Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • catalinnnnnn

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2015

  • Mesaj Privat
ma refeream la bucsa de la suportul de la caseta! (alea 2 de cauciuc)
caseta e buna nu are nimic!
am descoperit care e problema are putin joc crucile cardanice de la volan(parca asa se numeste chestia aia) de acolo troncanitu ala dar nu e grav
Skip ads

  • cornelt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Intre timp am rezolvat problema,e f simplu,pulverizând spray cu vaselina in cupla canelatã de pe
coloana volanului.In timp,in caneluri se depune praf si nu mai culiseazã rigidizând-o.
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu o problema la un Corsa C, se aude o bataie cand invart de volan si cand incepe sa mearga greu si agata putin si dupaia incepe sa trosneasca. Am si filmat, poate va dati mai bine seama cam ce ar fi.http://youtube.com/watch?v=156yfP3NYWQ

Mersi,
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur este o problema pe coloana de directie, ori la crucile cardanice ,ori la EPS.Verifica daca nu sant slabite suruburile la crucile cardanice apoi daca acolo este in regula problema poate sa fie de la pinionul de pe coloana de servodirectie si atunci este mai grav, posibil ca pinionul sa fie spart. Citeste pe forum despre EPS,atat la corsa cat si la agila , sant ca si constructie identice.
Skip ads

  • claudiu claudiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Se potriveste o coloana directie de opel corsa c din 2000-2001 motor 1.0, la un opel corsa c din 2002 motor 1.2 benzina. Va rog un raspuns cat mai curand posibil ... am gasit-o dar vanzatorul nu ma asteapta prea mult. Multumesc anticipat.
  • RMif

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Eu am o problema mai deosebita. La mine jocul se manifesta cand trag de volan pe axa verticala. Am desfacut volanul si matele si aparent problema e la rulmentul de sub volan de pe coloana de directie. Mie imi pare un rulment obisnuit doar ca mecanicul insista ca acel rulment nu se poate schimba, el venind capsat pe "mitraliera". Are cineva alta parere?



Salut. Oare ai rezolvat problema pana la urma ? Sumt in aceasi situatie momentan , dar dupa un accident ,am tinut tare de volan cand am vazut ca nu o pot controla. Si dupa accident am sesizat🤦, precizez ca inainte nu facea asa , multumesc anticipat .
  • DPopa216

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2023

  • Mesaj Privat
cornelt a scris:Intre timp am rezolvat problema,e f simplu,pulverizând spray cu vaselina in cupla canelatã de pe
coloana volanului.In timp,in caneluri se depune praf si nu mai culiseazã rigidizând-o.


Salut. Te rog daca poți sã explici mai clar care este cupla canelatã de pe coloana volanului și unde este poziționatã. Eventual foto.
Mulțumesc anticipat
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,469
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
În interiorul mașinii, în zona pedalelor. Cu o luminã bunã vei vedea despre ce scrie colegul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR