Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • IM.Ciprian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Doresc sã cumpãr faruri noi sãptãmâna viitoare si nu stiu ce becuri sa pun pe ele.
Halogen nu vreau cã bat foarte prost dar nu stiu ce sã aleg intre Xenon H7 55w culoare 5000k sau de Led H7 6000k.
Care credeti cã sunt mai bune? Xenoanele sau ledurile? Mai bune mai eficiente mai multa vizibilitate...
Mentionez cã farurile or sa fie noi.

Aceste xenoane



Sau aceste leduri



Si daca îmi puteti recomandã niste xenoane sau leduri. Astept link sau detalii despre ele cã sa le gãsesc.
Multumesc frumos.
Si scuzati de deranj. Nu am gãsit o postare exanta despre acest subiect la aceastã masina.


MODEL: Vectra 2007
MOTOR: Z19DT
Skip ads

  • IM.Ciprian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Nimeni nu știe nimic? Sa mã ajute cum un sfat ceva?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pareri personale, de care, te rog sa nu tii cont:
Baloane colorate, puse pe un cãmin cultural de la sat.
Becurile bune cu halogen, montate pe faruri de calitate, nu "bat prost" deloc, "bat" chiar bine, acolo unde trebuie sa vezi. Nu ai nevoie sa vezi bufnițele din copaci.
Niste pocnitori de becuri, puse in faruri total neadecvate pentru asa ceva, iti vor da senzatia de "bat bine", in realitate, ele doar imprastie lumina acolo unde nu ai nevoie si acolo unde ii nenorocesti (de ochi) pe ceilalti participanti la trafic, iar cand vei avea nevoie (noaptea, cu ploaie si eventual si drum prost marcat), o sa te injuri singur pentru alegerea facuta.
Pentru asemenea modificari, fara rost si fara respect pentru ceilalti participanti la trafic, ma gandesc foarte serios la o masura de raspuns (montarea pe auto. personala a unei solutii cu lumina directionata spre respectivul), doar responsabilitatea m-a oprit, pana acum.

P.S. Sa nu o interpretezi in mod personal, chiar am tot modificat la text, ca sa nu sune cumva prea intrigant.


Ultima modificare facuta de sebage la Mie 19 Jan, 2022 11:45 pm
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Se pot pune (de proba sau pentru un test) si becuri halogen de putere mai mare ex. 65w cu mai multi lumeni, dar de alt soclu(...) daca te descurci sa le faci sa ,,potrivesca,,

Am vazut o treaba de-asta pe un site rusesc si chiar mi s-a parut interesanta (d.p.m.d.v una cu un raport avantajos beneficii vs. riscuri). Cand se termina Philips-urile mele ,,%more light,, ma gandesc sa verific personal cam ce beneficiu s-ar putea obtine (daca se merita sau nu).
Skip ads

  • IM.Ciprian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2019

  • Mesaj Privat
sebage a scris:Pareri personale, de care, te rog sa nu tii cont:
Baloane colorate, puse pe un cãmin cultural de la sat.
Becurile bune cu halogen, montate pe faruri de calitate, nu "bat prost" deloc, "bat" chiar bine, acolo unde trebuie sa vezi. Nu ai nevoie sa vezi bufnițele din copaci.
Niste pocnitori de becuri, puse in faruri total neadecvate pentru asa ceva, iti vor da senzatia de "bat bine", in realitate, ele doar imprastie lumina acolo unde nu ai nevoie si acolo unde ii nenorocesti (de ochi) pe ceilalti participanti la trafic, iar cand vei avea nevoie (noaptea, cu ploaie si eventual si drum prost marcat), o sa te injuri singur pentru alegerea facuta.
Pentru asemenea modificari, fara rost si fara respect pentru ceilalti participanti la trafic, ma gandesc foarte serios la o masura de raspuns (montarea pe auto. personala a unei solutii cu lumina directionata spre respectivul), doar responsabilitatea m-a oprit, pana acum.

P.S. Sa nu o interpretezi in mod personal, chiar am tot modificat la text, ca sa nu sune cumva prea intrigant.


Mulțumesc de rãspuns. Știu este doar pãrerea ta personala. Nu doresc sa batã în pom sau pe cer. Doresc sa batã pe șosea sa vad cat mai bine pe drum. Deoarece fac multe drumuri noaptea pe drumuri ne iluminate și fãrã marcaje , puține semne. ( Drumul spre Țara. 100km)
Și de aceia mã gândeam la xenoane puse sã batã jos pe drum cat mai departe.

ahappyuser a scris:Se pot pune (de proba sau pentru un test) si becuri halogen de putere mai mare ex. 65w cu mai multi lumeni, dar de alt soclu(...) daca te descurci sa le faci sa ,,potrivesca,,

Am vazut o treaba de-asta pe un site rusesc si chiar mi s-a parut interesanta (d.p.m.d.v una cu un raport avantajos beneficii vs. riscuri). Cand se termina Philips-urile mele ,,%more light,, ma gandesc sa verific personal cam ce beneficiu s-ar putea obtine (daca se merita sau nu).


Am mai vãzut niște becuri halogen H7 55w de +200% lumina. Dar nu știu ce sã zic de ele.
Spre exemplu astea
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Halogen: becurile +xxx% chiar fac treaba buna, cu lumina pusa unde trebuie pe drum. Sunt la limita (i)legalului, dar sunt extrem de putine sanse sa fii "penalizat" de vreo autoritate (eu am trecut ITP cu astfel de becuri). Si nu in ultimul rand, sunt 100% compatibile cu farurile masinii - nu e nevoie de nici o modificare electrice sau mecanica. Si tot nu in ultimul rand, pretul rezonabil.
LEDuri: Philips Ultinon sau Osram LEDriving, astea se apropie cel mai mult (foarte mult) de caracteristicile becurilor halogen, totusi raman ilegale. Mai bune sunt Osram Nightbreaker LED, care indeplinesc cerintele minime ale regulamentului european privind luminile autovehiculelor (ECE R112). Nu stiu totusi daca au fost omlogate si de RAR, asa ca pot fi inca ilegale pe drumurile din RO. O chestiune tehnica cu LED-urile: acestea au un radiator de racire si un modul adaptor electric. In functie de configuratia farului este posibil ca cele doua elemente mentionate sa nu incapa in carcasa farului. Intr-un caz partial bun acestea incap, dar nu se mai poate pune capacul >> intra praf si umezeala in far.
Xenon: NU exista lampi care sa functioneze corect pe faruri clasice cu oglinda. Asa ca nu comentez, doar dau cu huo!

P.S. aici https://www.autobulbsdirect....bs-the-brightest/ se poate vedea diferenta intre un LED bun si unul ieftin
  • IM.Ciprian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2019

  • Mesaj Privat
yeti a scris:Halogen: becurile +xxx% chiar fac treaba buna, cu lumina pusa unde trebuie pe drum. Sunt la limita (i)legalului, dar sunt extrem de putine sanse sa fii "penalizat" de vreo autoritate (eu am trecut ITP cu astfel de becuri). Si nu in ultimul rand, sunt 100% compatibile cu farurile masinii - nu e nevoie de nici o modificare electrice sau mecanica. Si tot nu in ultimul rand, pretul rezonabil.
LEDuri: Philips Ultinon sau Osram LEDriving, astea se apropie cel mai mult (foarte mult) de caracteristicile becurilor halogen, totusi raman ilegale. Mai bune sunt Osram Nightbreaker LED, care indeplinesc cerintele minime ale regulamentului european privind luminile autovehiculelor (ECE R112). Nu stiu totusi daca au fost omlogate si de RAR, asa ca pot fi inca ilegale pe drumurile din RO. O chestiune tehnica cu LED-urile: acestea au un radiator de racire si un modul adaptor electric. In functie de configuratia farului este posibil ca cele doua elemente mentionate sa nu incapa in carcasa farului. Intr-un caz partial bun acestea incap, dar nu se mai poate pune capacul >> intra praf si umezeala in far.
Xenon: NU exista lampi care sa functioneze corect pe faruri clasice cu oglinda. Asa ca nu comentez, doar dau cu huo!

P.S. aici https://www.autobulbsdirect....bs-the-brightest/ se poate vedea diferenta intre un LED bun si unul ieftin


Farurile mele au lupe. Mã gândesc cã dacã sunt puse sã batã bine adicã sã nu batã prea sus credeam cã sunt ok și xenoanele.
Mulțumesc pentru ajutor/sfat.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Un sfat ptr LUMINI pe Vectra C(dacã ai lupele Ok):
- LED-uri de calitate cu CANBUS 5-6000K(și nu mã refer la alea de 5-600RON!) și o sã mã pomenești.
Se monteazã ușor, fãrã modificãri.
Skip ads

  • IM.Ciprian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2019

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:Un sfat ptr LUMINI pe Vectra C(dacã ai lupele Ok):
- LED-uri de calitate cu CANBUS 5-6000K(și nu mã refer la alea de 5-600RON!) și o sã mã pomenești.
Se monteazã ușor, fãrã modificãri.



Ok. Eu asi cumpãra leduri de calitate. Doar cã nu știu care sunt bune
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Îți trimit un link în privat.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu pui linkul aici?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pentru cine vrea sa incerce, am gasit pe hardisk o captura de ecran cu modificarea despre care am scris in post-ul anterior :

Cine este interesat va gasi si postarea de unde am salvat eu captura de ecran.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am intrat pe forum la ei... vad ca si alti posesori de Opel, VW, Skoda, au facut modificarea asta.

Pun aici si o captura de ecran (din Google Translate), am vazut ca posesorul conduce un Ford Focus :

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
yeti a scris:De ce nu pui linkul aici?

Reclamã?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
yeti a scris:De ce nu pui linkul aici?

Iacã:
https://www.aliexpress.com/i....8.6e6a69be8EXRLY

@IM.Ciprian
Nu ne-ai mai zis ce ai rezolvat....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR