Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • blueezenith

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut, am o nelamurire de cand am inceput scoala de soferi si nici acum n-am deslasit-o. Sunt incepator, am permisul de la sfarsitului lui decembrie, deci va rog sa nu fiti prea rai cu mine. M-am consultat cu mai multi oameni si toti mi-au zis 'citeste legislatia', sau 'ai facut scoala de soferi degeaba?', dar am citit si legislatia si parca mai rau m-a incurcat, iar la scoala de soferi cand am intrebat mi se zicea sa citesc legislatia in loc sa mi se explice direct.
Lasand astea la o parte, cine ar avea prioritate aici? Era sa fac un accident ieri din aceasta cauza si vreau sa stiu daca ma invinovatesc degeaba sau nu.
Cel cu galben sunt eu, cel cu rosu individul cel cu care era sa fac poc.


Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
Pune te rog un google maps cu locatia intersectiei. Inteleg ca o poza face cat o mie de cuvinte, dar un street view in care se vad marcajele iti poate tine permisul in buzunar.
Dupa parerea mea, el ar schimba banda fara sa se asigure... Daca in intersectie, marcajul de pe jos te obliga inainte, iar pe banda lui e inainte si la stanga, vinovat esti tu, ca nu ai respectat marcajele.

Daca ar fi fost sens giratoriu, as fi ignorat topicul, ca unii zic ca nu poti sa faci tot sensul pe banda 1, altii considera ca regula de prioritate la schimbarea benzii in giratoriu nu se aplica, asa ca ma abtin si incerc sa fiu extrem de atent in giratoriu si sa merg cu turma cum s-ar zice.

In rest, multa bafta in traficul din Bucuresti!
  • blueezenith

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Stai sa vad daca gasesc, e recent facut
  • blueezenith

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Din pacate nu e street view cu sensul facut, e recent facut, cred ca maxim jumate de an. Am putut sa fac rost maxim de 2 screenshot-uri, dar nu stiu daca sunt de folos.

Skip ads

  • blueezenith

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Si ss-u asta, ca am vazut ca nu se pune https://imgur.com/a/yxTcgHn
  • blueezenith

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2022

  • Mesaj Privat
sicka a scris:
altii considera ca regula de prioritate la schimbarea benzii in giratoriu nu se aplica, asa ca ma abtin si incerc sa fiu extrem de atent in giratoriu si sa merg cu turma cum s-ar zice.


Da, si eu incerc sa fac la fel.. doar ca uneori eu ajung capul turmei, si atunci nu prea am ce face
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã Roșu vrea sã iasã din intersecție de pe banda 2, interferând, sub orice formã, cu Galben, care menține banda 1, e vinovat. Fãrã doar și poate. Regula încãlcatã(una dintre cele primare/elementare!): schimbã banda fãrã sã acorde prioritate vehiculelor deja aflate pe banda-țintã. Punct.
Dar, dupã peste 30 ani de toate șoselele(inclusiv în țãri în care prioritatea se cere, imperativ, prin ridicarea mâinii sau din priviri!), te sfãtuiesc sã nu te bazezi pe asta. Niciodatã nu te baza orbește pe prioritate! Asta, așa, ptr binele tãu general, mai ales când ești începãtor și poți avea impresia cã ești cu legea-n mânã. Din câte știu eu, nu încãlzește pe nimeni sã moarã cu dreptatea-n mânã, n-am auzit pe cineva sã se laude cu asta...
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
@bibu16v: Si daca rosu are inainte si la stanga, iar galben are doar inainte, se schimba vinovatia.
Ia cazul de mai jos, pune-i pe B2 si B3, apoi pe B3 si B4.



Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@sicka
Ori tu nu ai înțeles, ori eu.
Roșu vrea sã vireze dreapta, sã iasã din intersecție, de pe banda 2(așa am înțeles eu...poate nu e bine). ÃŽn acest caz, nu vãd de ce ai pune problema cum o faci tu ptr cã, evident, Roșu e la fel de vinovat, indiferent ce marcaje sunt. Dacã lucrurile stau altfel, atunci ai dreptate.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Clar Galben are prioritate 100 %, își menține banda, nu are nici o legãturã faptul ca benzile au o forma mai curbata. Virajul la dreapta în cazul asta se face de pe banda din dreapta, de pe prima banda.
  • blueezenith

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Poate ar trebui sa mentionez ca e un sens giratoriu.. in desenul facut de mine benzile sunt continue, desi in realitate nu sunt. Nu sunt marcaje / indicatoare care te obliga sa o iei pe un drum anume.
  • blueezenith

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Am refacut imaginea, poate se intelege mai bine asa ;P

Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aia e: rãmâne cum am zis și eu și @mariocove.
  • blueezenith

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Ok, mersi frumos.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR