau cateva pedale devin mai tari dar nu tine mult. , 2: cand apas pedala de ambreaj la maxim si pun viteza 1, masina da sa miste, alteori in mers cand schimb viteza se aude un poc gros de sub masina din cutie probabil.

Placutele de pe fata sunt cam consumate si trebuiesc schimbate, discurile cred ca mai merg.

Am inteles ca daca o fac o aerisire, schimbat ulei frana si schimb placutele cu unele noi, franele vor fi mai ok. Dar ce ma fac cu ambreajul, are legatura cu lichidul de frana si posibil aer in conducte? Ori nu scap fara un schimb de ambreaj+rulment presiune + nu mai stiu ce...

Va multumesc in avans si pot sa va spun ca iubesc acest opel!


MODEL: Astra J 2010 1.7 cdti hatchback
  • Sycron

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A17DTF
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Verifica nivelul lichidului de frana prima data, daca nu este la nivel te apuci de verificat scurgerile. Uita`te mai ales la cutie unde este T-ul de aerisire, daca nu se vede nimic, poti verifica pe sub masina(daca ai canal sau rampa) daca este lichid pe cutia de viteze. Eu am tot kit-ul de ambreiaj schimbat de un an si ceva, dar se pare ca rulmentul meu a zis ca vrea sa fie schimbat. Cum mi`am dat seama ca e rulmentul de vina la mine? Pedala nu face toata cursa, iar din vas dispare lichid. Singura scurgere a lichidului e sub cutia de viteze, deci rulmentul este dus, desi este destul de nou.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR