Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • worktime21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2022

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor!
Va scriu pentru a ma lamuri in privinta catorva aspecte.
Eu pe masina (Opel Astra J Sedan, an 2013) am scaune cu reglaj manual si m-ar interesa sa stiu daca este posibil sa se monteze unele cu reglaj electric. Din cautarile mele am gasit unele de pe Opel Insignia care indeplinesc aceasta cerinta.
Intrebarea, ca sa fiu mai clar, este daca se pot monta si sa fie functional reglajul electric, chiar daca masina nu a venit echipata din fabrica cu aceasta optiune.
Va las mai jos o poza cu scaunul gasit pentru referinta. (Stiu ca are si salvarea pozitiei dar acea optiune nu ma intereseaza neaparat sa fie activa si functionala).



P.S. am incercat sa caut pe forum discutii relevante dar nu am gasit nimic concludent. Imi cer scuze in cazul in care s-a discutat deja asta.

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
In principiu, scoti mufa de sub scaun si numerii pinii din mufe..daca in mufa scaunului ai mai putini pini decat in cealalaa mufa, ai sanse sa ai precablaj pt optiuni suplimentare...In principiu, din 2010 instalatia electrica la Opel se ``construieste`` pentru dotarile comandate....
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
poti sa verifici daca distanta intre sine e identica, apoi daca distanta fata-spate e identica. sa zicem ca daca distanta fata-spate nu corespunde poti sa mai dai niste gauri in sine si le prinzi cumva, dar pe laterala nu mai ai ce sa le faci.
cat priveste mufa cred ca ai nevoie doar de plus si minus, eventual incalzire in scaune.

sincer daca tot te chinuie talentul si nu ai ce face cu banii mai bine faci rost de niste scaune AGR de astra si le montezi pe masina ta. arata mai bine ca alea de insignia si la vanzare nu o sa se uite nimeni ciudat la scaunele tale.
  • worktime21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2022

  • Mesaj Privat
livcro a scris:In principiu, scoti mufa de sub scaun si numerii pinii din mufe..daca in mufa scaunului ai mai putini pini decat in cealalaa mufa, ai sanse sa ai precablaj pt optiuni suplimentare...In principiu, din 2010 instalatia electrica la Opel se ``construieste`` pentru dotarile comandate....


Multumesc pentru raspuns. Voi incerca sa cer poze cu mufa scaunelor.
Skip ads

  • worktime21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2022

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:poti sa verifici daca distanta intre sine e identica, apoi daca distanta fata-spate e identica. sa zicem ca daca distanta fata-spate nu corespunde poti sa mai dai niste gauri in sine si le prinzi cumva, dar pe laterala nu mai ai ce sa le faci.
cat priveste mufa cred ca ai nevoie doar de plus si minus, eventual incalzire in scaune.

sincer daca tot te chinuie talentul si nu ai ce face cu banii mai bine faci rost de niste scaune AGR de astra si le montezi pe masina ta. arata mai bine ca alea de insignia si la vanzare nu o sa se uite nimeni ciudat la scaunele tale.


Aici intrebarea era strict pentru partea electrica.
Ma interesa sa stiu daca se poate, nu era vorba despre vreo investitie imensa.
Multumesc pentru raspuns
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cum a zis cineva mai sus scoti mufa de la scaunele tale, apoi scoti mufa de la scaunele de insignia si vezi daca au acelasi nr de pini.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
worktime21 a scris:
livcro a scris:In principiu, scoti mufa de sub scaun si numerii pinii din mufe..daca in mufa scaunului ai mai putini pini decat in cealalaa mufa, ai sanse sa ai precablaj pt optiuni suplimentare...In principiu, din 2010 instalatia electrica la Opel se ``construieste`` pentru dotarile comandate....


Multumesc pentru raspuns. Voi incerca sa cer poze cu mufa scaunelor.

Nu ai nevoie de poze..la mufa de la scaunul masinii tale trebuie sa verifici; compari cu mufa care vine din cablajul masinii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR