Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Glicerina boraxata=o recomand cu mare incredere.Am ani buni de cand folosesc acest produs.
Skip ads

  • ploscnicu

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am uns chederele iarna asta cu glicerin boraxata si au ramas foarte moi si flexibile, ba parca sunt in stare mai buna ca inainte.
  • CORSA NT

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am facut si eu operatiunea cu glicerina boraxata. Am inteles de la farmacie ca este si pentru copii si pentru adulti. Foarte amuzant... i-am zis ca o folosesc la altceva, no comment. Pentru operatiune trebuie o carpa care nu lasa scame, preferabil din microfibra. De asemenea trebuie si multa rabdare, este cam greu de intins, nu e chiar asa de uleioasa, am dat si pe chederele de la haion (sunt foarte meticulos). Am consumat jumatate de sticluta, care a costat 3.5 lei. Ca impresie arata foarte bine, sa vad rezultatele in timp acum. Oricum operatiunea am facut-o preventiv, mai mult pentru aspect, dupa spalarea masinii.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu pun doar glicerina boraxata, am post mai in urma...

Apropo de ulei siliconic, eu zic ca nu ataca cauciucul, am un pistol de airsoft, functioneaza cu ceva gaz?aer comprimat? (ceva la tub in orice caz Smile ) si vreau sa va spun ca toate garniturile de mai bine de 1 an le ung periodic cu ulei siliconic, si nu a patit nimic, nu sa subtiat cauciucul nu nimic, si acel gaz devine foarte rece cand incarc incarcatorul (asemanator gazului din bricheta cand e descarcat brusc) si nici la temperaturi de 40 grade nu a patit nimic.
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
revin cu un nou post...uleiul siliconic categoric nu strica chederele, nici glicerina boraxata Smile

Anul acesta nu am mai mers la farmacie...ptr pregatirea de iarna...am avut in portbagaj o sticluta cu fas-fas cu un silicon fain in el si am curatat toate chederele(nu stiu denumirea acum...dar pe colant sunt niste cirese...sau visine)

am luat in schimb un tub mare de spray siliconic ptr anvelope...cand le voi depozita. Ca mau servit bine in sezonul acesta care e pe duca.
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cu visine sau cirese amare am dat si eu. si scartaie ca si cum s-ar misca usa mea, sofer adica. nu stiu ce sa fac..sa ng iara...sau sa dau c glicerina...sau sa ii dau cu altw silicoane...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se gaseste la metro,ceva special pentru chedere! nu mai stiu cum ii zice! recipientul este asemanator cu chestia pentru dat cu crema pantofii!
  • adisacrieriu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
am cumparat si eu glicerina boraxata...am s-o folosesc si dupa aia voi veni cu detalii
  • adisacrieriu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
scuze, ca revin atat de tarziu...deci, am folosit glicerina boraxata, dar inainte de a da cu ea am curatat bine chederele cu o carpa uda, dupa aia cu una uscata si pe chederele uscate am aplicat glicerina boraxata...trebuie sa fie o carpa care sa nu lase scame...si mai necesita ceva migala...dar la urma a iesit o treaba super...chederele arata ca din fabrica...si-au recapatat elasticitatea si etanseaza mult mai bine acum. plus ca nu mai ingheata la temperaturi scazute...toate cele bune
  • Wghinea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Pentru gemuru si usi la culise si chedere eu flosesc pudra de talc. E mult mai ieftina si foarte eficienta. La culisele geamurilor se aplica in fanta si cu posibilitatea de a curge si in jos pe langa geam. Se aplica cu o carpa sau vata mica. Avand in vedere ca si siliconul se evapora repede si dispare efectul _adica geamul va culusa greu si usa va scartai din nou pe chedere_ ca pret si efect e mai avantajos pudra de talc. Chiar si daca ploua talcul va mai ramane in periile de culisa la geamuri iar pe usi la chedere se reface imediat. Un alt avantaj al talcului e faptul ca nu ramane grasime pe geamurile laterale. Siliconul se intinde si apare grasimea pe geam mai ales can se sterge condensul. Incercati pudra de talc de orice fel la toate tipurile de masini. Gasiti si la farmacie pentru diverse. Am 67 de ani si conduc de cand ma stiu. Am 80% viata traita numai in sa, la volan sau in dreapta. Va mai pot da si alte sugestii in tot ce cuprinde subiectul auto. DRUMURI BUNE.
  • Wghinea

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Folositi pudra de talc. Nu pateaza. E si ieftina si elimina toate neajunsurile in ce priveste uleiul pe geam. 0 gasiti si la farmacie fara restrictii. Eu am intr-o cutie pentru copii de la farmacie si o tin in buzunarul de la usa. 0 aplic cu un pic de vata sau chiar cu mana. Nu e toxica si nici interzisa in utilizare.
Siliconul se evapora repede si tot tre sa mai dai. Pudra nu o spala decat ploaia si nu de tot. In cateva secude ai dat iar pe chederul cu pricina. Drumuri bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR