Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Si la mine are culoarea ruginei dar cica pun rosu zic ei si au trimis si poza


Skip ads

  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Din cate stiu rosu este G12, iar pentru 1,2 benzina conform seriei de sasiu mi-au gasit in sistem ca se foloseste G11 (albastru), acuma naiba stie.Am completat si nu a mai scazut.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
e clar ca eu tb sa pun rosu

  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Programat pentru revizie 100k (3 ani): ulei, filtre, distributie + discuri/placute fata= 4900. Din asta distributia e in jur de 2000, iar discuri cu placute in jur de 2300.
ITP=170 lei
Skip ads

  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Distributia nu se schimba la 210.000? din ce vazusem pe un plan de service, la 105.000 se schimba cureaua de distributie, de accesorii si rolele.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Distributia se schimba la 100k. Nu stiu daca kitul include si pompa de apa. Dar se schimba semering ax cu came, tub vacuum si conducta inalte.
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Nu stiu la ce distributie te referi @bazate dar in orice caz nu la GLX.
Eu tomai am schimbat KIT distributie (la cerere) si intr-adevar nu include pompa dar nici restul mentionate de tine

  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Eu am cu siguranta Glx si devizul include ce am spus. Ba si demontare baie ulei si curatare sorb
Skip ads

  • DMax
  • **
  • 75 mesaje
  • din 17 Aug 2019
  • Grandland X 2019 HN05
  • Constanta
  • DMax

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2019 HN05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Revin cu feedback.
Schimbat la 78000 curea distributie + ulei+ garnituri+ maruntisuri. Curios ca in istoricul de service nu apare.nimic.
Dupa 2 saptamani se aprine nivelul de la ulei, completez cu 600 ml pana la max., dupa inca 8 zile se aprinde din nou si mai completez cu restul pana la 1l.
Merg la service si spun ca mai au o masina in service exact cu eceleasi simptome ( sta de 2 saptamani si asteapta sa vina comanda, se spune ca a scapat usor trebuiesc inlocuiti segmentii).
Recomandare service, revenire dupa ce se elibereaza locul pt constatare si masurare distante, daca scap numai cu inlocuire segmenti piese+manopera 4000 lei.
Acum ce sa spun, am unele dubii ca inlouind o curea si niste garnituri trebuie schimbati si segmentii , cum ca blocul motor e din aluminiu si are presiuni mari la motoarele mici si ca ar fi normal un consum de 1l la 10000km, ma intriga coincidenta cu schimbarea curelei , cum se face ca pana la aceasta operatie nu trebuia sa completez intre revizii?
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Si eu am schimbat cureaua, la 100k, si dupa 2 saptamani nu s-a aprins nimic. Poate nu au pus cantitatea necesara de ulei....
Desi producatorul accepta un consum de ulei de 1 l la 10.000 km nu cred ca e ok un astfel de consum pe termen asa de scurt.
Daca nu exista pierderi vizibile la exterior cred ca au dat chix cu vreo garnitura la capac.....imposibil sa se uzeze segmentii asa repede...un test de compresie rezolva asta in 30 de minute....eu am totusi garantia de 5 ani si sper sa nu patesc asa ceva....
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! Ciudata explicatia ca segmenții sunt de vina fara sa faca niciun test. Daca ai posibilitatea , mergi la un service Citroen Peugeot, macar pt a doua opinie.Ae trebui sa aiba experiențã mai multa cu aceste motoare.
  • DMax
  • **
  • 75 mesaje
  • din 17 Aug 2019
  • Grandland X 2019 HN05
  • Constanta
  • DMax

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2019 HN05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Faza cu segmentii e de la o masina care e deja in service, la mine au spus ca trebuie demontat si masurate distantele , numai ca cel mai ieftin ar fi sa fie numai segmentii..
O sa trec si pe la service-ul peugeot.
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Din curiozitate am intrebat la dealer care e pronosticul in astfel de cazuri. Mi s-a raspuns ca se face o cerere de asistenta, masina parcurge 1000 km dupa care se masoara nivelul de ulei. Daca consumul depaseste 600 ml se poate schimba motorul in garantie. Cei de la Radacini au parut destul de profi in caz.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
DMax a scris:Revin cu feedback.
Merg la service si spun ca mai au o masina in service exact cu eceleasi simptome ( sta de 2 saptamani si asteapta sa vina comanda, se spune ca a scapat usor trebuiesc inlocuiti segmentii).
Recomandare service, revenire dupa ce se elibereaza locul pt constatare si masurare distante, daca scap numai cu inlocuire segmenti piese+manopera 4000 lei.


Subiectul a devenit interesant si am sapat mai mult.
Acest motor se pare ca are un istoric bogat cu acest tip de incident, bazat pe o vulnerabilitate ce parea rezolvata din 2016..cu update in 2020.
Concret, pierderile de ulei pot sa apara si pt neetanseitati accidentale si PSA are buletine tehnice care insista asupra strangerii busonului de golire ulei, a capacului de umplere si a filtrului de ulei. Sa zicem ca nu e cazul aici. Ar mai fi si un senzor intern de temperatura care a fost eliminat un 2016.
Urmatoarea problema consta in colmatarea cu depuneri a segmentului de ungere de pe piston (oil ring), astfel ca desi motorul are compresie nu separa uleiul si il arde.
Se zice ca in vest rezolvarea a venit cu scaderea intervalului de revizii de la 25 la 15 si cu un update de soft, motivatia fiind efecte negative ale prafului si combustibilului slab calitativ. In Romania rezolvarea a venit prin revizii la 10k si recomandarea de benzina 98.
Cert e ca atat Opel cat si PSA accepta usor inlocuirea motorului daca masina este in garantie, in celelalte cazuri aplicand inlocuire segmenti, desi am gasit pe situri rusesti ca multi au rezolvat problema mult mai ieftin si rapid aplicand solutii de curatare motor cu ocazia reviziilor, curatand astfel doar depunerile de pe segmentii de ungere.
Succes!
  • DMax
  • **
  • 75 mesaje
  • din 17 Aug 2019
  • Grandland X 2019 HN05
  • Constanta
  • DMax

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2019 HN05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Interesant.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
DMax: ar fi interesant de schimbat uleiul si de tratat motorul cu un engine flush inainte de orice alta interventie mecanica.
Multe solutii de acest tip (engine flush) se lauda tocmai cu eliminarea depunerilor de carbon de pe ”oil ring”. Daca nu da rezultate....e un experiment de 200+ lei, ce nu are ce sa strice. Dar daca functioneaza....
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Asta ar intra in categoria solutiilor de curatare ?
https://eshop-peugeot.cz/gb/...t-preventive.html
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, dar doar ptr injectoare și sistem de alimentare.
Ptr motor sunt fluide speciale care se adaugã în uleiul de motor înainte de schimbarea lui sau este o soluție de sine-stãtãtoare prin care se înlocuiește uleiul de motor, ptr o perioadã foarte scurtã de funcționare, în scopul curãțãrii depunerilor acumulate pe componentele interne ale motorului.
  • DMax
  • **
  • 75 mesaje
  • din 17 Aug 2019
  • Grandland X 2019 HN05
  • Constanta
  • DMax

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Grandland X 2019 HN05
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2019

  • Mesaj Privat
bazate a scris:DMax: ar fi interesant de schimbat uleiul si de tratat motorul cu un engine flush inainte de orice alta interventie mecanica.
Multe solutii de acest tip (engine flush) se lauda tocmai cu eliminarea depunerilor de carbon de pe ”oil ring”. Daca nu da rezultate....e un experiment de 200+ lei, ce nu are ce sa strice. Dar daca functioneaza....


Am inceput prin a alimenta numai cu OMV100 si monitorizez uleiul. Dupa 100 Km incerc si solutia asta..
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Astept un mecanic care sa ne dea o parere. Eu unul sunt doar utilizator profan care e in stare sa cumpere orice aditiv de la o marca cunoscuta si care se lauda cu solutii.
Altfel spus eu am GPL si parte din solutia tehnica existenta pt injectie directa presupune ca folosesc permanent un aditiv care previne depunerile pe supape, injectat in admisie, si un alt aditiv pt protejarea injectoarelor si segmentilor, ce se pune in benzina. Posibil ca la mine astea au functionat...oarecum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR