Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Cristian215

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Salutare
Am o mica nelamurire in legatura cu amplificatorul & navigatia care poate fi banala pt multi dintre voi, insa nu am habar in domeniul asta 😅
Am un amplificator cu 4 canale pe care vreau sa il conectez decat la difuzoarele fata ale masinii.pot sa ma leg decat la fata(prin harness-ul navi) si sa las spatele pe sa fie alimentat de navigatie?
Celelalte 2 canale vreau sa le folosesc pt un set de difuzoare aftermarket..gen sa am 6 in total.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Off topic:
Eu inca nu am reusit sa inteleg (nici nu mi-am propus), de ce unii dintre noi, avem impresia ca daca o sa aruncam in masina un amplificator, niste difuzoare si 5 metri de fire, chiar o sa imbunatatim sistemul audio.
In marea majoritate a cazurilor (imi permit sa spun ca peste 90%), o astfel de modificare nu genereaza DECAT disconfort, sunet alterat si dezechilibrat si un risc de siguranta pe partea electrica.
Undeva cam in perioada 1995 - 2000, cam toti producatorii cat de cat seriosi, au inceput sa puna baza si pe sonorizarea interioara si deci, au inceput sa calculeze sistemul audio la o calitate optima (este adevarat ca pentru nivelul cel mai scazut de echipare, se mai facea rabat de la "calitatea optima").
Ei bine, incepand cu masinile produse prin acei ani (repet, producatori cat de cat seriosi, nu vorbim de "Golan" si alte asemenea), orice modificare adusa la sistemul audio, pentru a fi o imbunatatire, TREBUIE, gandita, calculata, executata in conformitate cu rezultatele calculelor.
Chiar si folosind scule de calitate buna, dar alese dupa culoare si forma si aruncate unde au loc, se va ajunge la un rezultatdezamagitor. (pentru unii care stiu ce asculta, ca daca vrem zgomot ... zgomot sa fie)

On topic:
Nu stiu exact despre ce masina vorbim, ce echipare are, dar, pe scurt, raspunsul este "DA", se poate.
Trebuie avuta grija la ce fel de iesiri exista din amplificatorul masinii (probabil iesiri in punte, deci cu tensiuni de 6.5V pe fiecare) si ce fel de intrari accepta amplificatorul (de semnal mic, de semnal mare, in punte sau fațã de masã). In functie de toate acestea, se actioneaza (cel putin pentru adaptarea impedantelor).

P.S. Doar, nu decat.
  • Cristian215

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns
initial am vrut sa pun acele difuzoare aftermarket(JBL stage2 604c care au aceeasi impedanta cu cele originale;4ohm) in locul celor din fata.dupa ce le-am inlocuit, nu mai pot ridica volumul peste 25(din maxim 36) fara sa apara distorsiuni in sunet.cu cat ridic volumul mai mult peste 25, cu atat se inrautateste situatia.
Asa ca am ales sa pun la loc difuzoarele originale si sa pun pe cele aftermarket in zona portbagajului.
Navigatia este una aftermarket (opel astra j tesla style) si se pare ca nu are suficienta putere.din cauza asta vin in ajutorul ei cu un amplificator.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR