Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cumparat de curand o navigatie dedicata pentru h-ul meu. Intrebarea mea este..
Se poate pune vreun cd sau card sd cu hartile europei ca sa nu mai stau eu mereu sa fac hotspot si sa intru pe baze ca sa pun vreo locatie? In dreapta jos are un capacel inde scrie RST GPS. Oare acolo sa intre vreun card special pentru gps..?




MODEL: Astra 2004
MOTOR: 1.6 105cp z16xep
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Doar rama (capacul) de plastic este dedicata pentru Astra H, in rest, este acelasi balon colorat, care este vehiculat pe toate marcile.
Probabil este cu vreun Android sau Windows CE, asa ca te uiti ce aplicatie de "GPS" offline, ai instalata pe "navigatia dedicata" si cauti harti pentru acea aplicatie.
As merge pe ideea ca vei gasi un iGO, deci iti vor trebui harti pentru aceasta aplicatie, dar ... tu trebuie sa verifici.
Daca nu ai vreo aplicatie pentru navigat offline (desi nu cred sa nu ai, pentru ca acela ar fi scopul principal al "sculei", sa zicem) atunci trebuie sa te decizi tu la ce aplicatie doresti, sa o instalezi si dupa aceea, sa pui si hartile.
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Da, este pe android dar nu am nicio aplicatie pentru harti offline
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,491
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, instaleazã una care te coafeazã...eu îți recomand cu cãldurã HereWeGo: gratis, offline și online, hãrți bune, mai ales ptr estul Europei. Dar tu alegi...
Skip ads

  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Ok, si dupa descarc hartile ulterior si le pun pe un card si il pun apoi in slotul rst gps?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,491
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, cred cã asta-i calea...hãrțile, în funcție de țarã și numãrul țãrilor dorite, sunt de ordinul zecilor, sutelor și miilor de Mb...
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Am inteles, ms mult de ajutor,o sa incerc si revin cu un raspuns.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai degraba as zice ca in SD USB
Denumirea de GPS RST ma duce mai repede la gandul unui conector de antena.

Alea doua sunt butoane sau usite? Daca sunt usite, deschide-le, sa vedem ce e in spatele lor
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cum spuneam, este aceeasi "navigatie", folosita in diverse configuratii, pentru diverse marci. Aici este modificata doar masca din fațã, pentru a potrivi in locasul de Opel (si normal ca si adaptorul CAN, care este pe firele din spate, este livrat cel compatibil Opel).
Asa stand treburile, cand deschizi cãpãcelul pe care scrie GPS si RST, vei gasi un locas pentru micro SD, care poate fi folosit pentru un card pe care sa pui "chestii" pentru programele de navigat offline, iar fix mai jos de acel cãpãcel vei gasi o gaurica pentru butonul de reset de acolo vine acel RST.
SD USB, sunt porturi pentru micro SD / USB in vederea extinderii capacitatii de stocare sau pentru portabilitatea unor date (multimedia, etc.).

Procedura pentru o aplicatie de navigat offline, este simpla:
- instalezi aplicatia care iti face cu ochiul si care este potrivita pentru sistemul de operare si resursele hardware ce le detine "navigatia dedicata";
- transferi pe un micro SD (de capacitatea necesara), fisierele necesare aplicatiei de navigat offline (harti, POI, etc.)
- introduci cardul micro SD in locasul dedicat (sub capacelul GPS RST) si din aplicatia de navigat, setezi calea catre acest micro SD introdus.
- iti faci setarile de ergonomie si functionalitate, in aplicatia de navigat offline, care iti vor fi pe plac.

Personal, am folosit foarte mult iGO si m-am obisnuit foarte mult cu aceasta. Ofera o flexibilitate foarte mare in configurari, astfel incat mi le pot ordona sa imi fie foarte intuitiv (comenzi, indicatii, alerte), insa este putin mai greoaie pentru cine nu a mai folosit-o, asa ca nu o recomand neaparat Smile

P.S. Nu cred sa nu ai preinstalata o aplicatie pentru navigat online, nu de alta, dar tocmai acela ar fi elementul principal al unui astfel de dispozitiv, din punct de vedere al marketingului. (deci, mai cauta prin aplicatii)
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Nu am, singura aplicatie ce este pentru navigat e cea de la google "harti". O sa incerc cu iGO si revin cu un raspuns. Multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat.
  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Daca te rog frumos Sebage, imi poti lasa un link exact catre pagina de unde pot descarca harta romaniei pentru iGO?
Multumesc !
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Te trimite aplicatia catre site-ul oficial. (stiu, nu acest raspuns il astepti)
Despre programul si hartile "rezolvate", nu pot sa iti dau sfaturi sau trimiteri, ar fi impotriva regulamentului acestui forum.
Skip ads

  • valentinradulescu98

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Am inteles, multumesc mult
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR