Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Alinhor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2007 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Bunã seara. Am schimbat un cd player la un Corsa D, avea montat unul tip navigație și I.am pus unul original, de la altã mașinã și îmi apare pe dispay: Display safe. Ce trebuie sã fac ?


MODEL: Corsa 2007
MOTOR: Y17DT
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Off topic:
Ceva mai mare atentie la detalii, ele chiar conteaza (probabil tu ai Z17DTR, nu Y17...)

On topic:
La intrebarea ta, raspunsul ar fi ... trebuie sa "imperechezi" noul HU, cu display-ul.
Pentru asta, in functie de starea in care se afla cele doua, ai nevoie de:
- Noul (sh) HU sa fie in "delivery mode"; (daca nu este, ai doua variante: Nota1)
- Sa cunosti "Security Code" al masinii tale (sperand ca display-ul este al masinii, automat va avea acelasi pin); (daca nu il cunosti, trebuie gasit)
- Sa ai o interfata de diagnoza care sa iti permita sa activezi "Theft protection" (chiar si un banal OpCom bunicel, o poate face)

Nota1:
- varianta 1 - sa cunosti "Security code" la HU si sa apelezi la un prieten/coleg care are o masina cu Display si HU si isi stie si "security Code" si este si dispus sa te lase sa manevrezi pe acolo Smile destul de anevoioasa varianta si neviabila, pentru mine;
- varianta 2 - sa deschizi HU, sa citesti memoria eepron din el (ai nevoie de un programator si ceva cunostinte), sa o postezi aici pentru a trece aparatul in stare "Delivery mode" si apoi sa scrii continutul inapoi in memoria eeprom. Sau sa apelezi la un cunoscut care poate face asta.

P.S. Daca pare prea complicat, trebuie sa gasesti o persoana care se ocupa cu asa ceva.
  • Alinhor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2007 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2022

  • Mesaj Privat
🤦🤦 cam complicat pt mine. O sã vãd ce pot face. Mulțumesc mult oricum .
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Poate am explicat eu ceva mai complicat.
Nu este chiar atat de greu, precum pare la prima citire.
Eventual, intervine un alt coleg si explica ceva mai pe scurt. Eu am tendinta de a prezenta prea multe detalii si se aglomereaza postarea.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR