Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • sov

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am intrebat deoarece anul trecut, dupã ce am facut direcție si geometrie cu anvelopele de iarna ( nu mi-a mancat cauciucurile), am pus cele de vara si pana in octombrie deja mi le-a mancat pe cele din fata, in interiorul lor.
Am zis ca daca directia era buna, doar un eventual defect al gentilor de Al ar putea fi cauza.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nici vorbã sã fie jantele!
Direcția ta, în cel mai bun caz, a fost reglatã ptr roțile de iarnã(sic!)...e foarte ciudat, ptr cã nu e posibil, dacã reglajul a fost fãcut bine și corect. Dar suspectez cã nu. Sau la un moment dat, dar mai puțin probabil, direcția ta a suferit ceva probleme fãrã legãturã cu reglajul anterior.
Sfatul meu ar fi sã faci o verificare direcție/suspensie și unghiuri (și eventual alt reglaj) în altã parte...acolo ceva nu miroase bine...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,659
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Verifica presiunea din roti si daca e buna, verifica ca nu cumva de la o groapa sa ti se fi miscat capul superior al amortizorului de sub cupola. La mine am gasit amortizorul deplasat sub flansa, in sensul ca nu mai erau centrate axial (flansa a sarit de pe rulment), si daca nu vedeam nu credeam (a ajuns asa in urma unei gropi de pe Centura Bucuresti, in care am dat cu brio).
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
O experiențã interesantã...la care nu m-aș fi gândit în teorie. Dar ce nu e posibil pe frumoasele șosele ale patriei?!
Skip ads

  • sov

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am uitat un detaliu referitor la cauciucurile de vara pe care mi le mananca.
Eu directia am fãcut-o iarna cand aveam jante pe 16, iar cele de vara sint pe 15. E posibil sa le manance pe cele de vara din aceasta cauza?
  • MM.H.i

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Salut eu am avut jocuri bucxi fațã le am scimbat nu mai am niciun fel de joc am fãcut geometria de 3 ori și tot îmi tocește cauciucurile pe interior și îmi tremurã volanul la 120 km h car ar putea fi cauzele?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sunt 2 aspecte:
1. uzura prematurã pe interior a anvelopelor(fațã presupun, dar nu te-ai deranjat sã ne spui, nici mãcar modelul ferului, poate ai TAF): dacã ai fãcut unghiurile în același loc, schimbã-l, ar fi trebuit sã-ți spunã ce probleme ai, ptr cã ai(unghi de cãdere sau convergențã cu abateri, posibil provenite dintr-o reparație neconformã);
2. tremuratul volanului, la viteza aia, e dela roți dezechilibrate sau o anvelopã cu o micã deformație: pune altã pereche de roți, care sunt OK, și o sã vezi diferența.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR