Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
A venit timpul sa schimb si eu telescoapele. Le-am schimbat deocamdata doar pe fata iar pe spate probabil peste o luna-doua cand vine revizia sau o data cu distributia anul viitor. Diferenta este enorma, dar enorma la propriu. In august 2015 am facut test de telescoape si pe foaie scria ca telescoapele pe fata au 50% viata iar pe spate ~60% (nu sunt identice). Am zis ca eh, 50% mai merg inca 2-3 ani daca au mers din 2005 pana acum dar oh mama cat m-am inselat. S-au demontat, plin de rugina la piulita telescopului, aproape ca trebuia taiat telescopul dar pana la urma s-a reusit si fara taiat si s-au salvat arcurile.
Diferente:
stabilitate crescuta - nu foarte mare dar se simte
zgomot - a disparut zgomotul ce se auzea de la flansa stanga la fiecare frunza de pe sosea dar a disparut si zgomotul enervant de la gropi sau crapaturi mai mari in asfalt
frana de motor - inainte de schimbare la fiecare frana de motor dadea putin in nas, luam piciorul de pe acceleratie si parca se impiedica in ceva, deocamdata a disparut. Sper sa nu mai apara ca nu as vrea sa schimb si planetarele sau mai rau caseta de directie
Pret: 1028 de lei telescoape kyb, flanse+rulmenti sachs cu manopera inclus
PS: amortizoarele gm sunt pe ulei sau pe gaz? Nu a curs zeama din telescoape. Ciudat
Skip ads

  • iaminm

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2015

  • Mesaj Privat
salutare

de 3 saptamani am inlocuit bieletele anti ruliu (am luat moog) , crezand ca voir scapa de zgomotul care il tot auzeam in zona rotilor, cand treceam peste denivelari .
toate bune si frumoase cateva zile , apoi zgmotul a revenit si iar trancane .
fara demontare amortizor se paoet depista daca este ceva acolo in neregula ?
nici nu mai stiu ce sa fac ca deja ma depaseste.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
-----
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Un test la standul de suspensii poate ajuta mult ...
Sau un mecanic experimentat poate depista multe jocuri fara stand de suspensii ... Trebuie o verificare mai amanuntita la bucse brate, rotule(pivot, cap de bara), flansa amortizor, amortizoare, arcuri (dupa caz) ...
Skip ads

  • iaminm

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2015

  • Mesaj Privat
am facut la o statie itp un test la amortizoare , nu a descoperit vreo problema, ele fiind conforme .
chiar a demontat plasticul din partea de jos a parbrizului si a verificat cu mana talerul la amortizor.

tehnicianul a ajuns la concluzia ca ar putea fi de la caseta de directie care da aceste simptome.
dupa spusele lui nu are sens sa repar/ reconditionez pt ca e posibil sa devina si mai problematica.
sfatul lui : sa o las asa cum e pt ca asa face la nr de km care ii are si e ceva normal.

o sa caut si un mecanic mai iscusit , si incerc sa vedem daca se confirma sau este ceva nedepsitat la test.
  • iaminm

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2015

  • Mesaj Privat
am trecut pe la un mecanic mai priceput ; a desfacut si verificat ambele bielete antiruliu si cele 2 bucsi de la bara stabilizatoare ;nimic nu este problematic acolo.

am facut si un test cu mecanicul si ceea ce aude el este un "clonc" la zona amortizorului, e posibil ca cursa amortizorului sanu fie completa si aici apre acel "clonc".

mi s-a sugerat daca vreau sa continui ar fi înlocuirea celor 2 flanșe si rulment presiune din capul amortizorului.

daca cineva a mai avut probleme similare il rog sa posteze daca a reusit rezolvarea cu cele 2 flanșe si rulment presiune.
ar mai fi si alte elemente care sunt in acea zona si ar putea fi schimbate daca tot voi inlocui cele 2 flanșe si rulment presiune.
merci.
  • cyoby38

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Loveste roata cu piciorul ,vezi sa nu fie de la etrieri (joc culisante vaselina lipsa)
  • CAttilaZoltan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra OPC 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Nu ºtiþi dacã amortizoarele ids+ se pot recondiþiona sau nu? Dacã da unde aº putea. Preþul lor este destul de ridicat 2600 lei perechea.....ºi recondiþionarea nu m-ar costa atât, dacã se poate.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Din cate stiu reconditionatul la ids nu rezista si se recomanda trecerea la suspensie "normala". Ca pret cica ar fi pe acolo, reconditionat-normale
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut,la Zafira C tourer,se pot schimba bieletele antiruliu cele de plastic,cu cele de metal,de la suspensia Flexride? Cele de plastic au 300 mm lungime si cele de metal 304 mm.
  • katalin.r

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Dar de ce vrei sa le schimbi? Nu plasticul cedeaza ci pivotii, care sunt aceiasi in ambele variante...
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Troncane usor,ma gandeam ca sant mai bune alea din metal.
Skip ads

  • romeo77

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2005 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Am schimbat discuri și plãcute frânã și am descoperit alte "bube" destul de usturãtoare - la buzunar. Arcul de pe dreapta fata e rupta o spira și capãtul e sãrit iar pe partea stânga, telescopul e acoperit puțin de ulei. Rezulta ca trebuie sa le schimb. Arcuri și telescoape. Vreau sa va întreb ce pãrere aveți de arcurile si amortizoarele magnum sau kyb? Are cineva ? Am suspensie standard.
Mulțumesc
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,467
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Kyb am folosit si am fost multumit. Daca tot desfaci amortizoarele verifica macar vizual flansele si rulmentii de flansa. Stiu ca este un cost mare sa schimbi stanga-dreapta arcuri si telescoape, dar recomand varianta aceasta.
  • romeo77

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2005 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Am comandat deja, arcuri kyb și amortizoare bilstein împreunã cu tot: flanșe și rulmenți. Pe lângã astea un senzor uzura plãcute frânã plus un burduf la o planetara și am ajuns la frumoasa suma de 1214 lei. Telescoapele și arcurile sunt originale și am depãșit 276xxx km. Am strâns din buzunare și sãptãmâna trecutã am mai schimbat discuri și plãcute. Sper sa nu mai am probleme în urmãtorii ani.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR