Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • minimal.madness

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu va intreb ceva.Am un opel astra 1.6 din 93.nuca aia a fost atat de uzata incat in mijlocu intersectiei ( norocu meu ca era noapte si n'am avut masina in spate ) am ramas cu ea in mana Smile)
cred ca am ramas acolo 2 minute pana m'am potolit din ras si bineinteles ,incercand sa o introduc inapoi .m'am uitat inauntru...era asa uzata incat nu mai existau sine pentru filet ,ci era "campie" Smile)
Skip ads

  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut!

asa am patit si eu la astra g, la semafor am ramas cu nuca in mana Smile
asta bine inteles dupa ce in primavara m-am chinut 2 zile sa o scot si nimic.

numai bine!
  • minimal.madness

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Smile)) very tare frate:))))
  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum se scoate nuca de la schimbatorul de viteze la astra H in 5 trepte ? Idea
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Asta-i intrebare de 10 puncte...astept si eu sa vad ce-ti raspunde lumea, cu toate ca sunt sceptic ca vei primi un raspuns la cum se scoate nuca schimbatorului de viteze la Astra H...s-a mai discutat ceva pe forum...insa nu stiu daca s-a si postat rezolvarea...am vazut ceva pe YouTube...si...cel de pe YouTube, a scos masca aceea cu mansonul, a ridicat in sus de "butonul" de la marche-arriere, practic a prins cu mana aceea nuca similar cu modul cum vrei sa dai cu spatele si a rasucit spre scaunul soferului cu putere de nuca...zicea ca asa iese...eu n-am testat, dar, am ceva indoieli ca iese doar asa usor...daca te decizi sa incerci tu primul...poate ne lamuresti pe noi toti...Smile...daca nu...sa vedem cum au facut si altii pe forum...
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@ sorin se scoate foarte usor.tot ce trebuie sa faci e sa deconectezi sa zic asa partea cilindrica de pe prelungirea manetei care face legatura cu partea de marchearriere,se misca stanga-dreapta si se trage in sus.tija este striata si putin conica.
nu am poza insa la fatza locului iti dai seama ce si cum! Very Happy
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pun si eu in discutie cum se scoate nuca de la o astra g motorizare 20dti, timonerie pe sufe , cutie viteze F23.
Am citit si eu pe forum cum se scoate acea nuca de la schimbatorul de viteze , pentru un upgrade cu o nuca de Vectra c dupa o motorizare 2.0, 2.2 dti .
Am tot incercat sa trag sa rasucesc dar nu a vrut sa iasa. Pina la urma am reusit sa scot nuca (mansonul de cauciuc) cu greu dar am observat ca pe tija mi a ramas o piesa metalica care nu stiam cum va iesi afara. La prima impresie am crezut ca o pot desfileta pentru ca in capatul eiam vazut un sant ce am crezut ca , cu o surubelnita zdravana o pot desface . Astazi , dar din greseala am facut cateva miscari stanga-dreapta nu foarte apasate si tot odata tragand de ea in sus , surpriza piesa metalica a iesit de pe tija. M am uitat la piesa metalica si la nuca de vectra c si am observat ca sunt identice pe interior , asa ca nuca de vectra c , pusa pe tija la astra g se potriveste perfect fara a mai face vreo modificare .
Ceea ce am scrie este valabil numai la cutia F23 cu timonerie pe sufe . Atasez cateva poze
poze cu piesa metalica care a ramas pe tija si nuca

poze cu piesa metalica scoasa de pe tija , tija cum arata in capatul ei si noua nuca de vectra c

In poze nuca nu a fost introdusa de tot pentru ca imi era teama ca nu o mai desfac pentru ca dupa proba a plecat la imbracat in piele perforata la Arad.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
alta viata gabi.felicitari!
Skip ads

  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ieri am schimbat nuca schimbatorului la masina lui PIK! Confirm ca fara forta bruta nuca aceea nu se poate extrage altfel. Efectiv am tras cu un scripete de ridicat cadrul motor de pe masina, tragand de nuca in sus fara ca maneta schimbatorului sa fie montata pe masina. Cu mana goala nu am fi vazut rezultatul. Tija are niste striatii in capat si cel mai probabil nuca este monatata la cald pe aceasta. Adaug poza:

  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
da,dar merge scoasa si fara a fi demontata de pe masina,se suceste in ambele sensuri scurt in timp ce tragi de el in sus si iese fara probleme.
  • soryn72

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Cum scot nuca insignia automat?
  • Daniel64

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2016

  • Mesaj Privat
as3dyum a scris:Ieri am schimbat nuca schimbatorului la masina lui PIK! Confirm ca fara forta bruta nuca aceea nu se poate extrage altfel. Efectiv am tras cu un scripete de ridicat cadrul motor de pe masina, tragand de nuca in sus fara ca maneta schimbatorului sa fie montata pe masina. Cu mana goala nu am fi vazut rezultatul. Tija are niste striatii in capat si cel mai probabil nuca este monatata la cald pe aceasta. Adaug poza:

Striatiile alea se numesc randalina, iar nuca e turnata. Inclin sa cred ca si la Corsa C e la fel.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca va zic ca vara cand lasam masina la soare gaseam nuca sarita din locul ei? Uneori o gaseam pe covorase, uneori pe scaun, odata am lasat masina in treapta a 4-a si am gasit nuca la banchetele spate...
Ma scotea din minti treaba asta si ultima data am gasit o bucata de plastic cu care am intepenit nuca... vara asta nu a mai sarit...
Mie imi sarea singura si voi trageti de ele cu aparaturi profesionale...
  • SBarariu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Georges Astra G a scris:Nu incerca sa o rotesti pentru ca nu se roteste trebuie sa tragi tare de ea , eu m-am chinuit jumatate de ora. dai scaunu mai in spate , bagi a doua si tragi pana iese

Buna ziua! Am reușit sã o scot, cu mare chin, exact cum ați anticipat. Am folosit și o lama de bomfaier cã sa conving bucata aia de plastic.
Foarte bun comentariu. Mulțumesc pentru efort. Am o CORSA din 2005, o lasã toate, mai puțin motorul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR