Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Remi999

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salut.

Am schimbat adresa in alt oras si automat si numerele de pe masina
Din ce am aflat de la politie si internet si site DRCPIV este ca dupa ce schimb numerele ma duc cu polita de asigurare la asigurator si acesta trebuie sa o schimbe cu noua adresa si nr de inmatriculare.
Am fost la brokerul unde am facut asigurarea si el a trimis mai departe la asigurator sa schimbe datele dar aparent asiguratorul nu vrea sa le schimbe, imi zice ca nu se face asa ceva si ca imi trebuie o asigurare noua. Desi eu mai am cateva luni bune pe asigurarea actuala pe numarul vechi.
Am cautat pe net situatii similare pentru a stii daca pot circula cu vechia asigurare. Am gasit ca ar fii valabila daca este seria de la motor. Acum problema este ca acele date sunt din 2019. Si chiar si asa politia, daca circuli cu polita veche de pe numarul vechi, are dreptul sa iti retina talon si numere de inmatriculare.

Stie cineva date/informatii mai actuale in care pot circula cu masina cu vechea asigurare? Este legal? Ce se intampla cand sunt oprit de politie? Este legal ce face firma de asigurare? Nu vreau sa dau iar milioane pe o polita pe care o am deja (apparent nu primesc banii inapoi de la sigurator pe lunile ramase).

Remi.
Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut
Sari broker-ul din schema si adreseaza-te direct companiei de asigurari pentru schimbarea politei, dar trimite un mail si catre ASF Romania in care ceri detalii despre speta asta. Daca asiguratorul e obligat sau nu sa schimbe polita.
Daca primesti raspunsuri negative, atunci incheie o polita noua, cu noile date, dar cere si banii inapoi pentru perioada ramasa de asigurare (sunt obligati sa-ti dea banii inapoi daca contractul de RCA se incheie)

In linii mari, fie iti schimba polita, fie iti dau banii inapoi pentru perioada ramasa.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In asemenea situatii asiguratorul trebuie sa iti actualizeze polita. Eventual va trebui sa platesti ceva in plus, pentru ca e posibil sa iti schimbe clasa de risc, conform noului domiciliu.

Pe viitor fa-ti asigurare la un asigurator serios...
  • Remi999

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salut.

Am sunat direct la asigurator. Am explicat situatia ca am schimbat judetul si implicit numerele de pe masina. Si la fel si domnul de la telefon a fost foarte ezitant in a schimba polita si imi tot recomanda sa imi fac alta.
Am zis ok, si banii dati?
Sa fac o cerere si ii primesc inapoi in cativa ani, si ca imi recomanda sa nu ii cer pentru ca am mult de asteptat (ani).
Le am zis ca nu fac o polita noua (mai ales daca pierd banii) si conform legii sunt obligati sa imi modifice asigurarea cu noul nr al masinii si adresa. (Am vazut pe site la DRCPIV ca spune clar asta, ca asiguratorul este obligat sa modifice asigurarea)
Am spus ca ii dau in judecata si alte non-sensuri de genul asta ca sa aflu de fapt ca nu se omoara nimeni la asigurarile platite pe an sa calculeze din suma cate luni au trecut, cate luni mai ai si noul pret si etc. Mai ales ca eu m-am mutat in alt judet unde polita este mai ieftina. Si ca are de calculat si sa dea bani inapoi si le este recomandat in firma sa nu faca asta. Mai simplu o anuleaza si fac alta.

Si la incheiere am aflat ca am voie sa circul 30 de zile cu vechea polita (atata timp cat seria masinii si numele propietarului este acelasi in vechea polita) pana iese cea noua si ca este legal/obligatoriu ca polita sa fie schimbata de asigurator daca mai ai zile, luni sau ani pe ea. Totul este sa aiba chef si asiguratorul.

Va multumesc de raspunsuri si ajutor. Am reusit pana la urma sa o rezolv. voi primi noua polita in aproximativ 2 saptamani.
Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Sunt obligati sa dea in 7 zile banii pe polita.
Merita toate amenzile care li se dau pentru abuzurile astea
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@sicka - stai linistit ca nimeni nu iti da in 7 zile banii. noi avem de recuperat de la o masina care am vandut-o in ianuarie banii pe polita (era facuta cu o luna inainte) si nici acum nu am primit banii inapoi...
intr-adevar cei din asigurari isi merita cu varf si indesat amenziile si pagubele la ce tepari sunt...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR