Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu umbla la ceva ce funcționeazã.
Ai putea doar alege un 5w40 mai bun decât Castrol.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@AndreiBat

Un ulei 5w40 ,,un pic mai gros,, pentru motoare EURO2/EURO3/EURO4 este Motul X-Cess 5w40. Eu il folosesc de multi ani pe Vecra B si Astra G cu motor ISUZU diesel... motorul e mai putin zgomotos si nu-l mananca de la schimba la schimb (il tin doar 9.000km, fac preponderent oras). Preferabil cu schimb de ulei si filtru de ulei la intrarea in iarna (luna Decembrie).

Vecra B 1.7TD are 281.000km in bord si Astra G 1.7cdti are 231.000km in bord, subliniez inca odata ca niciunul din motoarele ISUZU de pe masinile mele nu mananca ulei in 9.000km (de la schimb la schimb) cu acest tip de ulei.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Mergi cu 5W40, si cand crezi ca se da prea mult la ulei treci pe 10W40. Bine doar daca are efect.
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ramai pe 5W40 . Dar, ca observatie , Castrolul ala nu stiu cat de stralucit o fi ...
Schimba-l mai des ,mai ales daca ai multe drumuri bara la bara .(10000 de km sau mai devreme) .
Skip ads

  • stancu_rad

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Si eu folsesc Motul X Cess 5w 40 la astra h 2006 z17dtl- 200 000km , de 10 ani, nu consuma gram la 10k km. Am incercat si altceva(dexo , mobil):1l/ 10k km consum
  • Ionutz1983

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Pentru un Opel Astra H din 2008, Z16XER merge GM 5W-30 Dexos 1 sau sa merg in continuare pe Dexos 2?

Eventual daca ar fi altul mai bun desi nu am avut probleme cu GM.

Pana acuma am bagat tot GM 5W-30 Dexos 2 iar schimbul l-am facut anual (cam la aprox 6000KM).

Masina are 69000KM.

Multumesc
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pe amandoua apare GM-LL-A-025, GM-LL-B-025 deci poti folosi care iti place din ele.

GM-LL-A-025 = Petrol engines.
GM-LL-B-025 = Diesel engines.
  • opel astra g

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am un motor x12xe si am vazut pe carte ca sa folosit pana la 160.000km 10w40 iar apoi 5w40 pana la 238.000km (pana aici a avut reviziile pe carte) Cand am schimbat distributia,tacheti,garnitura de chiuloasa si filtre la service mi.au bagat 10w40 si motorul are 310.000km. ce ulei recomandati la acesti km? Mi se pare c-am zgomotos motorul. Multumesc
Skip ads

  • Axxell

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare si bine v-am regasit.
Chiar daca nu am mai postat in ultimii 3 ani, am urmarit si topicurile de uleiuri.
Nu am avut noutati in ceea ce ma priveste, pentru ca in ultimii 4 ani am mers cu VATOIL SynGold 5W-40, azi l-am dat jos pe ultimul aproape de 5000 km facuti cu el, n-am avut ce sa-i reprosez, pe joja nivelul era aproape de maxim zilele trecute cand l-am controlat, cand a fost scurs in service m-am uitat si avea o culoare maro foarte inchis, dar nu era negru.
Am zis ca merita motorul sa-i pun si un ulei de firma dupa atatia ani si am ales Valvoline SynPower MST C3 5W-40 de care ziceam candva ca l-a noi nu se gaseste ( de fapt pe vremea aceea avea si Xtreme in denumire ).
Are toate aprobarile care conteaza si scrie pe eticheta fabricat in Olanda nu EU.

Pentru scurt timp zilele trecute am stat un pic in cumpana daca sa incerc si "celebrul" GM Supreme Plus 5W-40 care a reaparut dupa a lunga absenta pe la noi, fiind si cu 9 lei mai ieftin ca Valvoline per litru.
Am cautat pe internet doar, doar poate gasesc o fisa tehnica, dar n-am gasit nimic despre el.
Azi cand am schimbat uleiul, am rugat pe cei din magazin sa-mi dea un bidon de GM sa vad ce anume scrie pe eticheta si cu aceasta ocazie i-am facut si o poza pe care o pun sa o vedeti si voi.

  • Primarul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2019

  • Mesaj Privat
[quote="clau70"]
borsy a scris:Cum am spus de multe ori, cine vrea un ulei cu o baza similara PAO, sa foloseasca un ulei pe baza din GTL, ex. Shell, Eneos Sustina, si care mai sunt.

Eneos Sustina tot baza GTL are?
@Aries, eu folosesc Shell Helix Ultra Professional AG 5w30 (C3) si are aprobare Dexos2.



De unde il cumperi, imi poti spune imi privat ...ms
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am facut vreo 6 schimburi de ulei Shell pana acum, urmeaza al 7-lea luna asta.
Initial (primele 3 schimburi) le-am cumparat din Germania - Shell Helix Ultra Professional AG 5w30 (C3), apoi l-am luat din Franta - Shell Helix Ultra ECT 5w30... care este acelasi lucru, are aceeasi fisa tehnica..
Dar cred ca se gaseste si la noi... daca dai o cautare pe google, vei gasi importatorul.
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
De la inceputul lui 2019 sunt proprietarul unui Corsa E, 1.4 benzina, 90 cai. Acum o luna, cand masina avea 9500 km, i-am facut prima revizie la Radacini Iuliu Maniu iar uleiul folosit a fost Opel 5w30 long life. Am citit destul de multe postari pe forum legate de ulei. Unii colegi sustin ca GM-ul este un ulei bun iar altii sustin ca nu este un ulei stralucit. As vrea ca la urmatoarea revizie sa trec pe un ulei superior uleiului Opel, in ideea in care imi doresc sa folosesc masina asta multi ani de acum inainte si vreau sa am grija de ea cat de bine imi permit timpul si buzunarul. Manualul spune ca se pot folosi uleiuri 5w30, 5w40, 0w30 si 0w40 dexos 2. Stiu ca uleiuri bune ar fi Motul, Ravenol sau Valvoline. Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de ce producator de ulei sa aleg si ce clasa de vascozitate ar fi cea mai potrivita. Multumesc!
Skip ads

  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Pentru opel astra h z16xep ce ulei este recomandat in carte ? Eu am cartea in limba germana , am tot cautat cu translate si nu am gasit deloc,ma gandesc ca ar trebui sa scrie.
Ma intereseaza ce recomanda exact producãtorul, stiu ca este GM dar ce vascozitate ? Nu vreau raspunsuri gen daca are peste 200k sa bag 10w40 etc. Vreau sã stiu vascozitatea recomandata mașinii de nouã.
In prezent folosesc liqui moly 10w40.
  • Miclea Gabriel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2014 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2021

  • Mesaj Privat
florin38 a scris:uleiul Gm dexos 2 5w30 longlife se schimba la 30000 km sau 2 ani acesta este intervalul de revizie la opel , mi se pare ca va bateti joc de bani schimband uleiul la 8-9 mii de km , dar fiecare face ce vrea cu banutu lui , eu il schimb la 20000 km si toarce motoru ca un motanel .


Salutare,

Eu am schimbat uleiul Dexos 2 5w30 in data de 22.10.2021 la 197500 km
Acuma am 202085 km si imi apare pe bord cand verific Restl. Motor- oellebensdauer 26%
Trebuie iarasi schimbat? Am mai putin de 5.000 de km si mai putin de un an.
Uleiul este la nivel.
  • Ghence

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Salutare,am un opel astra H 2004 1.7 cdti,masina a fost cumparata recent si as vrea sa schimb uleiul +toate filtrele.Am auzit pareri pro contra la uleiurile de tip GM,Castrol.Eu fiind incepator nu știu ce fel de ulei ar trebuii sa pun.Tin sa mentionez ca vechiul proprietar a pus GM 5w30 daca nu ma insel.Astept pareri,o zi faina


MODEL: Astra H 2004 1.7cdti
MOTOR: Z17DTL
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

Ce ulei folositi?
GM 27%
Valvoline 6%
Castrol 16%
Mobil1 10%
Motul 11%
Ravenol 5%
Liqui Moly 8%
Shell 1%
Aral 4%
Total/Elf 0%
Wolf 2%
Fuchs 0%
Eneos 0%
Q8 0%
Havoline 0%
Schaeffer/RedLine/Bardahl/Renewable/Amsoil/Penrite, etc 1%
Altele 2%
369 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR