Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • Andrei Baban

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2019 D12XHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2022

  • Mesaj Privat
Va salut ! Unde put gasi un manual de intretinere pentru 1.2 turbo, la cati km/ani sa schimb distributia ca e mai ''speciala", cat si alte piese ale masinii / uleiuri.


MODEL: Crossland X 2019
MOTOR: 1.2T 130
  • skitty

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2019 B12xHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cureaua de distributie se schimba la 6 ani - ssa imi arata in aplicatia MyOpel. Manual de intretinere si service nu am gasit nici contracost.
Poti intreba la reprezentata (daca sunt dispusi sa raspunda). Eu astept de 6 luni un raspuns despre tipul de antigel folosit.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Acest tip de motor a avut ceva probleme, intrucat are cureaua de distributie in motor, fiind lubrifiata de uleiul de motor. Ultimele precizari impun schimbul de distributie la 100k sau 4 ani, dar poate diferi in functie de codul de motor asa ca trebuie intrebat la dealer...datele din aplicatie pot fi eronate.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
[quote="skitty"]Cureaua de distributie se schimba la 6 ani - ssa imi arata in aplicatia MyOpel. Manual de intretinere si service nu am gasit nici contracost.
Poti intreba la reprezentata (daca sunt dispusi sa raspunda). Eu astept de 6 luni un raspuns despre tipul de antigel folosit.[/quote
Motorul asta are o mare problema datorata curelei umede,se pare ca producatorii n-au invatat nimic din greseala celor de la Ford care au pus primii pe 1.8 tdci cureaua in ulei ,asa ca datele din maualele lor fanteziste nu prea sunt ceea ce trebuie.Daca vreti sa evitati cheltuieli mari (nejustificat de mari) studiati putin cum stau lucruile cu distributia asta si nu cadeti in capcana zicatorilor celor de la Opel cum ca de vina sunt normal....utilizatorii care folosesc masinile pe distante scurte.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR