Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • PRobert886

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Salut! Am cumpãrat acum o lunã un opel Astra h din 2008, pentru facultate. L-am cumpãrat cu o problemã la unitatea radio, fostul proprietar a vãrsat cafea pe butoane și au rãmas blocate. Am zis sa o dau jos sa vad daca o pot curãța, am scos o cu 4 cuie, apoi i-am scos mufa antenei și conectorul de la boxe și alimentare (nu știu cum se numește exact, mã scuzați).Am realizat cã unitatea nu poate fi curãțatã și am zis cã o las așa pânã cumpãr alta, posturile radio și conectarea auxiliara încã mergeau.
Încerc sã o conectez, iese fum. Am crezut cã poate trebuie scoasã borna, am incercat și cu borna scoasã, același rezultat. Când o conectez, scoate fum, nu cred cã s a ars, încã se aude cd playerul cum încearcã sã învârtã.
Care ar putea fi cauzele? Eu o introduc fix cum era inițial.


MODEL: OPEL ASTRA H 2008
MOTOR: 1.7 tdi

LOCATIE: Galați
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
daca iese fum in cadrul unitatii are un scurt prin urmare iese fum!trebuie verificata placa electronica de electronist care i-ti va da verdict se face sau alta unitate noua sau sh! bafta.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Verifica mai intai firele din usile spate/ din burdufuri. De obicei se foarfeca acolo ...si e posibil sa faca scurtcircuit permanent.

CristianTM.
  • PRobert886

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2022

  • Mesaj Privat
@CristianTM am veriticat si este firul rosu gros rupt de tot in usa din spate si alte fire au doar izolatia rupta.
Crezi ca de asta mi s a ars casetofonul? Mi s a ars finalul oare?
  • PRobert886

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2022

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Verifica mai intai firele din usile spate/ din burdufuri. De obicei se foarfeca acolo ...si e posibil sa faca scurtcircuit permanent.

CristianTM.

firul rosu gros ce e?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR