Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ceasurile au un prag de 0 o sa il simti. Le pui cu grija pana simti acel prag si daca pragu de 0 nu corespunde cu indicatia 0 il tragi mai jos inspre indicatia de 0...pui contactul si vezi unde se situeaza daca nu ii bine repeti operatiunea. Grija la scos ace foloseste o penseta electronica cu cioc se scot foarte usor.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu montat leduri in bord .Poti proceda astfel :
- nu montezi geamul bordului si nici acele ;
-montezi bordul in lacasul lui si il conectezi la mufa ;
-in momentul in care pui contactul motorasele acelor se calibreaza;
- iei contactul (ca benzina su temperatura sa se duca in 0);
- infigi usor acele in pozitia lor normala : turometru si vitezometru la 0; Cel mai delicat e sa nimeresti pozitia corecta la temperatura si benzina;
- pui contactul si verifici daca acele se mentin la 0 , e posibil sa nu .Daca nu il scoti si repeti din nou pasii de mai sus;De aceea e bine sa nu fie
infipte definitiv .
-daca totul e bine atunci se apasa nitel mai tare pe ace , sa se fixeze mai bine. Atentie sa nu le blocati de folia bordului;
- montati geamul la loc.Merge sa il montati direct pe pozitie.
  • Mark27

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Agila
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutari! Detin un opel agila anul 2003 si de curand am constatat ca luminile din partea stanga a bordului nu mai functioneaza,si nici temperatura lichidului de racire nu mai indica in bord,acul sta nemiscat. Am incercat sa schimb becul pt luminozitate in bord,dar degeaba bordul ramane pe jumate stins. Am achizitionat alte instrumente (fara turometru,exact ca bordul vechi) ,totul in regula doar ca kilometrajul imi indica viteza gresit, merg incet cu aprox 20 de km/h si imi arata ca merg cu 60 de km/h. Iar daca merg si mai tare acul sare usor peste 150. Ce as putea sa fac? Am incercat si cu alte instrumente si la fel... Orice ajutor e binevenit. Toate cele bune!
  • CSoare

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2022

  • Mesaj Privat
Salutare are cineva idee cum calibrez acele de bord la un frontera b 2,2 automat
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR