Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • LVatu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am achizitionat, de curand, un opel astra j an 2010, 1.4 101 cp, benzina, iar acum 2 zile s.a aprins martorul check engine. Am dus masina pe tester iar ca eroare a aparut catalizatorul. Mecanicul mi.a spus ca nu este defect, doar trebuie sa scot masina pe autostrada si sa merg cu ea turata circa 100km pentru a desfunda catalizatorul. Proprietarul de la care am luat masina mi.a zis ca a mers cu ea numai prin oras( cu viteza mica) si rar o mai scotea pana la munte in concediu, dar si atunci cu viteza mica, in jur de 100km/h. Mentionez ca masina nu are nicio simptoma si merge perfect.Astept parerile voastre!



Model: Astra
An fabricatie: 2010
Cod motor:
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ce cod de eroare avea?
  • LVatu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Nu stiu codul, dar mecanicul(pe care il cunosc bine) mi.a zis ca este o problema cu catalizatorul, dar nu este defect, ci doar trebuie turata masina pt a se curata. Voi merge sambata pe autostrada, dupa care ma voi duce in alt service sa vad daca e aceeasi problema.martorul a fost sters ieri, iar astazi in aglomeratia din bucuresti a aparut iar...
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Fa diagnoza iar si posteaza codul.
Skip ads

  • catalin_908

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 asta nu mai stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Lvatu lasa mecanicii speciliasti in toate masinile si programeaza-te pt o diagnoza la Rad Vitan. ai zis ca esti din Buc. nu vreau sa fac reclama ca nu am treaba. doar ca si client multumit. decat sa vizitezi 2-3 mecanici si sa pierzi timp si bani (100 km de nebun pe autostrada. ce mecanic tare!) nu mai bine te duci odata si termini? nu-s mecanic asa bun ca cei la care te duci dar ma pronunt si eu: clapeta acc / benzina proasta. baga cu CO 98 min ( eu merg numai cu 100). lasa 95 ca e apa in plus ale noastre nu au filtru
  • dimy

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Fa exact cum ti-a spus mecanicul, iesi la drum lung si da-i talpa,o sa vezi ca dispare...asa am patit si eu si revizia o fac anual la Erebus, mecanicul de la reprezentanta mi-a spus acelasi lucru,am iesit cu ea la un drum de 80 km si a disparut.
Bafta!
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
salut,
am cumparat de curind un astra j a14net din Germania,adus pe platforma.
La un moment dat s a aprins check engine,asta in Romania.
Motorul nu avea niciun simptom,nici la relanti,nici in turatie,fara pierdere de putere.cod dat de diagnoza p0420,catalizator eficienta joasa.singurul simptom vizibil care ducea cu gindul la catalizator era faptul ca gazele pe evacuare chiar la 3000ture erau lesinate.
Am desfacut cat ul catre iesire si este topit intr o parte.
Intrebare este ce trebuie sa verific dupa ce voi pune altul?
masina are 150k reali verificati la opel ,este din 2011.
multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR