Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Buna dimineata. Corsa E, 1.4 66kw, 2019, 43000 km. Ma lovesc de doua probleme la masina. Prima...la un drum lung, dupa mai multi km in care nu folosesc pedala de ambreiaj (in general pe autostrada), cand vreau sa schimb treptele si apas ambreiajul pedala este foarte moale, mult mai moale decat in mod normal. Cursa pedalei este completa, masina schimba ok. Isi revine destul de repede dupa cateva schimbari succesive. Totusi mi s-a intamplat de doua ori, dupa drumuri pe A2, la intrare in Bucuresti, sa incerc sa schimb si sa nu pot. Ambreiaj moale si schimbatorul nu intra in treapta. Ambele dati am oprit putin pe marginea drumului si dupa 1 minut ambreiajul a redevenit rigid si ulterior totul a mers ok. In oras, in aglomeratie, totul merge ok.
A doua...am observat ieri, incercand sa urc o panta accentuata cu spatele, ca masina trepideaza f urat. Asta doar in marsarier. Am incercat si pe drum drept. La un mers usor (gen parcare laterala) merge bine. Daca incerc sa o turez putin mai tare...din nou trepideaza. In treapta intai nici vorba de trepidatii. Nici in panta, nici pe drum drept.
Am zis ca poate fac eu ceva gresit. M-am urcat pe o alta masina ca sa urc aceeasi panta cu spatele si totul a fost ok, masina cealalta urca lin, fara trepidatii.
Ce parere aveti? Ati avut de-a face cu asa ceva? Bineinteles ca ma gandesc la ambreiaj. Totusi nu imi place deloc tinand cont ca masina are 2 ani jumate si 43000 km.
Va multumesc!
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Uita te daca ai la intrare in cutie pe furtunul de lichid de frana al ambreiajului valva de intarziere la cuplare si daca da ,elimin o pt. Probe si poti ramane si fara ia pt. Ca, cred ca stii sa conduci, aceasta protejand transmisia pt. incepatori dar patinand ambreiajul pt. cei ce schimba mai repede
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Aceasta este inseriata pe traseu fix unde intra furtunul in cutia de viteze si prin tragerea celor doua sigurante de blocare din sarma se scoate valva si se pune furtunul direct in teava rulmentului.
Se poate si fara aerisire dupa pt. Ca acesta curge putin la decuplare
Operatia dureaza 3 min cu ridicat capota cu tot si sa ai o surubelnita foarte ascutita fina dreapta
Cu ocazia asta poti verifica si lichidul de frana sa fie la nivel pt. Ca de acolo se alimenteaza
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sugestie! Verific cand ajung la masina, diseara.
Skip ads

  • virgiliu1

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Pedala de ambreiaj moale
Am exact aceeasi problema la pedala de ambreiaj (Corsa E 1.4 din 2016).In regim de mers pe autostrada,dupa cca 30-40 km in care nu am folosit pedala de ambreiaj,aceasta ramane moale si nu mai intra in viteza decat dupa cateva apasari succesive.In regim de oras ,pedala este ok. La reprezentanta Opel ,mi-au facut o aerisire dar problema a ramas.M-am reintors la service si din pacate nu pot sa constate defectul fiindca pedala este ok.In baza simptomelor relatate de mine,domnii de acolo sunt de parere ca ar trebui schimbat rulmentul de presiune si schimbat lichidul de frana.
Am mai vazut aceasta problema la ambreiaj in postari dar nu am gasit daca si cum a fost rezolvata.Multumesc pentru ajutor,
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. Abia acum am vazut postarea ta referitoare la pedala de ambreiaj moale. Da, categoric rulmentul de presiune face pe nebunul si nu mai are viata lunga. Eu l-am inlocuit anul trecut in septembrie si nu mai am probleme cu pedala moale. Am inlocuit inclusiv lichidul de frana.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR